Reklamı kapat

İşte Bu Hafta BTC, DOGE ve Altcoinleri Etkileyecek 6 Şey!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 7 gün önce
159 görüntülenme
Bitcoin (BTC), iki yılın en düşük haftalık kapanışından sonra Kasım 2020'yi tekrarlayarak yeni bir haftaya başlıyor.  Bu hafta BTC ve altcoin fiyat performansı söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken bazı önemli faktörleri paylaşıyoruz. İşte detaylar…

Bitcoin (BTC), iki yılın en düşük haftalık kapanışından sonra Kasım 2020’yi tekrarlayarak yeni bir haftaya başlıyor.  Bu hafta BTC ve altcoin fiyat performansı söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken bazı önemli faktörleri paylaşıyoruz. İşte detaylar…

FTX krizi GBTC’ye bulaşıyor

FTX yöneticilerinin ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in kaderi üzerinde kara bulutlar dönmekte. Bu sırada yorumcular ve kripto yatırımcıları salgının bir sonraki adımda nereye saldıracağını merak ediyor. Duygu, herkesin en kötüsünü beklediğini gösteriyor. Geçen hafta kripto kredi kolunda ödemeleri durduran Digital Currency Group’un (DCG) parçası Genesis Trading buna bir örnek teşkil ediyor. Bu, yalnızca Genesis’in ödeme gücü hakkında değil, aynı zamanda DCG’nin geleceği hakkında da söylenti başlattı. Bu nedenle, hafta sonu boyunca, GBTC hakkında büyüyen tartışma, finansal canlılık konusunda tam paniğe dönüştü.

Grayscale’in “güvenlikle ilgili nedenlerle” BTC rezervlerini kanıtlamak için adres ayrıntılarını vermeyi reddetmesi bu durumu daha da kötüleştirdi. DCG’nin Genesis’e borçlu olduğu 1 milyar doları aşan miktar, şüpheleri çoğaltıyor. Stockmoney Lizards, GBTC’yi “bir sonraki siyah kuğu olayı” olarak nitelendirdi.  Ayrıca uzmanlar, GBTC’nin şu anda ilk kez yüzde 50 olan Bitcoin spot fiyatına indirim yapmasına odaklanmakta.

BitMEX borsasının eski CEO’su Arthur Hayes, Temmuz ayında DCG’nin Three Arrows Capital (3AC) ile “GBTC priminden değer elde etmek” için çalıştığını öne süren bir blog gönderisini işaret etti. Geçen hafta Grayscale’in meşruiyetine kefil olan Coinbase, Cane Island Alternative Advisors’ın yatırım yöneticisi Timothy Peterson’ın potansiyel hedefiydi. Bu arada BitGo CEO’su Mike Belshe, GBTC’nin – ve FTX’in – durumunun suçunu SEC’e yükledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre ara seçimleri sürüyor. Bu sırada, Bitcoin 20.000 dolar seviyesinin altına indi. Hatta düşüş açısından hızını alamayıp son beş ayın en düşük seviyesi olan 17.000 dolara geriledi. Fiyattaki bu düşüş, FTX borsasındaki sorunlarla da alakalı olarak karşımıza çıkıyor. İşte detaylar…

Rakamlarla aşağı yönlü risk var

Bitcoin, mevcut koşullar altında anlaşılır bir şekilde bir kaya ile zor bir yer arasındadır. BTC/USD, FTX patladığından, iki yıldır görülmeyen seviyeleri test ediyor. Ayrıca daha fazla kapitülasyon için artan çağrılarla beraber bir mola yakalayamadı. Traderlar ve analistler için soru, bu kapitülasyonun ne kadar ileri gidebileceğidir. Uzmanlara göre kış hedefler arasında 13.500, 12.000 ve hatta 10.000 dolar gibi düşük seviyeler var.

Bitcoin’in Kasım 2020’den beri en zayıf seviyesi olan 16.250 dolarla haftalık kapanış, duruma yardımcı olmadı.   Bununla birlikte, kısa vadeli yukarı yönlü hedefler, en son CME Bitcoin vadeli işlem açık pozisyonunda yaklaşık 16.500 dolara dönüşü içeriyordu. Analist Crypto Tony de benzer şekilde, çift 16.000 doların altında işlem görmesine rağmen BTC/USD’deki düşüş eğilimi konusunda kısıtlama çağrısı yaptı. Takipçilerine “Satış için heyecanlanmaya başlamadan önce düşük aralığın altında bir kapanış arıyorum” dedi.

Bu arada Aksel Kibar daha muhafazakar bir bakış açısı benimsedi. Tarihin, Bitcoin’in yılın başlarındaki kayıplarını tekrarlaması şeklinde tekerrür edebileceği konusunda uyarıda bulundu. O gün Twitter’a yüklenen iki grafikten biri, “En son konsolidasyon ve bunun düşüş eğilimi gösteren bir grafik modeli haline gelme olasılığı hakkında bir hatırlatma” olarak tanımladı. Kibar daha önce, “fiyat 18 doların altında ne kadar uzun süre kalırsa, 13.000 dolara dönüş şansının o kadar yüksek olduğunu” savunmuştu.

Geri çekilen enflasyon Bitcoin (BTC)’i geçti

Enflasyon, 2022’de riskli varlıklara dahil olan herkes için ana tartışma konusu olmaya devam ediyor. Ancak, kripto için konu arka planda kaldı. FTX krizi, fiyat performansını kısa zaman dilimlerinde yılın makro tetikleyicilerinden daha şiddetli bir şekilde baskıladı. Ancak perde arkasında küresel ekonomik tablo ilginç sinyaller veriyor. ABD’deki enflasyonun zaten geri çekildiği görülmekteydi. Ancak Avrupa’dan gelen yeni rakamlar, Euro bölgesinin en büyük ekonomisi Almanya’nın aynı yolu izlediğini gösteriyor.

21 Kasım’da açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri beklentilerin altında geldi. Hatta gerileme noktasına gelerek büyümek yerine negatife döndü.  Enflasyon tablosu daha iyiye doğru değişirse, riskli varlıkların toparlanma şansı adım adım artmalıdır. Bu arada ABD doları, önceki yirmi yılın en yüksek seviyelerine hala kesin şekilde ulaşamıyor. Popüler analiz kaynağı Game of Trades’e göre, Nisan 2021’den bu yana ilk kez 100 günlük hareketli ortalamasını aşan ABD dolar endeksi (DXY) için “oyun bitti”.

BTC madenciliğinde yeni zorluk, tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Tüm zamanların en yüksek seviyeleri bile, mevcut iklimde Bitcoin kullanıcıları arasında kabul görmekte zorlanıyor. Arka planda, Bitcoin ağ güvenliğini genişletmekle meşguldü. Ancak rakamlarla ilgili şüpheler devam ediyor. 20 Kasım’daki en son otomatik yeniden ayarlama sonucu, Bitcoin ağ zorluğu yüzde 0,51 arttı. Yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Madencilik zorluğu, madenciler arasındaki rekabetin bir yansımasıdır. Şu anda, BTC fiyat hareketinin düşmesine rağmen metrik yükseliyor. Bu da bazı varlıkların ağa daha fazla hash gücü dağıttığını gösteriyor. Ayrıca azalan kar marjlarını göz ardı edebildiğini gösteriyor. Bununla birlikte, bazıları daha az dirençli olanlar için “kapitülasyon” yaşanabileceği konusunda uyarıyor. Colin Talks Crypto, yeni zorluk seviyesine tepki olarak bunu madenci kargaşası için “mükemmel fırtına” olarak nitelendirdi.

Buna rağmen, madenciler son günlerde bir yıllık ortalamalarına göre daha az satış yapıyor. Bu da acil rezerv azaltma ihtiyacında potansiyel bir azalmaya işaret ediyor. On chain analiz platformu CryptoQuant’ın Madenci Pozisyon Endeksi’nden (MPI) elde edilen veriler, FTX’in artık normale dönmesinden sonra bir ani artış gösteriyor.

BTC için dip seviyesi geldi mi?

Son kripto ayı piyasası sırasında olanlar, zafere uzun ve yorucu bir dönüş için kemerlerini sıkıyor. Popüler Twitter hesabı Moustache’ın gösterdiğine göre BTC/USD, tüm zamanların en yüksek seviyesini yeni bir makro dip seviyeye getirmek için uygun sayıda haftayı geride bıraktı. 30 ayda, hem 2018 hem de 2014’e kıyasla bu olayın gerçekleşmesi için aslında zaman doldu. Moustache ayrıca Bitcoin’in MVRV-Z puan göstergesini de işaret etti. Bu gösterge şu anda her makro dip ile eşanlamlı seviyelere yaklaşıyor.

BTC/USD’nin Aralık 2018’de 3.100 dolara düştüğü dört yıl önceki zaman dilimlerini karşılaştıran Bleeding Crypto hesabı, yine de fiyat hareketinin dibe vurma sürecini daha yeni başlattığını söyledi.

FED toplantısı Bitcoin için neyi ifade edecek?

Son olarak bu hafta, 23 Kasım’da FED, FOMC tutanaklarını yayınlayacak. Bu nedenle, bazılarına göre, kripto piyasası bu hafta başka bir darbeye hazırlanıyor olabilir. FED tutanaklarının finansal piyasalara büyük bir darbe indirmesi beklenmekte. Geleneksel finans piyasasındaki herhangi bir hareket, kripto para piyasasında yankılanacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Hafta Bu 28 Altcoin İçin Önemli: İşte Olacaklar Listesi!
Bu Hafta Bu 28 Altcoin İçin Önemli: İşte Olacaklar Listesi! Bitcoin ve altcoin alanı, iflas eden FTX borsasının etkilerinden kaçamasa da, ekosistem gelişmeleri devam ediyor. Özellikle yeni bir haftaya başlarken, FTX’in piyasadaki olumsuz etkilerinin silinmesi dört gözle beklenmekte. FTX ve piyasa konusunda zamanın neyi göstereceği belli olmasa...
Aslı Dinçer 7 gün önce