SEC Başkanı’yla İlgili Bomba İddia: Bu 2 Altcoin’e Düşman!

71a4588f0cd748aa8f9d2b4ac5f33a34
71a4588f0cd748aa8f9d2b4ac5f33a34
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gary Gensler bu yıl SEC başkanlığı görevini devraldığında, kripto para topluluğu için yeni bir çağın başlangıcı olarak lanse edildi. Gensler, Blockchain ve kripto paralar üzerine dersler veren, teknolojinin destekçisi ve düzenlemelere dair yapıcı kararlar alabilecek donanımlı bir yönetici olarak kabul ediliyordu. Ancak, şu ana kadar Gensler’ın altcoin projeleri üzerine aldığı kararlar “sert” kabul ediliyor. Ve şimdi yayınlanan bir rapora göre, Gensler’in özellikle Tether (USDT) ve Ripple (XRP)’ye karşı düşmanlığı yıllar önce başladı.

Charles Gasparino’nun 2018’de yapılan bir toplantı hakkında söyleyecekleri var

New York Post’un raporuna göre, Gensler’in selefi Jay Clayton ile 2018’de bir araya geldiği söyleniyor. Gensler bu dönemde, MIT Sloan School of Management’ta profesör olarak görevine yeni başlıyordu. İronik kabul edilebileceği üzere, MIT’de okulun Dijital Para Birimi Girişimi’nin kıdemli danışmanı olarak görev yapıyor ve Blockchain teknolojisi hakkında kapsamlı dersler veriyordu.

bitcoin altcoin

2018’de yapılan bir toplantıyı ifşa eden Fox Business muhabiri Charles Gasparino’ya göre, iki lider kripto para birimlerinin ne kadar düzenlenebileceğine dair kararlar aldı. Toplantıdan kaynaklara atıfta bulunan rapor, Clayton ve Gensler’in kripto para birimlerin büyük ölçüde düzenlenmiş olduğunu ve dolandırıcılık için bir sığınak olduğu üzerinde durduklarını iddia ediyordu. İki liderde kripto para birimlerinin çoğunun SEC denetimine giren menkul kıymetler olduğu konusunda hemfikirdi. İddiaları, kıdemli FOX Business Network’e (FBN) muhabiri Charles Gasparino Twitter’dan aktardı:

Mart 2018’de, GaryGensler, kripto düzenlemesini tartışmak için SECGov Jay Clayton ile bir araya geldi ve Bitcoin’in bir menkul kıymet olarak kabul edilmemesi gerektiğini, ancak SEC’in bizlerin diğer yönlerini çökertmesi gerektiğini belirtti, kaynaklar FoxBusiness’a doğruladı.

Altcoin projeleri Tether ve Ripple’ye karşı çıkılıyor

Gensler, Bitcoin’in (BTC) her zaman büyük bir hayranı olmuştur. Kendisine göre Bitcoin tek “gerçek kripto” para birimi. Hatta bu inanç, Gensler MIT’ye ve SEC’e katılmadan önce var olmuştur. Ancak Gensler’in, o zamanlar bugün olduğu kadar büyük olmayan Ethereum’dan hoşlanmadığı biliniyor. Kaynaklara göre, merkezi kripto para birimi Ripple (XRP)’yi de fazla sevmiyor. Her ikisinin de menkul kıymet düzenlemelerinden kaçmak için bir yöntem ve düzenleyici belirsizliği kullanan menkul kıymetler olduğunu iddia ediyor.

Dev Borsalara Yüzmilyonlarca Ripple Aktı! Fiyat Sert Düştü

Gensler ayrıca, altcoin Ethereum ve Ripple’nin kripto para birimi olmadığını, bir menkul kıymet olduğuna inandığını söylemekten hiçbir zaman çekinmedi. 2018’de New York Times’a verdiği bir röportaj da şunları söylüyordu:

Her ikisi için de – ama özellikle Ripple – uyumlu olmayan menkul kıymetler oldukları konusunda güçlü bir durum var.

Konuya yakın olan iktisatçılara göre XRP ve ETH ile ilgili en büyük sorun, altcoin projelerinin sırasıyla paraları satması ve gelirleri platformlarını oluşturmak için kullanmasıdır. Bu da onları yasadışı menkul kıymetler yapıyor.

SEC’te fikir ayrılıkları var

Kaynaklara göre Clayton-Gensler toplantısından üç ay sonra Bill Hinman meşhur 2018 konuşmasını yapmaya devam etti. SEC’de kurumsal finans bölümünün direktörü olan Hinman, BTC ve ETH’nin menkul kıymet olmadığını iddia etti. Bu konuşma, devam eden Ripple ve SEC dava sürecinde geldi ve yoğun yasal yüzleşmelerin konusu oldu. Bu görüşlerin Hinman’ın kişisel görüşleri olduğu iddia edildi. Ancak rapora göre Clayton, sunumdan önce Hinman’ın konuşmasını inceledi ve “bazı tepkiler verdi”.

Önemli Gelişme: SEC, Kripto Paralar Konusunda Uyardı!

Ve eğer bunlar yeterince şüpheli değilse, SEC’den ayrıldıktan Clayton ve Hinman’ın kariyerleri kripto endüstrisinde büyümeye devam ediyor. CNF’nin bildirdiği üzere, Clayton şimdi milyarlarca dolar değerinde BTC’yi yöneten bir kuruluşla çalışıyor. One River Asset Management olarak bilinen firma, ironik bir şekilde Clayton’ın SEC’in başındayken defalarca geri çevirdiği bir Bitcoin ETF’si için bile başvurdu. Hinman ise Ethereum Blockchain’in büyümesini amaçlayan Enterprise Ethereum Alliance üyesi Simpson, Thatcher ve Bartlett’in danışmanıdır.

Kazanan ve kaybeden altcoin projelerini SEC mi seçiyor?

Yaklaşık bir yıl önce, piyasaya ağrılığı koyan 3 kripto para birimi vardı. Bunlar: Bitcoin, Etherem ve Ripple. Diğer altcoin projeleri dikkat çekici büyüme oranları ortaya koyarken, izlenmesi gereken ve izlenen 3 kripto para birimi bunlardı. SEC Ripple’ye dava açtı ve bu üçlüden XRP’ye kalıcı hasalar verdi. XRP, bu yılki boğa koşusunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayan ilk 10’daki tek kripto para birimiydi.

Ripple CEO'su: SEC ile XRP Konusunda Anlaşırız! Ama Bir Şartla...

Son olarak Gasparino, açık bir şekilde kazanan ve kaybeden altcoin projelerini SEC’in seçtiğine inanıyor. En iyi kripto para biriminin yakın zamanda bir ETF onaylı olduğunu ve SEC’in kripto parayla tamamen uyumlu olduğunu gösterdiğini gözlemliyor. Gasparino, SEC’e bir eleştiride yöneltti:

Ethereum bir ICO düzenledi, neden (SEC) onların peşinden gitmiyor? Burada yaptıkları garip bir düzenleyici şey. Bence bu (Blockchain endüstrisi) kurtarılmaya değerse Kongre’nin devreye girme zamanı geldi. İnternet kurtarılmaya değerdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Başkanı’yla İlgili Bomba İddia: Bu 2 Altcoin’e Düşman!