Borsalara Stablecoin Akıyor! Bu Bitcoin ve Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek?

stablecoin
stablecoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın zamanda 2 milyar dolarlık stablecoin borsalara aktı. Kriptokoin.com olarak bu yazıda bunun anlamı üzerinde duracağız. Kripto para borsasındaki toplam stablecoin arzı, yaklaşık 20 milyar dolarlık bir ATH’ye ulaştı. CryptoQuant‘ın CEO’suna göre bunun bir anlamı var. Stablecoinler, kripto pazarında en çok işlem gören varlıklar olmaya devam ediyor. On-chain analitik firması CryptoQuant’tan gelen yeni veriler, bu tokenlerin yaklaşık 2 milyar dolarlık bir hacimle yakın zamanda borsalara taşındığını gösteriyor.

Stablecoin akınının anlamı

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre, bu büyük mevduatlar aslında sektör için bir yükseliş işareti. Ju, çoğu kripto işlem platformunun, traderların fiat yerine sabit paralar kullanarak bu varlıkları satın almayı tercih ettiği için, kullanıcıların Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğerleri dahil olmak üzere farklı paraları satın almalarını sağlamak için genellikle pazarı doldurduğunu kaydetti. Borsaların, yüksek piyasa oynaklığı sırasında kullanıcıların para çekme taleplerini işleme koymak için bazen büyük hacimli sabit paraları yedekte tuttuğunu da sözlerine ekledi.

İnsanlar fiat parasını kriptoya çeviriyor

Artan girişin nedeni ne olursa olsun, Ju, istikrarlı varlıklara olan yüksek talebin ve onların  borsalara hareketinin uzun vadede “fiat para kripto varlıklara dönüştüğünden” yükselişe geçtiğine inanıyor. Ju’nun kripto alımları için stablecoin’lerin artan kullanımı hakkındaki görüşü, fiat talebi düşmeye devam ederken, dünya çapında birçok ülkede olup bitenlerle bağlantılı. Örneğin, Arjantin, Brezilya ve Nijerya gibi istikrarsız ekonomilere sahip ülkelerde yaşayan insanlar, kendilerini yakın bir mali krizden kurtarmak için giderek artan bir şekilde tasarruflarını istikrarlı paralarla, ABD Doları (USD) gibi daha güçlü bir para birimiyle desteklemeyi tercih ediyor.

Borsalardaki toplam stablecoin 20 milyar dolara yakın

Borsalardaki mevcut sabit para hacmine 1,7 milyar dolarlık ilaveyle, küresel kripto para işlem platformlarındaki toplam hacim, CryptoQuant’taki verilere göre 19.23 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı. Stalecoin girişi, yılın başından bu yana %500’ün üzerinde arttı. YTD’deki büyük artış, son zamanlarda artan kripto para birimine olan ilginin bir sonucu olabilir. Bu arada CoinGecko verileri, en büyük iki stablecoin’in – Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) – piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi sıralamasında ilk on içinde olduğunu gösteriyor. 65 milyar dolarlık piyasa değeri olan USDT beşinci sırada yer alırken, USDC 27 milyar dolarlık piyasa değeri ile sekizinci sırada yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Borsalara Stablecoin Akıyor! Bu Bitcoin ve Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek?