Güney Koreli Borsa, O Altcoin İçin Uyardı: Fiyat Çakıldı!

Güney Koreli Borsa, O Altcoin İçin Uyardı: Fiyat Çakıldı!
Güney Koreli Borsa, O Altcoin İçin Uyardı: Fiyat Çakıldı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DeFi dünyası, Bitcoin DeFi platformu Alex Lab’ın milyonlarca dolar değerindeki kripto para biriminin kaybına yol açan bir hackleme olayını doğrulamasının ardından başka bir güvenlik korkusuyla karşı karşıya kaldı. Çalınan varlıklar ağırlıklı olarak altcoin Stacks (STX)’ten oluşuyordu. Bu da Güney Kore’deki Upbit gibi büyük borsalarda geçici fiyat düşüşüne yol açtı.

Upbit, altcoin STX hakkında uyardı

Kriptokoin.com olarka da bildirdiğimiz üzere Alex Lab, geçtiğimiz günlerde hacklendi. 16 Mayıs’ta Alex Lab, platformlarına yönelik hedefli bir saldırıyı kabul etti. Açıklamalarına göre, hackerlar, Alex Likidite Havuzuyla ilişkili bir kasanın yönetici ayrıcalıklarına yetkisiz erişim elde etti. Bu, yaklaşık 13,7 milyon STX tokeni de dahil olmak üzere havuzda tutulan önemli miktarda kripto para birimini tehlikeye attı.

Saldırganlar daha sonra yaklaşık 3 milyon STX’i daha fazla transfer olasılığıyla birlikte çeşitli merkezi borsalara (CEX’ler) aktarmaya başladı. Alex Lab, aBTC, sUSDT ve ALEX tokenleri de dahil olmak üzere havuzdaki diğer varlıkları kurtarmayı başardı. Haber STX pazarında paniği tetikledi. OKX piyasa verilerine göre tokenın fiyatı 15 dakika içinde %7’nin üzerinde düşüş gösterdi. Zira fiyat, 2,01 dolara geriledi. Güney Kore’nin önde gelen kripto borsalarından Upbit, kullanıcıları hack nedeniyle STX fiyatlarında artan dalgalanma potansiyeli konusunda uyaran bir bildiri yayınladı.

Alex Lab, güvenliği sağlamaya çalışıyor

İhlallere rağmen Alex Lab, akıllı sözleşme kodlarının ve altyapılarının güvende kaldığını sürdürüyor. Platformun ekibi, çalınan fonları kurtarmak ve hasarı azaltmak için birden fazla cephede aktif olarak çalışıyor.  Alex Lab, saldırganın cüzdanlarını yakından izliyor ve ilgili tüm merkezi borsaları bilgilendirdi. Saldırganın ilişkili olduğu bilinen hesaplar dondurulmakta. Ayrıca bu platformlara tüm para yatırma ve çekme faaliyetlerini durdurmaları yönünde çağrıda bulunulmakta.

Alex Lab, bir CEX’ten çalınan fonların bir kısmını belirledi ve kurtardı. Ek varlıkların yerleşik prosedürler yoluyla iadesini kolaylaştırmak için diğer borsalarla aktif olarak işbirliği yapıyorlar. Bu haberin, Alex Lab’ın daha önce saldırıda 4,3 milyon dolar kaybettiğini doğrulamasının ardından geldiğini belirtmek önemli. Platform başlangıçta hackerlara, çalınan fonların %90’ının iadesi karşılığında %10’luk bir ödül teklif etmişti.

11 Borsa Duyurdu: BONK Coin ve Bu 15’i Listeleniyor!

Ancak yasal önlemlere odaklanan son güncellemeyle birlikte odak noktası değişmiş gibi duruyor. Alex Lab saldırısının kapsamı ve STX pazarıyla DeFi ekosistemi üzerindeki uzun vadeli etkisi henüz bilinmiyor. Alex Lab’ın kurtarma çabaları devam ediyor. Bu noktada olay, DeFi platformlarıyla ilişkili güvenlik risklerini net bir şekilde hatırlatıyor.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Güney Koreli Borsa, O Altcoin İçin Uyardı: Fiyat Çakıldı!