Reklamı kapat

Blockchain Dünyasının En Havalı 5 Kadını, Listede Bir De Türk Var!

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 18 Haziran 2018
0 görüntülenme

Kripto dünyası kadınlarla dolu diyemeyiz. Hatta, kripto kullanıcılarının yalnızca %5-7’lik bir oranı kadınlardan oluşuyor. Erkeklerin domine ettiği bir endüstride kadınlar yer bulmakta zorlanıyorlar mı? Kendini büyük gören “erkek işi” tavrı ve kendi paralarını kazanmadaki isteksizliğin arasında kadınlar kendilerini geri tutuyorlar.

Daha adil bir durum için çalışanlar için tartışmasız birtakım artılar da var: genişleyen imkanlar, hemcinslerine ilham olma şansı ve kadınlar tuvaletinde daha kısa sıralar. Her ne kadar rakamlar onların karşısında olsa da Bitcoin dünyasında önde gelen beş kadına bakalım.

5.Imogen Heap

Zor durumdaki sanatçıların hakları için çalışan ve  blockchain teknolojisini müzik dünyasıyla bir araya getiren Imogen Heap’in yanında hepimiz sönük kalırız. Grammy sahibi bir sanatçı olarak, müzk dünyasında blockchain teknolojisini benimsemiş en büyük kişilerden biri. MyCelia adındaki platformuyla Heap müzik dünyasındaki adaletsizlikleri önleyip hem sanatçıların adil ücretler almalarını ve hem de piyasada şanslarını arttırmalarını amaçlıyor.

MyCelia müzisyenler ve hayranlarının iletişim kurabileceği bir ekosistem, akıllı kontratlar ile telif ödemelerini mümkün kılıyor ve aracılar olmadan müzisyenlerin gelişebileceği bir ortam sağlıyor. “Yaratıcı pasaport” adını verdiği sistem kullandıkları ekipmanlardan yazdıkları şarkılara kadar müzisyenlerin tüm verilerini saklıyor. Aynı zamanda müzik endüstrisinin merkezsizleştirilmesi çin Dapp’ler ve üçüncü partilerin katılabileceği daha geniş bir topluluk için de başlangıç noktası.

4.Olga Feldmeier

Smart Valor’ın CEO’su ve kurucusu Feldmeier’ın kariyer planı korkunç şekilde etkileyici. Adına dizilen birçok finansal övgünün yanı sıra, UBS’te yönetici, Corporate Strategy at Barclays Capital’da başkan vekili ve BCG’de danışman. Çok sayıda dil bilmesinin yanı sıra ekonomi konusunda adeta bir yürüyen ansiklopedi, ayrıca zorlu bir girişimci.

İsviçre Kripto Vadisinin Bitcoin Queen’ini seslendiren Feldmeier Smart Valor açılışından önce Xapo’daki yönetici ortaklığınndan istifa ederek bankacılık dünyasını ardında bıraktı. Token kullanan yatırım platformu olarak, bilgisini ve deneyimini kullanara yatırımcılığı demokratikleştirmek ve oyuna daha çok kişinin katılmasını sağlamak istiyor.

3.Meltem Demirörs

Bu dünyadaki bir başka önde gelen kadın ise Meltem Demirörs. Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Gelecek Konsey üyesi ve Digital Currency Group’da gelişme yöneticisi olan Demirörs hazırda var olan ve henüz gelişen endüstriler arasında köprü kuruyor. Etrafındaki teknolojiyi ve topluluğu geliştirme konusunda tutkulu, startupları sermaye girişimleriyle ve teknoloji servis sağlayıcılarıyla bir araya getirmek için DGC Connect’i tasarladı.

Endüstrideki mükemmel işleriyle biliniyor ve Athena Capital’i kurmak da onun birçok başarısından biri. Bizzat ticaret yapmak ve ticari ilişkilere destek olmanın yanı sıra, yazıları ve eğitimleriyle başkalarını da hem geleneksel hem de blockchain merkezli ekonomi konusunda bilgilendiriyor.

2.Connie Galippi

Bitcoin’in önemini çoğu kişiden önce farkeden Galippi 2013’te bile bitcoin’in servet yaratma potansiyelinin farkındaydı. Teknolojinin gücüne sıkı sıkıya inanan biri olarak Bitcoin’den kâr eden insanların karşılığında bir miktar geri vermelerini de mümkün kılmak adına BitGive adını verdiği dernekle Bitcoin’i filantropi dünyasıyla bir araya getirdi.

Bitcoin’le bağış kabul eden vakıf ve kâr amacı gütmeeyen kurum sayısı katlanarak arttı. Daha fazla bağışçı getirmesinin yanı sıra bağışçılar da bu ödemelerini gider olarak kaydedebiliyorlar.

Galippi Save the Children ve Medic Mobile gibi en büyük derneklerle çalıştı. Ve şimdi teknolojiyi kullanarak şeffaflıkta yeni bir boyut getiriyor, böylece dernekler  gelirlerini nasıl kullandıklarını daha net şekilde gösterebilecekler. Bu da  daha çok kişiyi bağış yapmaya yöneltecektir ve aynı zamanda da bağışların optimum şekilde kullanılacağını garanti eder.

1.Joyce Kim

Herkes Stellar Lumens’i duymuştur. Ama yönetici müdürlerinin kadın olduğunu bilen çok az kişi vardır. Kim aynı zamanda Spark Change Capital’da yönetici ortağı ve bankacılık kullanmayanların piyasada yer edinmelerinde blockchain’in gücüne inanan biri.

Büyüleyici ve tutkulu bir konuşmacı olan Kim ekonomik kapsamadan ve artan eşitsizlikten bahsettiğinde en şüpheli dinleyicileri bile pür dikkat kesiliyorlar. Bankalar, devlet kurumları ve Birleşmiş Milletler’de temsilcilik yaptı, birçok projede ve ICO’da da danışman.

Kısacası…

Dikkatli baktığımızda kripto dünyasında başarılı birçok havalı kadın var. Şimdilik azınlıkta olabilirler fakat bu alanda çalışan kadınların tutkulı, inatçı ve kararlı tavırları sayesinde sayıları artacaktır.

Nulltx-Christina Comben

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Uzmanlara Göre Kripto Para Piyasası 20 Trilyon Dolara Ulaşacak Mike Novogratz’ın başında bulunduğu, kriptoparalara odaklı 250 milyon dolarlık yatırım firması Galaxy Digital, bugünlerde kriptolara oldukça olumlu bakıyor. Hatta Novogratz, kriptopara piyasasının 20 trilyon dolara ulaşacağını belirterek yatırımcıları epey heyecanlandırdı. Novogratz ticaret dünyasında pek çok bağlantıya sahip...
Egehan Karışman 19 Haziran 2018