BNB, XRP, ADA, BTC ve Bu 6 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
1.383 görüntülenme
BNB, XRP, ADA, BTC ve Bu 6 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!

Kripto analisti Rakesh Upadhyay, güçlü ABD enflasyon verilerinin, Bitcoin’i ve BNB gibi belirli altcoin’leri yakın destek seviyelerinin altına çekerek birkaç günlük düzeltici eylemin sinyalini verdiğini söylüyor. Bitcoin ve altcoinler’deki önemli destek seviyeleri neler? Analist, öğrenmek için ilk 10 kripto parayı masaya yatırıyor.

Kripto para piyasasına genel bir bakış

Bitcoin, hafta sonu yaklaşırken 23.000 doların üzerinde kalmaya çalışıyor. Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere Ocak ayında gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamalarının sırasıyla %0,5 ve %4,4 olan piyasa beklentilerinin üzerinde %0,6 ve yıllık %4,7 artmasıyla satış baskısı arttı. Bu, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımlarına devam etmesi gerekebileceğine dair korkuları tetikleyebilir. Faiz artışı beklentileri, halihazırda yedi haftanın en yüksek seviyesine yakın olan ABD dolar endeksini daha da güçlendirebilir ve bu, yakın vadede kripto piyasaları üzerinde baskı oluşturabilir.

Günlük kripto para piyasası performansı / Kaynak: Coin360

Kripto para piyasalarında yaşanacak bir düşüş, Ocak ayındaki rallinin bir boğa tuzağı olabileceği tartışmasını başlatabilir. Bununla birlikte, Bitcoin ve birkaç altcoin’deki fiyat hareketi, bir dip oluşumunun başlamış olabileceğini gösteriyor. Bir sonraki düşüş, daha yükseğe çıkma girişiminde bulunmadan önce daha yüksek bir dip oluşturabilir. Şimdi analiz zamanı…

BTC, ETH, BNB, XRP ve ADA analizi

Bitcoin (BTC): Yükseliş momentumunun zayıfladı

Alıcılar, son iki gün boyunca 20 günlük üstel hareketli ortalamayı (23.440 dolar) başarıyla tuttu, ancak toparlanmanın sürdürülememesi 24 Şubat’ta güçlü satışlar çekti.

Göreceli güç endeksindeki (RSI) negatif sapma, yükseliş momentumunun zayıfladığını gösteriyor. BTC 22.800 dolardaki yakın desteğe ulaştı. Bu seviyenin altında bir kırılma, 50 günlük basit hareketli ortalama (22.052 dolar) ile 21.480 dolar arasındaki kritik destek bölgesini yeniden test edebilir. Alternatif olarak, fiyat 20 günlük EMA’nın altında kalmayı başaramazsa, bu, boğaların daha yüksek bir hareket bekledikleri için dipleri satın aldıklarını gösterecektir. 25.250 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatabilir.

Ethereum (ETH): Daha düşük seviyelerde sağlam alım var

ETH, 22 Şubat’ta 20 günlük EMA’nın (1.624 dolar) altına düştü. Ancak mum çubuğundaki uzun kuyruk, daha düşük seviyelerde sağlam alım gösteriyor. Boğalar, 23 Şubat’ta avantajı artırmaya ve fiyatı 1.680 doların üzerine çıkarmaya çalıştı, ancak ayılar yerlerini korudu.

Satış 24 Şubat’ta yoğunlaştı ve fiyat 50 günlük SMA’ya (1.565 dolar) düştü. Bu, boğaların koruması gereken önemli bir destek çünkü kırılırsa ETH 1.461 dolara düşebilir. Aksine, fiyat 50 günlük SMA’dan güçlü bir şekilde geri dönerse, boğaların düşüşleri satın aldığını gösterecek. Alıcılar daha sonra fiyatı 1.680 dolar – 1.743 dolar direnç bölgesinin üzerine çıkarmaya ve yukarı hareketi sürdürmeye çalışacak.

Binance Coin (BNB): Ayılar, boğaları alt etti

BNB’nin 318 dolarlık genel direnç ile 50 günlük SMA (304 dolar) arasındaki dar aralıklı BNB işlemleri, 24 Şubat’ta aşağı yönlü çözüldü. Bu, ayıların boğaları alt ettiğini gösteriyor.

20 günlük EMA (310 dolar) düz olmasına rağmen, RSI 46’nın altına düştü ve bu da momentumun ayılar lehine değiştiğini gösteriyor. BNB 280 dolar seviyesine düşebilir. Bu, dikkat edilmesi gereken önemli bir seviye. Çünkü bunun altında bir kırılma, BNB için düşüş eğilimi gösteren bir baş ve omuzlar (H&S) modelini tamamlayacaktır. Alıcılar keskin düşüşten kaçınmak istiyorlarsa, BNB fiyatını hızla 318 doların üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Bu, yükseliş eğilimi gösteren ters H&S formasyonunun boyun çizgisine giden yolu açabilir.

Ripple (XRP): Boğalar bir kırılmayı zorlayamadı

XRP, son birkaç gündür alçalan kanal modelinin direnç çizgisinin yakınında işlem gördü, ancak boğalar bir kırılmayı zorlayamadı.

Bu, fiyatı hareketli ortalamaların altına çeken kısa vadeli ayılardan satışı çekmiş olabilir. XRP şimdi 0,36 dolar seviyesindeki sağlam desteğe düşebilir. Bu seviye de tutunamazsa, düşüş 0,33 dolara kadar uzayabilir. Bu varsayımın aksine, fiyat 0,36 dolardan toparlanırsa, boğalar direnç çizgisindeki engeli aşmak için bir kez daha girişimde bulunacak. Bunu başarabilirlerse, parite 0,43 dolarlık genel dirence yükselebilir.

Cardano (ADA): Ayılar, küçük rallilerde satış yapıyor

Boğalar, son iki gün boyunca ADA’yı 0,38 dolarlık yakın desteğin üzerinde tutmayı başardılar. Ancak 20 günlük EMA’nın (0,39 dolar) üzerindeki toparlanmayı sürdüremediler. Bu, ayıların küçük rallilerde satış yaptığını gösteriyor.

BNB

Fiyat, 24 Şubat’ta 50 günlük SMA’ya (0,37 dolar) düştü. Bu destek bozulursa, ADA 0,34 dolar ile 0,32 dolar arasındaki güçlü destek bölgesine kayabilir. Alıcıların bu bölgeyi tüm güçleriyle savunmaları bekleniyor. Çünkü bunu yapmazlarsa satış yoğunlaşabilir ve 0,27 dolara doğru bir düşüş göz ardı edilemez. Tersine, fiyat mevcut seviyeden yükselirse, boğalar fiyatı tekrar 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmaya çalışacak ve ters H&S modelinin boyun çizgisini yeniden test edecek.

DOGE, MATIC, SOL, DOT ve SHIB analizi

Dogecoin (DOGE): Ayılar için küçük bir avantaj var

DOGE birkaç gün 50 günlük SMA’nın (0,08 dolar) üzerinde kaldıktan sonra 23 Şubat’ta seviyenin altına düştü. Bu, ayılar için küçük bir avantaja işaret ediyor.

DOGE, 0,08 dolar yakınındaki güçlü desteğe düşebilir. Alıcıların bu seviyeyi agresif bir şekilde savunması muhtemel. Çünkü bir kırılma ve bunun altında bir kapanış, yakın vadede düşüş eğilimi gösteren bir H&S modelini tamamlayabilir. Bu, 0,07 dolarlık kritik desteğe ve ardından 0,06 dolarlık model hedefine doğru aşağı doğru bir hareket başlatabilir. Boğalar üstünlük kazanmak istiyorsa, fiyatı 0,09 doların üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Bu, 0,10 ile 0,11 dolar direnç bölgesinin yeniden test edilmesine neden olabilir.

Polygon (MATIC): Ayılar toparlanmayı sattı

Günün şamdanındaki uzun kuyruktan görüldüğü gibi, MATIC 22 Şubat’ta 20 günlük EMA’dan (1,32 dolar) toparlandı. Ancak ayılar toparlanmayı sattı ve fiyat 24 Şubat’ta 20 günlük EMA’nın altına düştü.

BNB

Yükseliş trendleri sırasında, 20 günlük EMA kırılırsa, kısa vadeli boğalar kar elde etme eğilimindedir. Bu, bazen 50 günlük SMA’ya (1,13 dolar) kadar uzanan daha derin bir düzeltme başlatır. Burada da ayılar fiyatı 1,30 doların altında tutarsa, MATIC 50 günlük SMA’ya düşebilir. Bu seviyenin yine alıcıları çekmesi muhtemel. Boğalar daha derin bir düzeltmeyi önlemek istiyorsa, fiyatı hızla düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. MATIC daha sonra 1,50 dolara ve ardından 1,57 dolara yükselebilir.

Solana (SOL): Boğalar agresif alım yapmıyor

SOL, son iki günde 20 günlük EMA’dan (23,32 dolar) toparlanamadı ve boğaların agresif alım yapmadığını gösteriyor. Bu, fiyatı 50 günlük SMA’ya (22,19 dolar) çeken ayıları cesaretlendirmiş olabilir.

Düzleşen 20 günlük EMA ve orta noktaya yakın RSI, satın alma baskısının azaldığını gösteriyor. 50 günlük SMA bozulursa, SOL 18,73 dolardaki bir sonraki desteğe düşebilir. Bu, takip edilmesi gereken önemli bir seviye. Çünkü bunun altında bir kırılma, 15 dolara doğru daha derin bir düzeltme başlatabilir. Fiyat hareketli ortalamalardan yükselir ve 28 doların üzerine çıkarsa, bu olumsuz görüş yakın vadede geçersiz olacaktır. SOL daha sonra hızla 39 dolara kadar çıkabilir.

Polkadot (DOT): Boğalar toparlanmayı sürdüremedi

DOT, 22 Şubat’ta 20 günlük EMA’dan (6,79 dolar) sıçradı ve 23 Şubat’ta 7,25 dolar direncinin üzerine çıktı, ancak boğalar toparlanmayı sürdüremedi. Bu, ayıların geri dönüş yapmaya çalıştığını gösterir.

BNB

Satış 24 Şubat’ta devam etti ve ayılar fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çekti. Yakın destek 50 günlük SMA’da (6,25 dolar) ancak kırılırsa satış hızlanabilir ve DOT 5,50 dolara düşebilir. Boğalar düşüş görüşünü geçersiz kılmak istiyorlarsa, hareketli ortalamaları başarılı bir şekilde savunmaları ve fiyatı 7,39 doların üzerine çıkarmaları gerekecek. Bu, daha düşük seviyelerde güçlü talebi gösterecektir. DOT daha sonra 8 dolara ve ardından 9,50 dolara yükselebilir.

Shiba Inu (SHIB): Ayılar rallilerde satış yapıyor

SHIB’in 23 Şubat şamdanındaki uzun fitil, ayıların 0,000014 dolarlık genel dirence yakın rallilerde satış yaptığını gösteriyor.

BNB

Son birkaç günün fiyat hareketi, boğalar ve ayılar arasındaki kararsızlığı gösteren simetrik bir üçgen modeli oluşturdu. Fiyat kırılır ve üçgenin altında kalırsa, avantaj ayıların lehine dönebilir. Bu, 50 günlük SMA’ya (0,000012 dolar) ve sonunda 0,000011 dolara kaymaya başlayabilir. Bu varsayımın aksine, fiyat yükselir ve 0,000014 doların üzerine çıkarsa, boğaların sürücü koltuğuna geri döndüğünü gösterecek. SHIB daha sonra 0,000016 dolara tırmanabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

6 Altın Ustasından Kritik Tahminler: Tarih Bile Verildi!
6 Altın Ustasından Kritik Tahminler: Tarih Bile Verildi! Yatırımcılar son ekonomik verilerin ABD Federal Reserve’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesine yol açabileceğinden endişelenirken, doların güçlenmesiyle altın fiyatları Cuma günü düştü. Analistler, son gelişmeler ve veriler ışığında piyasaları yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor. “Altının yukarı yönlü momentumu...
Vural Erkan 4 hafta önce