BMW’den Yeni Bir Blockchain Hamlesi Daha

14 görüntülenme

Reuters’in bu girişimin CEO’sunu da alıntı göstererek 5 Mart’ta yayınladığı raporda, Alman otomobil üreticisi BMW iddiaya göre ikinci bir Blockchain girişimine daha imza attığını, bu sefer ürünlerinin kobalt kaynaklarını bulacağını yazdı.

Otomotiv devinin Çinli Blockchain tedarik firması VEChain ile yaptığı antlaşmanın açığa çıkmasından yalnızca bir hafta sonra, İngiltere merkezli az bilinen girişim firması Circulor’ın CEO’su Douglas Johnson-Poensgen Reuters haber ajansına BMW ile ortak çalışarak sözde ‘temiz’ kobalt malzemelerini takip ederek etik kaynaklarını sağlama alacağını bildirdi.

Kobalt büyük bir çoğunlukla savaş mağlubu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden gelmekte ve Reuters’ın raporuna göre kobaltın çıkarılmasında çocuk işçiler ve ‘artisanal’ maden denen resmi olmayan düzenekler kullanılıyor.

Blockchain teknolojisi, Circulor’ın CEO’suna göre otomobil devinin sürdürülebilir bir arz zinciri yaratmasında önemli bir adım niteliği taşıyor.

Johnson-Poensgen’in Reuters’a yaptığı açıklamada “Sorunlu olmayan kaynaklardan başlamanın ekonomik açıdan mantıklı olduğuna inanıyoruz.” dedi.

“Sistem kanıtlandıktan ve ölçeklendikten sonra, artisanal madenler gibi daha sert kullanım durumlarıyla başa çıkabilir.”

Bu ortaklığın BMW tarafından resmi bir şekilde kabul edilmedi gerekirken, Circulor’la yaptığı iddia edilen bu ortaklıkla ilgili daha fazla bilgi ortaya çıkmadı. Buna ek olarak, Circulor’ın bir özel limited şirketi olarak Kasım 2017’de Londra’daki tescili ve kurulması gibi kamuya açık bilgiler dışında resmi bir website’si gözükmüyor.

Bu son hareketle birlikte otomotiv endüstrisindeki trend devam ediyor, özellikle Almanya Blockchain’e odaklanarak girişimleri büyütmeyi ve tasarruf etmeyi hedefliyor.

5 Mart’ta Cointelegraph’ın yayınladığı rapora göre Mercedes Benz’in sahibi Daimler de yeni bir kriptopara çıkardı. MobiCoin ismiyle bilinen bu parayla güvenli ve çevre dostu sürücülerin ödüllendirilmesi planlanıyor ve şu anda 500 araç sahibi ile üç aylık bir test sürecinde.

Şubat’ın sonlarında ise yine Cointelegraph’ın raporuna göre Porsche Berlin merkezli girişimci firma XAIN’le ortak çalışarak Blockchain teknolojisini test etti ve başarıyla uyguladı.

 

CoinTelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Blockchain’in Kenevir Endüstrisine Etkisi: Öne Çıkan Kripto Paralar Bitcoin’i bugünlerde herkes biliyor. Ancak kripto dünyası oldukça geniş. Her geçen gün daha fazla endüstriyi etkiliyor ve değiştiriyor. Cannabis de kripto dünyasında yerini aldı! Not: Bu Bir Sponsorlu İçeriktir ve Bu İçerik Yazıda Geçen Koinler Hakkında Bir...
Kriptokoin.com 8 Mart 2018