Borsalardan 18.6 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Gold Çalındı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Henüz iki gün önce verdiğimiz Verge‘ün madencilik kaynaklı hacklenmesi haberi henüz gündemdeyken Bitcoin Gold çift harcama atağına maruz kaldı. Bitcoin Gold bu hafta hacklenen üçüncü koin oldu ve akıllara “Acaba kripto paralar sandığımız kadar güvenli mi?” sorusunu getirdi.

Bitcoin’in hardforku olarak hayatımıza giren Bitcoin Gold şu an marketin en büyük 26. kripto parası.

Hacker madenci, Bitcoin Gold ağının kontrolünü ağın toplam hash gücünün yüzde 51’ini sağlayarak ele geçirdi.

Bu kadar büyük bir kontrolü ele almak Bitcoin Gold gibi bir fork için bile asla kolay değil hatta bunu yapabilmek neredeyse bir servet değerinde maliyete sebep olmakta. Ancak çift harcama bunu hacker madenci için olukça kolay bir hale getirdi…

Hacker madenci hem kripto para borsalarına hem de kendi kontrolündeki bir cüzdana BTG aktarmaya başladı.

Elbette blok zincirin bu problemi bütün eylemleri kendi yapısına kaydettiği güvenli yapısından dolayı çözmesi gerekiyordu ancak node’ların yarısından fazlasının kontrolünün ele geçirilmesi bu olayı mümkün kıldı. Hacker önce BTG ağının hash rate’inin %50’sinden fazlasını kayıtları değiştirebilmek için aldı daha sonra BTG’leri hem borsaya hem cüzdanına yolladı ve sonra borsaya yolladığı BTG’leri çekip aynı işlemi yapmaya defalarca kez devam etti. Hacker, BTG’ler cüzdanına geldiğinde ise blokzincirdeki kayıtları değiştirerek borsalara yaptığı ilk yatırma işlemini tersine aldı. Böylelikle hiçbir koin gönderilmemiş gibi görünüyordu.

Bu saldırının 16 Mayıs’tan 18 Mayıs’a kadar yapıldığını söyleyen Bitcoin Gold‘un İletişim Müdürü Edward Iskra durumu şöyle açıkladı:

“Çok yüksek hash gücüne sahip birileri çift harcama yaparak borsalardan para çalmak için “Yüzde 51″ saldırısını gerçekleştirdi. Bütün borsalara onay sayısını artırmalarını ve yüksek BTG yatıran kullanıcılara dikkat etmelerini öneriyoruz…”

Toplamda 18.6 Milyon Dolar değerinde 388.200 BTG çalındı. İşin daha da korkunç tarafı ise hacker hala bulunamadı ve bu çift harcama saldırısını yeterli hash gücünü bulduğu an tekrar gerçekleştirebilir…

Borsalardan 18.6 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Gold Çalındı!