Reklamı kapat

Borsalardan 18.6 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Gold Çalındı!

Mert Kaya
Mert Kaya 24 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Henüz iki gün önce verdiğimiz Verge‘ün madencilik kaynaklı hacklenmesi haberi henüz gündemdeyken Bitcoin Gold çift harcama atağına maruz kaldı. Bitcoin Gold bu hafta hacklenen üçüncü koin oldu ve akıllara “Acaba kripto paralar sandığımız kadar güvenli mi?” sorusunu getirdi.

Bitcoin’in hardforku olarak hayatımıza giren Bitcoin Gold şu an marketin en büyük 26. kripto parası.

Hacker madenci, Bitcoin Gold ağının kontrolünü ağın toplam hash gücünün yüzde 51’ini sağlayarak ele geçirdi.

Bu kadar büyük bir kontrolü ele almak Bitcoin Gold gibi bir fork için bile asla kolay değil hatta bunu yapabilmek neredeyse bir servet değerinde maliyete sebep olmakta. Ancak çift harcama bunu hacker madenci için olukça kolay bir hale getirdi…

Hacker madenci hem kripto para borsalarına hem de kendi kontrolündeki bir cüzdana BTG aktarmaya başladı.

Elbette blok zincirin bu problemi bütün eylemleri kendi yapısına kaydettiği güvenli yapısından dolayı çözmesi gerekiyordu ancak node’ların yarısından fazlasının kontrolünün ele geçirilmesi bu olayı mümkün kıldı. Hacker önce BTG ağının hash rate’inin %50’sinden fazlasını kayıtları değiştirebilmek için aldı daha sonra BTG’leri hem borsaya hem cüzdanına yolladı ve sonra borsaya yolladığı BTG’leri çekip aynı işlemi yapmaya defalarca kez devam etti. Hacker, BTG’ler cüzdanına geldiğinde ise blokzincirdeki kayıtları değiştirerek borsalara yaptığı ilk yatırma işlemini tersine aldı. Böylelikle hiçbir koin gönderilmemiş gibi görünüyordu.

Bu saldırının 16 Mayıs’tan 18 Mayıs’a kadar yapıldığını söyleyen Bitcoin Gold‘un İletişim Müdürü Edward Iskra durumu şöyle açıkladı:

“Çok yüksek hash gücüne sahip birileri çift harcama yaparak borsalardan para çalmak için “Yüzde 51″ saldırısını gerçekleştirdi. Bütün borsalara onay sayısını artırmalarını ve yüksek BTG yatıran kullanıcılara dikkat etmelerini öneriyoruz…”

Toplamda 18.6 Milyon Dolar değerinde 388.200 BTG çalındı. İşin daha da korkunç tarafı ise hacker hala bulunamadı ve bu çift harcama saldırısını yeterli hash gücünü bulduğu an tekrar gerçekleştirebilir…

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Krypted CEO’su Altuğ Öztürk İle Krypted’ın Gündemini Konuştuk Dünya genelinde hızla gelişen kripto para ve blockchain endüstrisi şimdiden 400 milyar doların üzerinde bir market değerine ulaştı. Bunun yanı sıra IBM, Microsoft, Google, Amazon, Facebook ve daha pek çok dünya devi kayıt zinciri teknolojisi ile var...
Serkan Eser 24 Mayıs 2018