Reklamı kapat

Blockchain ile Yapay Zeka Daha Zeki Olacak

0 görüntülenme

Kriptoparalar ile artık finansal güç hükümet ve büyük bankalardan bireylere aktarılıyor. Blockchain teknolojisi ayrıca yapay zekayı da demokratikleştiriyor. Yakında her işletme Amazon gibi dev perakende şirketlerinin uzman olduğu kişiselleştirilmiş tavsiyeleri sunabilecekler.

Örneğin bir mahalle dükkanına ilk defa girdiğinizi ve sizin zevkinize ve bedeninize uygun, henüz sahip olmadığınız ürünlerdeki indirimlerin anında göründüğünü hayal edin.

Yapay zekanın bize vaat ettiği sezgisel deneyim bu şekilde. Küçük işletmelerin karşılaştığı zorluk yapay zeka sistemlerinin maliyetleri değil – yapay zeka sistemleri gittikçe daha ucuz ve ulaşılır oluyorlar. Sorun müşterilerle ilgili bu sistemlere katkı sağlayacak yeterli kaliteli veriye ulaşmakta. Bazı perakendeciler bir çok kanal ve donanım vasıtasıyla müşterilerinin verilerine ulaşabiliyorlar ve bunu çoğunlukla üçüncü bir parti vasıtasıyla yapıyorlar. Ancak sahip oldukları davranışsal veriler müşterilerin satın almak istediği ürünlerle ilgili yeterli bir bilgi sunmuyor. Dahası, bir çok perakendeci müşterilerin aldığı ürünlerin yalnızca küçük bir kısmını tutabiliyorlar, bu da yapay zeka sistemlerinin düzgün çalışması için pek yeterli olmuyor.

Bu yüzden blockchain teknolojisi bu alanda bir devrim yaratabilir. Bu teknolojinin kilit noktası veritabanının açık olması, merkezi olmaması, buna rağmen gizlilik yönünden ciddi temellere sahip olması. Alıcılar alışveriş yaptığı dükkanlara satın alma verilerinin bir blockchain defterinde saklanması için yetki verebilir ve böylece hem tüketicilerin hem de satıcıların gizliliği korunmuş olur.

Örneğin yalnızca bir kaç şubesi ve e-ticaret sitesi olan bir ayakkabı butiği, hiç bir zaman en düşük fiyatlarla en çok seçenek sunan bir hacme sahip olamayacak, ancak küçük ama yüksek kaliteli üreticilerden çıkan ürünlere değer veren bir grup müşteriyi kazanabilecek.

Bugün bile, Amazon gibi şirketler müşterilerin “Şimdi siyah kokteyl elbisesini aldığına göre, bir çift kırmızı ayakkabı istemez misin?” gibi önerilerle karşısına çıkarken butik müşterilerin yapay zeka teknolojisiyle rekabet etmesi oldukça zor. (Bu kişiselleştirici teknolojinin tespit edilmesi güç daha pek çok zeki kullanım alanı var.)

Eğer bir blockchain defteri tüketicinin tüm alışverişlerini kayıt altına alsaydı, bir ayakkabı butiği eğer kıyafet başka bir dükkandan alınmış olsa bile bu kıyafetle eşleşen bir çift ayakkabıyı e-posta yoluyla müşterilerine önerebilirdi. Ve gerçek bir dükkanda bir satış danışmanı müşterinin telefonundaki bir uygulamayı taratarak müşterinin mevcut kıyafetlerini görebilir ve bu kıyafetle uyumlu en uygun ürünleri gösterebilir.

Oldukça hoş. Ancak Facebook örneğinde olduğu gibi tüm verilerin kötü amaçlar uğruna sömürüldüğü bir dünyada yaşıyorken, neden herkesin satın aldığı ürünleri gösteren dev bir veritabanına güvenelim ki?

Çünkü blockchain teknolojisi güç dengesini tersine çeviriyor, müşterilerin – işletmeleri değil- kontrolü elinde tutmasını sağlıyor.

Her bir tüketici blok zincirine aldığı ürünün verisinin eklenmesine yetki verebilir. Ve her bir tüketici bu verileri diğer kullanıcıların görmesini sağlayan dijital anahtara erişimi kontrol altında tutabilir. Aslında, perakende satıcılar hiç bir zaman bu verilere direkt olarak erişemeyecekler, ancak onları yapay zeka motorları geçici olarak tüketicilerin profillerine ve satın alma geçmişine erişebilecek, daha sonra bu verileri satıcının envanterindeki ürünlerle eşleştirerek gerçek zamanlı olarak daha iyi ürün önerileri sunabilecek. Daha kişiselleştirilmiş önerilen için verilerinize erişilmesine izin vermek istediğinizde, bunu yapabilirsiniz. Aksi halde verileriniz gizlidir.

Tekil satıcılar tarafından toplanan parçalara ayrılmış veritabanları yerine tüketiciler tarafından korunan kapsamlı veritabanlarına geçiş, öneri ve diğer tahmine dayalı pazarlama sistemleri için daha çok veri sağlanmasına neden olacak. Böylece önerilerin doğruluğunda dikkate değer bir gelişme yaşanacak.

Bu türden bir tüketici merkezli sistem ayrıca makine-öğrenimi sistemleri için bir veri akışı yaratıyor: nihai geri bildirim döngüsü. Tüketiciler önerilerin değerli olup olmadığını daha kolay bir şekilde belirleyebilecek, böylece sisteme geri bildirimde bulunarak önerilerin doğruluğunun artmasını sağlayacak. Tabi ki, tekil perakende sistemleri şu anda zaten geri bildirim alıyorlar, ancak blockchain yaklaşımı ile daha çok veriye ulaşılabilecek.

Blockchain veritabanlarının yapay zeka uygulamaları için bir kullanım alanı daha var. Blok zincirleri değişmez, sabittirler. Böylece yapay zeka modelleri her bir verinin kaynağına güvenle erişebilecekler. Eğer bir verinin güvenilmez olduğu ortaya çıkarsa, o verinin geldiği kaynak takip edilip bulunarak silinebilir.

Blockchain ile, çok daha kullanışlı yapay zeka sistemlerinin kullanıldığı yeni bir çağa giriyoruz. Endüstriler yapay zeka sistemlerinin gelişmesine katkıda bulunarak yaşamlarımızı daha zengin, daha güvenli ve daha elverişli yapacak.

 

VentureBeat

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kriptoda Haftanın Özeti – 26 Mart & 1 Nisan Litecoin topluluğunun merakla beklediği LitePay, gereken özenin gösterilmemesi nedeniyle tüm işlemlerini durdurdu ve satışını beklemeye başladı.   Telegram ICO’su TON, şubat ayındaki ilk turda 850 milyon dolara ulaşmıştı. Yakın zamanda gerçekleşen ikinci turla 1.7 milyar dolara ulaştı....
Ahmet Yılmaz 2 Nisan 2018