“Blockchain Tabanlı Youtube”a 20 Milyon Dolar Yatırım!

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 8 Şubat 2018
0 görüntülenme

Silikon Vadisi girişimi Lino, içerik yaratıcılarıyla aracıları dengelemek amacıyla merkezsiz, tek bir sahibi olmayan bir video içerikleri sağlayan sistemle Youtube’a rakip olmaya hazırlanıyor.

Bugün duyurulduğu üzere benzer sistemler geliştiren Streamspace, Flixxo, Viuly ve Stream gibi firmalarla yarışan Lino, Çinli meşhur seed yatırımcısı Zhenfund’dan gizli token satışı sırasında 20 milyon dolar yatırım toplamayı başardı. 

Web sitesi, firmanın amacını açıklarken Youtube’un yaratıcılar üzerinde çok fazla güç sahibi olduğunu ve kârı en yükseğe çıkarmaya odaklandığını ve bu durumun asıl yaratıcılarla probleme yol açabileceğini belirtiyor. 

Sitede ayrıca şöyle yazıyor: 

“Çözüm, içeriğin tüm değerinin aracı dahil etmeden geliştiricilere ve yardımcı olanlara dağıtılacağının garantisini veren, merkezsiz bir dağıtım ağı kurmak.” 

Firmanın LINO tokenleri sistemin para birimi işlevi görecek ve içerik yaratarak, paylaşarak olduğu gibi Lino blockchain’inin başındaki uygulamaların ve yapıların gelişmesiyle de kazanılacak. Topluluğun attığı Medium postuna göre bir diğer deyişle, içerik oluşturmak için node çalıştıran kullanıcılar da içerik geliştiricileri gibi token kazanacak. 

“Merkezsiz, eşler arasında (içerik dağıtım ağı (CDN)) kavramlarını destekliyoruz ancak günümüz projeleri maliyet ve stabilite açısından hazır değil.” 

TechCrunch’a göre bunun yerine, açık arttırma yoluyla yatırımcıların platformun işleyişinin yüksek standartlarda olacağına inandığı merkezsiz CDN sağlamayı düşünüyorlar. 

İçeriğin değeri ne kadar etkileşime sebep olduğuna göre değişecek ve Lino bunun hırsızlığı ve robotların sistemi manipüle etmesini engelleyeceğine inanıyor. İşlemlerden ücret alınmayacak. “Açık arttırma sistemi” bu etkileşimi yansıtacak, ilgi çekici veya yeni içerik sahibi kullanıcılar daha az ilgi çekicilere göre daha çok mükâfat alacak. 

Lino yönetim başkanı Wilson Wei TechCrunch’a yaptığı açıklamada içerik geliştiricilerin YouTube veya rakibi Twitch’te elde ettikleri kârın 5 katına kadar daha fazla kâr etmelerini beklediğini söyledi. 

Proje yıl sonuna doğru başlayacağı için henüz sonuçları nasıl olacak bilmiyoruz ama Wei temel tasarıma olan güveninden söz etti. TechCurch’e şöyle söyledi: 

“Tüm bu içerik ekonomisi oldukça büyük, ama biz merkezsiz organizasyon kavramına inanıyoruz. Neden bunu gerçekleştirip, video içerikleriyle devrimi başlatmayalım ki?” 

Coindesk 

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

En Hızlı Büyüyen 8 ICO   Son zamanlarda hızla büyüyen ve her kesimden insanın dikkatini çekmeye başlayan kripto para piyasasına yatırımlarda hızla artmakta. Sayıları hızla artan ICO’lar ise teknoloji yatırımcıları için harika birer yatırım kaynağı olarak görülüyor. Hitap edilen kesimin büyümesiyle birlikte...
Ahmet Yılmaz 8 Şubat 2018