Reklamı kapat

BofA, FTX Etkisiyle Dev Bitcoin Borsasının Notunu Düşürdü!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
1 görüntülenme
BofA, FTX Etkisiyle Notunu Düşürdü

Bank of America (BofA), sağ kalan en büyük Bitcoin borsalarından birinin notunu nötre düşürüyor. Kararında FTX etrafında yaşanan olaylar etkiliydi. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

FTX çöküşü piyasanın en büyük Bitcoin borsalarından birini daha vurdu

Kasım ayında FTX etrafın yaşananlar, Coinbase de dahil olmak üzere diğer merkezi borsaları da tehlikeye attı. Bank of America’ya göre, elinde 5 milyar dolar nakit olduğu ve FTX platformunda sadece 15 milyon dolarlık mevduatı olduğu için Coinbase “başka bir FTX tehlikesi” gibi gözükmüyor. Ayrıca Coinbase, en büyük rakiplerinden birinin yok olmasıyla pazar payını büyütmeye hazırlanıyor. Bununla birlikte, ABD’nin en büyük bankalarından BofA, piyasadaki kaosu sebep göstererek Coinbase’e karşı taraf aldı.

Banka, 18 Kasım’da Coinbase’i “Al”dan “Nötr”e indirdi. Ayrıca fiyat hedefini 77 dolardan 50 dolar olarak güncelledi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Coinbase hakkında en son eleştiriler CEO Brian Armstrong’un şirket hisselerini satması üzerineydi.

Bankaya göre bu kararın arkasında üç ters rüzgar var

Güven eksikliği

Kurumsal işlemler, Coinbase’deki işlem hacminin %80’inden fazlasını oluşturuyor. Borsanın, ana faaliyet alanı, yılbaşından bugüne net gelirinin %76’sını oluşturan bireysel yatırımcılardı. Bireysellerin kriptoya olan güven eksikliğinin borsayı olumsuz etkileyebileceği anlamına geliyor. BofA’in açıklamalarına göre:

Kripto ekosistemine olan güvenin azalması, genel ticaret faaliyetini azaltacak gibi görünüyor. FTX haberlerinin ardından, işlem hacimleri fırladı, ancak bazı kullanıcılar fonlarını satıp kriptoyu tamamen terk ederken diğerleri kripto paralarını soğuk cüzdanlara taşıdığından bunun kısa süreli olmasını bekliyoruz.

Düzenleyici netliğin gecikmesi

Bank of America ayrıca düzenleyici çerçevenin henüz yeterli olmadığını belirtti. Geçmenin FTX’in iflasıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Bankaya göre gelecek düzenlemeler borsalar için belirli riskleri beraberinde getirecek:

2023’ün kripto için bir miktar düzenleyici netlik getirmesi bekleniyordu, ancak FTX’in çöküşünün bir sonucu olarak, düzenleyici netliğin gecikebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, başka bir FTX’i önlemek amacıyla önerilen/kanunlaştırılan herhangi bir düzenlemenin muhtemelen kısıtlayıcı ve/veya borsalar için pahalı olacağını düşünüyoruz.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir altcoin projesini daha hedefine almış gibi duruyor. SEC; sayısız kripto projesine, kurucularına, influencer’larına kabus oldu. İşte kurumun odağındaki en son kripto para projesi…

İflasın etkileri tüm piyasaya yayılmaya devam edebilir

FTX’in iflas etmesiyle başta FTT olmak üzere Solana ekosisteminden pek çok proje hacim kaybı yaşadı. Ayrıca, FTX ile bağlantılı kripto şirketleri ve borsalarda işlemlerini durduruyor. BofA, bu etkilerin bir süre daha piyasa kalacağını söylüyor:

Bulaşma riski ve FTX çöküşünün daha geniş yankıları devam edebilir… Coinbase CFO’su Alesia Haas, bu olayın tam etkisinin tam olarak anlaşılmasının birkaç hafta daha sürebileceğini ve kripto para fiyatlarında anlamlı ve sürekli bir düşüşün (ani 10 bin dolarlık Bitcoin fiyatı) Coinbase gelirleri üzerinde önemli bir engel olacağını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coinbase

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ortaya Çıktı: Hükümet, SBF'ye FTX'i Hackleme Emri Verdi!
Ortaya Çıktı: Hükümet, SBF’ye FTX’i Hackleme Emri Verdi! Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, Sam Bankman-Fried’e borsanın varlıklarını hükümete devretmesi talimatını verdiğini doğruladı. Bahama ajansı, FTX hack emrini verdikten sonra artık dünyanın en büyük ETH holder’larından biri. Bahamalar Hükümetinden SBF’ye FTX “Hack” emri! Bahama makamları, daha önce...
Vural Erkan 3 hafta önce