2 Ekonomistten Bomba Altın Tahminleri: Bu Seviyeler!

2 Ekonomistten Bomba Altın Tahminleri: Bu Seviyeler!
2 Ekonomistten Bomba Altın Tahminleri: Bu Seviyeler!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de teknik resesyonun ardından Federal Rezerve’in şahin tonunun azalması altın fiyatlarına yeni bir soluk verdi. Sarı metal 1.700 doların altını gördükten sonra 1.780 dolara kadar yükselmeyi başardı. TCMB ve BDDK hamleleriyle bir müddet yatay seyreden Dolar/TL ise yeniden ivme kazandı. Her iki bacağın da güç kazanmasıyla gram altın fiyatı 1.000 TL’nin üzerine geri döndü. Bu gelişmelerin ortasında, iki piyasa uzmanı gram altın için yaklaşık %50’lik artış öngörüyor.

“Gram altın için Ağustos ayını şans ayı olarak belirleyeceğiz”

Piyasa uzmanı İslam Memiş, gram altın almayı düşünenler içi ‘Ağustos’ta son bir şans var’ diyor. Bu nedenle Memiş, yatırımcıları 1.000 TL seviyesinde altın almamaları konusunda uyarıyor. Uzmana göre alım için uygun zaman yaklaşıyor. Bu bağlamda İslam Memiş, şunları söylüyor:

Altının ons fiyatında toparlanma mümkün. Gram altın ise şu anda 1.012 lira seviyesinde. 1.020 TL direnç seviyesi. Aman ha 1.000 TL seviyesinden gram altın almayın. Ağustos’ta son bir şans olacak. Döviz kurlarında, emtia fiyatlarının gram bazında son bir şans olacak. Ağustos ayını şans ayı olarak belirleyeceğiz.

Altın

İslam Memiş’in yıl sonu gram beklentisi: 1.450 TL

Piyasa uzmanı, ABD’de büyüme rakamlarında bahsediyor ve ‘Balon patladı’ diyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD ekonomisi ikici çeyrekte de negatif büyüdü. Bu yüzden, ABD ekonomisi teknik anlamda resesyona girdi. Bu gelişmelerin etkisini değerlendiren İslam Memiş, şu tahminleri yapıyor:

Gram altın için Ağustos ayında göz önünde bulundurulması gereken seviye 950-1.000 TL. Dolar/TL için ise 17-18 bant aralığı. Eylül ayında bombalar patlayacak. Şirket iflasları, jeopolitik riskler, resesyon fiyatlamaları ve daha fazlası olacak.

Altın

Buradan hareketle İslam Memiş, yıl sonu beklentilerini de paylaşıyor. Piyasa uzmanı, yıl sonunda ons altınında 2.350 dolar, Dolar/TL kurunda 20-21 TL, gram altında 1.450 TL seviyelerini bekliyor. Memiş, değerlendirmesinde yatırımcı psikolojisinden de bahsediyor. “Gram altında, şöyle bir süreç var” diyen uzman, 1.000 TL seviyesinde herkesin korku ve panikle hareket ettiğini söylüyor.

Selçuk Geçer de gram altın için 1.500 TL hedefini yineledi

Türkiye piyasasında önemli bir takipçi kitlesi bulunan piyasa uzmanı Selçuk Geçer, de altın tahminlerini paylaştı. Geçer, gram altının 1.024 TL seviyesinde olduğuna atıf yaparak, 1.500 TL’ye gittiğini ima etti.

https://twitter.com/_selcukgecer/status/1554360816132149248

Bununla birlikte, takipçilerinden Geçer’e ilginç yanıtlar geldi. Örneğin bir takipçisi, “2 senedir 1.500 TL diyorsun. Ülkede %200 enflasyon var. Zaten bir gün 5.000 TL de olacak,” diyerek cevap yazdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

2 Ekonomistten Bomba Altın Tahminleri: Bu Seviyeler!