Reklamı kapat

Bol Skandallı Yılından Sonra Facebook’u Bırakan Ünlüler

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 28 Aralık 2018
0 görüntülenme

Facebook, 2018’de içlerinde kullanıcı verilerinin tehlikeye atılması veya kötüye kullanılması gibi birçok tartışmalı konuyla sarsıldı.

Bu skandallardan sonra insanlar öfkelerini  #DeleteFacebook(Facebook’u sil) hashtag’i ile belirtmeye başladı.

Yani basitçe ifade etmek gerekirse bu yıl Facebook için korkunç, berbat, hiç de iyi olmayan bir yıldı.

#DeleteFacebook hashtag’i, kullanıcılar sürekli artan tartışmalar ve skandallar yüzünden Facebook’a lanet okudukça, trend oldu. Facebook 2018’de, bazı kullanıcıların verilerinin çalındığı hacker saldırısı da dahil olmak üzere, nefret söylemini engellememesi, sahte haberlerin platforma yayılması, ve kullanıcı verisinin yanlış kullanımı ve kötüye kullanılması nedeniyle manşetlerdeydi.

Nisan ayında yapılan bir araştırmaya göre her on Amerikalıdan biri Facebook’u gizlilik kaygısı nedeniyle silmiş –düşünün, bu rakam son skandalları yansıtmıyor bile. Facebook ile yollarını ayıranlar, ya da ayıracaklarını söyleyenler arasında çok sayıda ünlü ve öne çıkan isim var:

Cher (Şarkıcı, Aktris)

Cher, Twitter üzerinden, Facebook’a karşı olan hoşnutsuzluğunu açıkça ortaya koydu. Facebook hesabını Mart ayında sildiğini söyledi ve Aralık’ta onun adına hazırlanmış bir sayfayı da silmeye çalıştığı gösteriliyordu.

Elon Musk (Tesla ve SpaceX CEO’su)

Tesla, SpaceX, The Boring Company CEO’su Elon Musk, aktif bir Twitter kullanıcısı olarak bilinir, hatta başını derde sokacak kadar. Teknoloji yöneticisi, Twitter’’da takipçileriyle etkileşime girmekten çekinmiyor. Görünüşe göre bu etkileşimlerden bazıları Facebook’a karşı harekete geçmesine neden olmuş.

Takipçileri Mart ayında Musk’a, Tesla’nın ve SpaceX’in Facebook’ta resmi sayfaları olduğunu söyledi. Musk, sayfaları kapattıracağını söyleyerek cevap verdi. İki şirketin resmi sayfaları artık Facebook’ta yok.

Brian Acton (WhatsApp Kurucu Ortağı)

Acton, 2014’te Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan WhatsApp’in kurucusu. Cambridge Analytica skandalından sonra basit ve kesin bir şekilde #DeleteFacebook hashtag’iyle “Zamanı geldi.” diyerek tweetledi.

Acton, Facebook’u geçen yıl bıraktı, Eylül ayında Forbes’da yayınlanan bir röportajında Mark Zuckerberg ile aşırı soğuk bir ilişkisi olduğunu anlattı.

Kasie Hunt (Gazeteci)

NBC’nin politika gazetecisi Kasie Hunt, Facebook’ta,  hesabını sileceğini, çünkü “artık onlara güvenmediğini” söyleyen bir gönderi paylaştı.

Hunt’ın Facebook sayfası silindiğinde orijinal gönderi de silindiğinden, aynısını Twitter’da yayınladı:

Rosie O’Donnell (Aktris ve Komedyen)

Twitter’da Trump’la atışmaya ara verdiği bir zamanda takipçisi tarafından sorulduğunda, Mart ayında Facebook hesabını sildiğini söyledi.

https://twitter.com/Who5anna/status/978374497681190914

Ertesi gün attığı tweet’te Facebook’a “hain bir şirket” dedi, Facebook hesabını sildiğini onaylıyor gibiydi.

Steve Wozniak (Apple Kurucu Ortağı)

Steve Wozniak, Nisan’da USA Today’e yaptığı bir açıklamada, platformun kişisel verileri reklam amaçlı kullanması konusunda endişeleri olduğu için Facebook’u silmeyi planladığını söyledi.

Apple kurucu ortağı Wozniak’ın USA Today’e attığı mail’de şöyle ifadeleri vardı: “Kullanıcılar yaşamlarının her detayını Facebook’a veriyorlar… Facebook da bunu reklamcılıkta kullanarak çok para kazanıyor. Kazançların tümü kullanıcı bilgisine dayanıyor, fakat kullanıcılar hiçbir şekilde kazançlarını alamıyorlar.”

Walt Mossberg (Gazeteci ve Teknoloji Yazarı)

Bu ayki bir tweet dizisinde, teknoloji gazetecisi Walt Mossberg yalnızca Facebook’u değil, Facebook’un sahip olduğu Messenger ve Instagram’ı da sileceğini söyledi.

Mossberg, “kendi değerlerim ve Facebook’un politikası, eylemleri o kadar birbirinden farklılaştı ki, artık orada rahat hissetmiyorum. Bu sadece nerede çevrimiçi olmak istediğimle ilgili kişisel bir karar.” dedi.

Jim Carrey (Oyuncu)

Oyuncu Jim Carrey, Facebook’tan ayrılma planlarını Şubat’ta açıklamıştı. Hamlesini #DeleteFacebook’tan daha önce yaptığı için onu hashtag’i #UnfriendFacebook oldu.

Ayrıca Facebook hisselerinden de vazgeçeceğini Twitter’dan duyurdu.

David Heinemeier Hansson

Twitter’da birçok takipçisi olan ve DHH olarak bilinen web programcısı Twitter’ı, Facebook hesaplarını silme konusunda başka insanları da yanına toplamak için kullanmaya başladı.

Hansson ayrıca kendi yazılım şirketi olan Basecamp’in Facebook’u ve Facebook’un sahip olduğu tüm platformları bırakacağını açıkladı. Twitter’da Basecamp’in “%100 Facebook’suz” olacağını ilan etti ve başkalarını da aynısını yapmaya teşvik etti.

Jessica Valenti (Yazar)

Feminist blog Feministing’in kurucu ortağı Valenti, bu ay Facebook hesabını sildiğini ve bunu harika hissettirdiğini söyleyen bir tweet attı.

https://twitter.com/JessicaValenti/status/1075416516894605313

Farhan Akhtar (Bollywood Oyuncusu)

Yönetmen ve senarist Akhar, Mart ayında Facebook hesabını sildiğini söyleyen bir tweet attı. Fakat resmi fan sayfası hala aktif.

Lisa Helps (Victoria Belediye Başkanı)

Kanada’nın British Columbia eyaletinin başkenti olan Victoria’nın şu anki belediye başkanı olan Helps, Mart’ta, kendi internet sitesinde yayınladığı bir yazıda Facebook’un artık “toksik” bir hale geldiğini, ve bundan dolayı Facebook hesabını sildiğini söyledi.

“Facebook’u siliyorum ve böylece korku ve öfkenin sevinçten bol olduğu bu psikolojik şiddet döngüsüne daha fazla katkıda bulunmuyorum. Daha fazla yüz yüze konuşmayı, daha az dikkat dağınıklığını heyecanla bekliyorum.”

John Edwards

Yeni Zelanda yayını “The Spinoff” için yayınlanan bir gönderide Edwards, Facebook’un ülkenin gizlilik yasalarını nasıl ihlal ettiğini açıkladı ve platformun uygunsuzluğunu eleştirdi.

“Bugün Facebook’un Yeni Zelanda Gizlilik Yasası’na uymadığını belirledik… Mevcut yasaya göre Yeni Zelandalıların Facebook verilerini korumak için yapabilecek pek bir şeyim yok. Bu nedenle Facebook’u sildim (şimdilik). “

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

4 Milyar Dolarlık Bitcoin Çaldığı İddia Edilen Craig Wright’ın İtirazı Reddedildi Geçtiğimiz ay içerisinde Bitcoin Cash’in hard fork ile ikiye ayrılması sonrasında piyasanın güçlü ölçüde değer kaybetmesini tetikleyen isimlerin başında gelen, nChain’in şef stratejisti ve Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright’ın başı kendisine karşı açılan...
Serkan Eser 28 Aralık 2018