Brave; Chrome, Firefox ve Safari’yi Geride Bıraktı

brave browser1
brave browser1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasanın en popüler tarayıcılarını karşılaştıran bir gizlilik uzmanına göre Brave, rakiplerini geçmeyi başardı.

Trinity College Dublin’in bilgisayar sistemleri başkanı Dr. Douglas Leigth; Chrome, Firefox, Safari, Microsoft Edge ve Yandex’i backend serverları ile paylaştıkları kişisel veriler açısından karşılaştıran bir çalışma yayınladı. Çalışmaya göre Basic Attention Token’in güç verdiği kripto para dostu web tarayıcısı Brave, bu tarayıcıların en iyisi oldu.

“Bütün tarayıcılar varsayılan ayarlarda kullanıldı. Buna göre Brave, incelenen tarayıcılardan gizliliğe en çok önem veren olduğu tespit edildi. IP adresinin zaman içinde izlenebilmesine izin veren herhangi bir tanımlayıcı kullanımı bulamadık ve bu tarayıcı backend serverlarıyla ziyaret edilen web sayfalarıyla veri paylaşımında bulunmadı.”

En iyiden en kötüye

Bunun dışında bu altı tarayıcıyı üç ayrı gruba ayıran araştırmada (gizlilik konusunda en iyi olandan en kötüye) yalnızca Brave ilk grupta olmayı başardı.

Brave’i takip eden ilk tarayıcı Chrome olurken; sıralama Firefox ve Safari şeklinde devam etti.

Edge ve Yandex’in ‘ölüm grubunda’ yer aldığı bu araştırmada her iki tarayıcıda da yeniden yükleyince bile iptal edilemeyen kalıcı donanım tanımlayıcıları saptandı. Yani gizliliğe önem veriyorsanız bu tarayıcılardan uzak durmanız ya da ayarlarına bir göz atmanızda fayda olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Brave; Chrome, Firefox ve Safari’yi Geride Bıraktı