Blockchain Silah Kontrolünü İyileştirebilir mi?

0 görüntülenme

Silah kontrolü hakkındaki tartışmalar gün geçtikçe artıyor. Washington Eyalet Üniversitesi’nden bir profesör, blockchain teknolojisini kullanarak bu konuda önemli adımlar atılabileceğini öne sürdü.

Florida’daki bir lisede yaşanan silahlı saldırı olayıyla birlikte silah kontrolü yine Amerika’nın önemli tartışma konularından biri haline geldi. İki görüşten de uzmanlar, tartışma açıldığı her an aşağı yukarı aynı çözümleri ısıtıp önümüze koyarken, Washington Eyalet Üniversitesi’nin Kamu Sağlığı bölümünden bir profesör, sorunun çözümü için blockchain teknolojisini adres olarak gösterdi.

Silahlar ve Blockchain

Profesör Thomas Heston, silahları takip edebilmek, silahlar hakkındaki bilgilere ulaşabilmek için blockchain temelli bir veritabanı oluşturma fikrini ortaya attı. Heston ilgili yazısında, silahı olan insanların kendi bilgilerini bir platforma yükleyebileceklerini söyledi. Heston’ın çözüm örneğine göre, bu verileri sağlayan kişilerin biyometrik bilgileri, parmak izi görevi görecek.

Silahlanma

Blockchain temelli bu veri tabanı, üretilen ve satılan silahların takibinde kullanılacak ve veriler anında kanıtlanabilir olacak. Heston bu sayede silah sahiplerinin bilgilerinin korunacağını ve bunun da silahlı saldırı olaylarını, silah nedenli yaralanma ve ölüm vakalarını azaltacağını savunuyor. Heston ayrıca bu sayede, kişilerin geçmiş sorgulaması yapıldığında daha doğru sonuçlara ulaşılacağını savunuyor.

Heston, silah kontrolü için ulusal düzeyde blockchain teknolojisi kullanmanın bazı zorlukları olduğunu söylüyor:

“Her yeni teknoloji gibi, blockchain de geliştirilmeli. Bu planı uygulamaya koymanın potansiyel risklerinden biri başlangıç maliyeti. Bir diğer risk ise, sistemin parçalı olacak olması. Çünkü her eyalet ayrı ayrı veri toplayacak ve bu da bilgi paylaşımına bir engel oluşturacak. Bu konuda federal hükümet liderlik rolünü üstlenmeli.

Heston bu düşüncelerinde yalnız değil. Blockchain temelli tedarik zinciri çözümleri sağlayan Blocksafe şirketi, silahların takibi için bir uygulama üretti. Blocksafe’in kurucusu Kevin Barnes şunları söyledi:

“Merkezsiz uygulamalar, silah endüstrisinde yer alan şirketlerin yararına geliştirilebilir. Örneğin, Sipariş üzerine yapılmış bir merkezsiz uygulama, imalatçısı tarafından ürüne entegre edilebilir ve bu sayede imalatçı ürününü kolayca takip edebilir.

Artıları ve Eksileri

Silah kontrolünü sağlamak için blockchain teknolojisi kullanmanın bazı açık artı ve eksileri var. Bu teknoloji sayesinde geçmiş sorgulamarında daha doğru sonuçlara ulaşılır. Bir yılda 3000’e yakın insan geçmiş sorgulamasından geçiyor. Ayrıca bu uygulamanın savunucuları, silahların takibi kolaylaşacağından, uygulamanın silah hırsızlığını ve silahla işlenen suçları azaltacağını düşünüyor.

Fakat silah kontrolü sağlamak için blockchain teknolojisini kullanmanın yararsız olacağını savunanlar da var. Arizona eyaletindeki bir yasaya göre herhangi bir merkezsiz teknolojinin silah takibi için kullanılması yasak. Bunun sebebi ise mahremiyet. Missouri eyalet temsilcisi Nick Schroer, benzer bir yasayı kendi eyaletinde yürürlüğe sokmak için adım atıyor. Nick Schroer, mahremiyet kaygısını öne sürerek şunları söyledi:

“Yasama üyeleri, üçüncü bir kişinin ne zaman kaç atış yaptığınızı bileceği fikrinden hala huzursuz. Missouri’de birebir konuştuğum insanlar, silahları olsa da olmasa da hala mahremiyete sonuna kadar inanıyor.”

Blockchain

Schroer’in bu açıklamalarına karşı çıkanlar, veri tabanlarını yönetenlerin silah sahiplerinin mahremiyetlerini koruyacağını söylüyor. Fakat bu söylem, New York’un Rockland bölgesindeki silah sahiplerine pek de mantıklı gelmedi. Bir yerel gazete kamuya açık bilgiler ışığında kayıt verilerine bakarak, bölgede kimin silahı olduğunun bilgisine ulaştı. Yine aynı yerel gazete sonrasında, sitesinde silah sahiplerinin isimlerinin ve adreslerinin bulunduğu bir haritayı paylaştı.

Aynı hadise New York City’deki silah sahiplerinin başına da geldi. Silahlı insanlar güvenliklerinin ciddi anlamda ihlal edildiğini, hırsızların silah çalmak için evlerine girmeye çalışmalarından korktuklarını belirtiyor.

Daha köklü bir sorun da silah hakları savunucularının öne sürdüğü, sisteme kayıt olmanın el koyma işlemlerine yol açacağı iddiası. Kayıt olma işlemini savunanlar böyle bir sorunun olmadığını söylüyor. Fakat önceden bu tür durumlarla karşılaşıldı. Kayıt sistemi, el koyma işlemlerinin olmayacağı garantisi verilerek, İngiltere ve Avustralya’da işleme kondu. Her iki örnekte de, merkezi hükümet silah kullanımı yasaklandıktan sonra el koyma işlemin gerçekleştirdi ve bu kayıt sistemindeki bilgilerden yararlandı.

Blockchain teknolojisinin silah kontrolü hakkındaki tartışmalarda yer almaya başlamasıyla birlikte, bu tartışmalı konu daha da şiddetlendi. Blockchain temelli veri tabanıyla ilgili iki tarafında yasal argümanları var. Fakat, böyle bir girişim, her eyaletin kendine özgü yasaları olduğundan, federal hükümet tarafından desteklenmeli.

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple Bugün Yüzde 20 Değer Kazandı – Peki Neden Şimdi? Bu yazı yazıldığı sırada, Ripple’ın toplam piyasa kapitalizasyonu Ocak ve Şubat aylarında dört bir yanda gerçekleşen büyük düzeltme sonrası toparlanarak $470 milyarın biraz üzerine çıktı. Son 24 saatte ise en iyi 50 kriptopara içerisinden hiç biri Ripple...
Egehan Karışman 5 Mart 2018