Reklamı kapat

Bloomberg: Tether Kraken’de Manipülasyon İçin Kullanılıyor Olabilir

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 1 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Tether’in (USDT) güvenilirliğine düşen lekeden beri tartışma konusu olmaktan çıkmıyor.Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada Kraken Exchange’de piyasa ve Bitcoin fiyatı manipülasyonu için kullanıldığına dair ciddi göstergeler bulunduğu söylendi.

Eski profesyonel poker oyuncusu ve şimdi de kripto dünyasının aktif üyelerinden Andrew Rennhack’in şüphelerinden söz ettiği bir yazı dizisi yayınlamasının ardından Bloomberg Kraken’in verilerini incelemek için çalışma başlattı.

Rennhack Kraken’in halka açık verilerin inceledi ve Tether’in diğer kripto paralarla karşılaştırıldığında zaman zaman çok mantıksız şeyler yaptığını gördü.

Sonuç olarak Bloomberg ekibi kendi analizlerini yapmaya karar verdi ve birkaç uzmanla beraber çalışarak tutarsızlıkların önüne geçmeyi amaçladılar.

Peki ne buldular?

Yöntemleri Rennhack’inkinden çok daha titizdi, ancak verileri inceleyen uzmanlar da aynı fikirdeydi:

“Bloomberg News kendi analizini yaptı ve 1 mayıs 22 haziran arasında borsada gerçekleştirilen 56,000 işlemi inceledi ve elde ettikleri bilgileri New York University profesörü Rosa Abrantes-Metz ve eski Federal Reserve Bank müfettişi Mark Williams ile paylaştı. İkisi de daha önce Kraken gibi davranan “büyük Tether alımlarının fiyatları böylesine salladığı-” piyasa hareketi görmediklerini belirtti.”

Çalışmalarda belli atipik durumlar incelendi:

1.Birden ortaya çıkan yüksek işlem hacimleri

2.Fiyatların bu büyük alım-satımlardan etkilenmemesi

3.Öte yandan, ufak alışverişlerin fiyatları daha güçlü etkilemesi

4.Ortalama birinin yapmayacağı, beş haneye kadar uzanan alışverişler.

Araştırmacılara göre, bunlar kesinlikle kırmızı bayrak veya fiyatları yükseltmek için yapılan işlemler, geleneksel piyasalarda illegal olan bu işlemler için henüz kripto dünyasında bir yaptırım yok.

Tether (USDT): Güvenilir mi?

Bu Tether adının karıştığı ilk skandal değil. 13 Haziranda Texas Üniversitesi profesörü John Griffin, bu koinin Bitfinex’te kullanımının Bitcoin fiyatının yapay şekilde artışına sebep olduğuna dair somut kanıtlar olduğu hakkında bir çalışma yayınladı.

Bifinex CEO’su JL van der Velde Bloomberg’e mail üzerinden yaptığı açıklamada bu iddiaları yalanladı:

“Ne Bitfinex ne de Tether hiçbir piyasa/fiyat manipülasyonuna karışmadı. Tether Bitcoin yada Bitfinex’teki herhangi bir koinin fiyatlarını yükseltmek için kullanılamaz.”

Kraken Bloomberg ve Rennhack’in çalışmaları hakkında henüz herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

Ethereum World News

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Bitcoin İçin Uygun Fiyatı Açıkladı Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, bir röportajda Bitcoin‘in 5.000 dolar altına düşmesi durumunda satın alınacağını söyledi. El-Erian, dünyanın en büyük sigorta ve finansal yatırım şirketlerinden birisi olan Allianz’da ekonomi konusunda lider bir uzman olarak görev yapıyor....
İmge Açıkbaş 1 Temmuz 2018