Borsalara Bitcoin’ler Yığılıyor! “Selloff Riski Artıyor”

bitcoin 4205661 1920
bitcoin 4205661 1920
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Glassnode verilerine göre, Bitcoin’in kazandığı hızlı ivme ardından borsalardan 100.000 BTC çıkışı yapıldı ve böylece borsalara döviz girişleri uygun bir düzlüğe ulaştı. Borsaların döviz giriş ve çıkışları, piyasadaki satış baskını gösteren veya yokluğuna işaret eden indikatörlerdir. Borsadan sürekli çıkışlar ile Bitcoin, borsalardan gelen satış hacimlerinin olmaması nedeniyle aktif olarak büyüyor. Aşağıdaki Glassnode tablosundan, Bitcoin’in ay bazında borsa giriş/çıkış oranlarını görebilirsiniz.

Bitcoin, yatırımcı psikolojisini nasıl etkiliyor?

Fiyatların önceki ATH seviyesine yaklaşmasıyla, trader’ler daha fazla endişeleniyor ve kar elde etmek için acele ediyor. Borsalara yapılan en yüksek giriş oranları daha önce Mayıs ayında, Bitcoin’i %40’lik düzeltmeye maruz bırakan satışlardan önce mevcuttu. Bu girişler genel duyarlılığı izlemek için de kullanılabilir. Düşük giriş oranlarıyla, trader’lerin ve yatırımcıların cüzdanlarında para bulundurdukları veya nasıl harcamak istedikleri belirlenebilir. Fonlar borsada beklerken, yatırımcıların fiyat hedeflerine ulaştığında satma olasılığı daha yüksektir.

Glassnode verileri incelendiğinde, artan giriş oranlarının yerel olduğu ve borsalar tarafından tutulan fonlar aşağı yada belirli aralıkta hareket ederken genel eğilimin negatif kaldığı gözüküyor. Toplam döviz bakiyeleri, şu anda Ağustos 2018 seviyelerinde olan 2.45 BTC’de kalıyor. Önceki ATH’de fon sayısı 3.11 milyon BTC’de kaldı. Mevcut çıkış oranı ile borsalar ATH bakiyesinin %21’ini kaybetti. Bu tablodan “Selloff Riski” riski için tarihsel fiyat hareketlerine ulaşabilirsiniz:

Yazının yazıldığı sıralarda, Bitcoin 57.620 dolardan işlem görüyor, daha önce 59.000 dolar bölgesini test ediyordu. Ancak çok sayıda satış emrinin bu bölgede yığılmasıyla 58.000 doların altına geriledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Borsalara Bitcoin’ler Yığılıyor! “Selloff Riski Artıyor”