Reklamı kapat

Kripto ve Blockchain: L1 ve L2 Ölçekleme Çözümleri Nedir?

Serkan Eser
Serkan Eser 7 Ağustos 2022
0 görüntülenme
Kripto ve Blockchain: L1 ve L2 Ölçekleme Çözümleri Nedir?

Diğer birçok piyasaya benzer şekilde Bitcoin ve altcoin’lerin de kendi eksiklikleri vardır. Ancak, bu sorunların çoğu aynı zamanda çözümlerle birlikte gelir. Örneğin ölçeklenebilirlik, birkaç Blockchain için ortak bir sorun olmuştur. Bir blok zincirindeki artan işlem ve veri sayısını barındırmanın zorluğu, bir dizi ağ için önemli bir problemdir. İşte Layer-1 (L1) ve Layer-2 (L2) çözümleri bu noktada devreye girer. Kriptokoin.com olarak bu makalede “Layer-1 ve Layer-2 ölçekleme çözümleri nelerdir” sorusunu yanıtladık.

Blockchain Layer-1 ölçekleme çözümleri nelerdir?

L1 genellikle bir Blockchain ağının temel seviyesini ifade eder. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC), hepsi bir layer-1 Blok zincirinin örneğidir. L1 ile ilişkili çözümler genellikle orijinal blok zincirinde uygulanır. Bu, işlem kapasitesini artırmak için mekanizmaların veya kuralların değiştirilmesini içerir. Verilerle birlikte daha fazla kullanıcının ağda yer alması, L1 ölçekleme çözümlerine uygundur. Belirgin L1 ölçeklendirme çözümleri, Proof-of-Stake protokolünün değiştirilmesini içerir. Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paralar şu anda Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Bu, en güvenli algoritmalardan biri olarak lanse edilse de bazen yavaş çalışır. Sonuç olarak, ağlar Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına geçiş yapmaktadır. Örneğin Ethereum Blockchain, Eylül ayında Merge yükseltmesini yayınlayacak. Böylece, PoW’dan PoS’a geçiş yapacak.

Başka bir L1 ölçekleme çözümü ise parçalamadır. Bu terim Ethereum topluluğu arasında oldukça popülerdir. Ether ağı, birçok ölçeklenebilirlik sorunuyla mücadele ediyor. Buna göre Ethereum 2.0, Tezos, Qtum ve Zilliqa ile aynı şekilde çalışıyor. Blockchain endüstrisindeki nispeten deneysel durumuna rağmen, parçalama en sevilen Katman-1 ölçekleme seçeneklerinden biri olarak büyüyor. Bu çözüm, aslında dağıtılmış veri tabanlarından ödünç alınan bir yöntemi ifade ediyor. Tüm ağı izlemeyi daha uygun hale getirmeyi mümkün kılıyor. Bunu ise, tüm blok zinciri ağının durumunu “parçalar” olarak bilinen ayrı veri tabanlarına bölerek yapıyor. Bunu takiben, diğer birçok işlemin önünü açmak için parçalar ağ tarafından işleniyor.

Layer-2 ölçekleme çözümleri nelerdir?

L1’den farklı olarak Katman-2 çözümleri, halihazırda var olan bir Blockchain üzerinde çalışır. L2, benzer bir mimariyi dahil ederek tek bir blok zinciri üzerindeki yükü azaltmak için ortaya çıkmıştır. Orijinal blok zincirleri, temel olarak ana zincire paralel çalışan ikincil ağlara dayanır. Ethereum’un Polygon L2 çözümü, bu tür projelere örnek olarak gösterilebilir. Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümleri, durum kanalları, yan zincirler ve iç içe blok zincirlerinden oluşur. Yan zincirler, kendi doğrulayıcılarıyla işlem zincirlerine bitişik olan ayrı ağlardır. Bununla birlikte yan zincir, ana zincirdeki varlıkları yönetme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, bu tür çözümlerin iyi çalışması oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak, yan zincirdeki herhangi bir güvenlik ihlalinin, ana zinciri etkilenmediğini de belirtmek gerekir.

İç içe geçen blok zincirler, ana zincirin üstünde değil, içinde çalıştıkları için oldukça farklıdır. İç içe blok zinciri mimarisi genellikle, çekirdek blok zincirinden oluşur. Bu çekirdek zincir, daha büyük bir ağ için kuralları belirler ve yürütmelerin birbirine bağlı bir alt zincirler ağında yer almasını sağlar. Ana zincir, her biri bir ebeveyn-alt bağlantıdan yararlanan birkaç Blockchain katmanının temeli olarak hizmet edebilmektedir. Ana zincir, alt zincirlere görevler atar. Alt zincirler bu görevleri tamamlar ve ana zincire geri iletir. Bir anlaşmazlığı çözmek zorunlu hale gelmedikçe, temel blok zinciri, bağlı zincirlerin ağ operasyonlarına katılmaz. Başka bir l2 çözümü ise, durum kanallarıdır. Bu, işlem yapan varlıklar için iki yönlü bir iletişim ortamı oluşturur. Genellikle Blockchain ve zincir dışı işlem kanallarını içerir. Kripto ağının işlem hızı ve kapasitesi bu durumda bir darbe alır. Bitcoin Lightning Network, bunun en bilinen örnekleri arasındadır.

L1 ve L2 çözümlerini gelecekte ne bekliyor?

Son birkaç yılda, kripto endüstrisi kusursuz bir büyümeye tanık oldu. Sektöre giren yatırımcıların sayısının artması, ağları işler halde tutmak için L1 ve L2 çözümlerini kullanmayı mecbur kıldı. Bu nedenle, kitleler kripto para birimini keşfetmeye devam ettikçe, Blockchain ağlarına daha fazla çözüm gelme şansı yüksektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

5 Analistten Haftalık Tahminler: Altın Bu Seviyeleri Görebilir!
5 Analistten Haftalık Tahminler: Altın Bu Seviyeleri Görebilir! Piyasaların odağında olan ABD istihdam raporu, beklenmedik şekilde güçlü geldi. Bu da durgunluk endişelerini hafifletti. Ayrıca, Federal Rezerv’in agresif para politikası sıkılaştırmasından uzaklaşacağına dair spekülasyonları yıktı. Bu gelişmenin ardından altın fiyatları Cuma günü yaklaşık %1’den değer kaybetti....
Vural Erkan 7 Ağustos 2022