BofA’dan Korkutan Tahmin: Nasdaq’ın Yükselişi Risk Altında mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika merkezli finansal hizmetler kuruluşu Bank Of America, son dönemlerde yüksek performans gösteren teknoloji şirketleri ve bu şirkletlerin ağırlıklı olarak işlem gördüğü Nasdaq endeksi hakkında bazı öngörülerde bulundu.

Büyük miktarda yatırımcı girişine ve artan ilgiye rağmen Bank of America (BofA), teknoloji hisseleri için önümüzdeki dönemde olası bir “sorun” öngörüsünde bulundu. BofA Global Research stratejistleri, son 10 haftanın en büyük yatırımcı girişini yaşanmasına rağmen, ikinci yarıda teknoloji hisselerinin karşılaşabileceği risklere dikkat çekti.

Bu yıl yapay zekanın iş potansiyeli konusundaki heyecanın etkisiyle teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite endeksi, mega şirketlerin hisse senetlerinin değerini yüzde 28 artırdı.

BofA’nın analistleri, son 15 yılda merkez bankalarının likidite politikalarındaki değişiklikler ile Nasdaq arasındaki korelasyona dikkat çekti. Stratejist Michael Hartnett liderliğindeki ekip, “Merkez bankalarının bilançolarındaki 3 trilyon dolarlık azalmanın yanı sıra, Nasdaq’ın hala yeni zirveler hedeflediği bir dönemdeyiz” şeklinde bir açıklama yaparak Nasdaq’ın, Merkez bankası bilançolarında görülen daralmayı takip etme ihtimali olduğu vurgulandı.

BofA’dan Korkutan Tahmin: Nasdaq’ın Yükselişi Risk Altında mı?