Reklamı kapat

Dev Borsaların Delist Ettiği Bu Altcoin Fırladı! ‘Sıfıra Yakın’

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
11 görüntülenme
Dev Borsaların Delist Ettiği Bu Altcoin Fırladı! 'Sıfıra Yakın'

FTX ‘exit pump’ korkuları arasında Serum (SRM) fiyatı bir haftada %140 arttı. Büyük kripto para borsalarının SRM’yi listeden çıkarmasına rağmen, altcoin fiyatının büyük bir yükselişini durdurmadı.

Altcoin fiyatı bir haftada %140 arttı

Solana Blockchain’de ‘merkezi olmayan bir borsa’ olan Serum, feshedilmiş FTX borsasına bağlı olmasına rağmen SRM fiyatı açısından olağanüstü bir performans gösterdi. Günlük grafikte, SRM son yedi günde %140 artış kaydetti. Altcoin, 14 Kasım’da 0,177 dolardan 21 Kasım’da 0,319 dolara ulaştı. Bu artış, dolaşımdaki piyasa değerini yaklaşık 73 milyon dolara çıkardı. Maksimum arz dolaşımındaysa piyasa değeri yaklaşık 2,8 milyar dolara çıktı.

Altcoin
SRM günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

“Sıfıra daha yakın”

SRM fiyatı, Binance, OKEx, Gate.io ve Phemex dahil olmak üzere büyük kripto para borsalarında Serum trade paritelerinin devam eden listeden çıkarılmasına rağmen yükseldi. Bu da devam eden bir ‘exit pump’a ilişkin korkuları artırdı. Exit pump’da büyük yatırımcılar, yeni alıcıları çekmek için düşük likidite ortamında token fiyatını pompalarlar. Ancak, daha sonra çok sayıda pump-dump planında olduğu gibi tüm varlıklarını amatör yatırımcılara boşaltırlar.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX etkisi nedeniyle Serum’a olan güvensizlik arttı. 11 Kasım’da yapılan bir iflas başvurusunda, sızan bir bilanço FTX’in SRM dahil çoğunlukla likit olmayan varlıklardan oluşan bir rezerv karşısında 8 milyar dolarlık borcu olduğunu ortaya çıkardı.

FTX, rezervlerinde yaklaşık 5,4 milyar dolar değerinde SRM tokeni gösterdi. Bu da dolaşımdaki ve tamamen seyreltilmiş arz dahil olmak üzere Serum’un toplam piyasa değerinin neredeyse %97’si demek. Sonuç olarak, tokendeki FTX etkisi büyük bir satış olasılığını artırdı. Bloomberg’in Köşe Yazarı Matt Levine, şu değerlendirmeyi yapıyor:

FTX onları bir hafta, ay veya yıl boyunca piyasaya boşaltsaydı, piyasayı doldurur ve fiyatı düşürürdü. Belki onlar, birkaç yüz milyon dolar kazanabilirdi. Ama bence bu devasa Serum zulasının gerçekçi bir değerlendirmesi sıfıra yakın olacaktır. Bu, Serum hakkında bir yorum değil; bu, zulanın boyutu hakkında bir yorum.

Serum topluluğu FTX ile bağlarını koparmak için çatallanıyor

Son yedi gündeki SRM fiyat rallisi, Serum’u FTX’ten uzaklaştırma çabalarıyla aynı zamana denk geldi. Serum destekçileri, 11 Kasım’da FTX ile ilişkili cüzdanlarda 266,3 milyon dolar değerinde şüpheli çıkışlara tanık oldu. Daha sonra, ağırlıklarını acil bir ‘topluluk çatalı’na verdiler. Solana’daki popüler doğrulayıcılardan biri olan Brain Long, çatalın piyasanın SRM’deki duyarlılığını yenilediğini belirtti.

Yine de Serum’un çatalı, likidite havuzlarına taze sermaye çekmeyi başaramadı. 21 Kasım itibariyle, Serum’un rezervlerinde kilitlenen toplam değer (TVL), yalnızca 33.900 SOL idi. Kıyaslamak için TVL ayın başında 3,3 milyon SOL’dü.

21 Kasım itibariyle Serum toplam değeri kilitli / Kaynak: Defi Llama

Altcoin fiyatı çöküşü önde mi?

Bu arada, kripto analisti Yashu Gola, Seruma’a teknik açıdan bakıyor ve şu analizleri paylaşıyor. SRM önümüzdeki haftalarda büyük satışlardan geçme olasılığını ele alıyor. Ayı argümanı, günlük grafiğindeki azalan üçgen modelinden kaynaklanıyor. Bu grafik, önceki SRM fiyat düşüş trendi ile birleştiğinde ileride daha fazla düşüş olduğunu gösteriyor. Çünkü, Azalan Üçgen kalıpları, trend devam kurulumlarıdır.

Bu nedenle, altcoin şimdi üçgenin alt trend çizgisinin altında 0,234 dolar yakınında potansiyel kırılma görüyor. Bahsedilen desteğin altında başarılı bir kırılma, fiyatı üçgenin üst ve alt trend çizgisi arasındaki maksimum mesafeye eşit uzunlukta bir seviyeye gönderme riski taşıyor.

Başka bir deyişle, altcoin fiyatı Aralık 2022’ye kadar 0,10 dolara veya %65’e düşme riski taşıyor. Tersine, üçgenin üst trend çizgisinin 0,30 dolar yakınında bir kırılmanın, tokenin bir sonraki önemli yukarı hedefi olarak 50 günlük üstel hareketli ortalamasını (50 günlük EMA; kırmızı dalga) 0,56 dolar seviyesinde test etmesine neden olması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin, DOGE ve Bu 6 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!
Bitcoin, DOGE ve Bu 6 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri! Kripto piyasaları haftaya zayıf başladı. Bu da alıcıların herhangi bir önemli düşüş satın alma konusunda şüphelerini sürdürdüklerini gösteriyor. Kripto para piyasası ABD borsalarını yakalayabilir mi? Analist Rakesh Upadhyay, öğrenmek için Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin grafiklerini inceliyor. Kripto...
Vural Erkan 2 hafta önce