İşte Haftaya BTC, DOGE ve Altcoinleri Fiyatlayacak 7 Şey!

İşte Haftaya BTC, DOGE ve Altcoinleri Fiyatlayacak 7 Şey!
İşte Haftaya BTC, DOGE ve Altcoinleri Fiyatlayacak 7 Şey!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım ayında, Bitcoin (BTC) iki yılın en düşük seviyelerine geriledi. Bu arada kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından piyasanın geri kalanı güçlü bir satış baskısı yaşadı. FTX iflasının ardından kripto borç veren BlockFi, Kasım ayı sonlarında iflasını açıkladı. Aralık ayında yatırımcılar, kripto ekosisteminin daha fazla kurban verip vermeyeceğini görmek için izleyecekler. Bununla birlikte, yatırımcılar makro verileri de takip edecekler.

Kasım, Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler için kötü geçti

FTX çöküşünü çevreleyen belirsizlik ve bunun potansiyel sonuçları, BTC fiyatlarını 22 Kasım’da iki yılın en düşük seviyesi olan 15.500 dolara çekti. Kripto şirketi BlockFi, 28 Kasım’da iflas başvurusu yaptı. Ancak, buna rağmen, kripto fiyatları Kasım ayının kapanış günlerinde istikrar kazandı. Bunda da Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın faiz artış hızında bir yavaşlama olacağı yönündeki konuşması etkili oldu. Piyasalar, Powell’ı güvercin olarak değerlendirdi. Böylece, risk varlıklarına bir akış gerçekleşti ve fiyatlar toparlanmaya başladı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, Kasımı 17.000 dolar seviyesinde kapattı. Lider altcoin Ethereum (ETH) ise 1.100 dolar eşiğinin altına düştükten sonra, istikrar kazandı. Bu doğrultuda, Kasım ayını 1.300 dolar seviyesinde bitirdi. Geçen yıl boyunca, kripto kışı, Kasım 2021’deki zirvesinden bu yana daha geniş kripto para piyasasından yaklaşık 2 trilyon dolarlık piyasa kapitalizasyonunu sildi. Yılbaşından bu yana, BTC ve ETH yaklaşık %65 düştü.

BTC

Piyasa bu verileri takip edecek

Bu arada, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, enflasyon konusunda kat etmeleri gereken bir hayli yol olduğunu da söyledi. Bu durum, moral arayan piyasaların dikkatinden kaçmış gibi. Bu yüzden, veri takvimi Fed’in bundan sonraki hareketi için oldukça önem arz ediyor. Yüksek ihtimalle, enflasyonun düşmeye devam edeceğine yönelik sinyaller veren veriler, piyasaya destek olacak. Bununla birlikte, oldukça inatçı olan enflasyonun henüz burada olduğunu gösteren veriler, piyasanın tadını kaçıracak. Bu yüzden piyasa, özellikle ABD imalat verilerini ve Cuma günkü ÜFE verisini takip edecek.

Bu hafta, kripto piyasasını etkileme potansiyeli olan olay ve veri takviminde şunlar var:

  • 10:00 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. 17:45 ABD Hizmet PMI (Beklenti 46,1). 18:00 İmalat Dışı PMI (Beklenti 53,1, Önceki 54,4)
  • Salı günü Chainlink (LINK) cephesinde staking konusunda baz gelişmeler bekleniyor. Altcoin projesi, staking işlemini 6 Aralık’ta Ethereum main-net’te yayınlayacağını açıkladı.
  • Perşembe günü ABD’de Türkiye saati ile 16:30’da İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularına dair veriler açıklanacak. Beklenti 230.000, Önceki: 225.000. TSİ 21.00’de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın konuşacak.
  • Cuma günü ABD’de Türkiye saati ile 16:30’da Üretici Fiyat Endeksi (PPI) verileri açıklanacak. Beklenti %7,2 seviyesinde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Haftaya BTC, DOGE ve Altcoinleri Fiyatlayacak 7 Şey!