İşte Haftaya BTC, DOGE ve Altcoinleri Fiyatlayacak 7 Şey!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
3.984 görüntülenme
İşte Haftaya BTC, DOGE ve Altcoinleri Fiyatlayacak 7 Şey!

Kasım ayında, Bitcoin (BTC) iki yılın en düşük seviyelerine geriledi. Bu arada kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından piyasanın geri kalanı güçlü bir satış baskısı yaşadı. FTX iflasının ardından kripto borç veren BlockFi, Kasım ayı sonlarında iflasını açıkladı. Aralık ayında yatırımcılar, kripto ekosisteminin daha fazla kurban verip vermeyeceğini görmek için izleyecekler. Bununla birlikte, yatırımcılar makro verileri de takip edecekler.

Kasım, Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler için kötü geçti

FTX çöküşünü çevreleyen belirsizlik ve bunun potansiyel sonuçları, BTC fiyatlarını 22 Kasım’da iki yılın en düşük seviyesi olan 15.500 dolara çekti. Kripto şirketi BlockFi, 28 Kasım’da iflas başvurusu yaptı. Ancak, buna rağmen, kripto fiyatları Kasım ayının kapanış günlerinde istikrar kazandı. Bunda da Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın faiz artış hızında bir yavaşlama olacağı yönündeki konuşması etkili oldu. Piyasalar, Powell’ı güvercin olarak değerlendirdi. Böylece, risk varlıklarına bir akış gerçekleşti ve fiyatlar toparlanmaya başladı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, Kasımı 17.000 dolar seviyesinde kapattı. Lider altcoin Ethereum (ETH) ise 1.100 dolar eşiğinin altına düştükten sonra, istikrar kazandı. Bu doğrultuda, Kasım ayını 1.300 dolar seviyesinde bitirdi. Geçen yıl boyunca, kripto kışı, Kasım 2021’deki zirvesinden bu yana daha geniş kripto para piyasasından yaklaşık 2 trilyon dolarlık piyasa kapitalizasyonunu sildi. Yılbaşından bu yana, BTC ve ETH yaklaşık %65 düştü.

BTC

Piyasa bu verileri takip edecek

Bu arada, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, enflasyon konusunda kat etmeleri gereken bir hayli yol olduğunu da söyledi. Bu durum, moral arayan piyasaların dikkatinden kaçmış gibi. Bu yüzden, veri takvimi Fed’in bundan sonraki hareketi için oldukça önem arz ediyor. Yüksek ihtimalle, enflasyonun düşmeye devam edeceğine yönelik sinyaller veren veriler, piyasaya destek olacak. Bununla birlikte, oldukça inatçı olan enflasyonun henüz burada olduğunu gösteren veriler, piyasanın tadını kaçıracak. Bu yüzden piyasa, özellikle ABD imalat verilerini ve Cuma günkü ÜFE verisini takip edecek.

Bu hafta, kripto piyasasını etkileme potansiyeli olan olay ve veri takviminde şunlar var:

  • 10:00 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. 17:45 ABD Hizmet PMI (Beklenti 46,1). 18:00 İmalat Dışı PMI (Beklenti 53,1, Önceki 54,4)
  • Salı günü Chainlink (LINK) cephesinde staking konusunda baz gelişmeler bekleniyor. Altcoin projesi, staking işlemini 6 Aralık’ta Ethereum main-net’te yayınlayacağını açıkladı.
  • Perşembe günü ABD’de Türkiye saati ile 16:30’da İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularına dair veriler açıklanacak. Beklenti 230.000, Önceki: 225.000. TSİ 21.00’de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın konuşacak.
  • Cuma günü ABD’de Türkiye saati ile 16:30’da Üretici Fiyat Endeksi (PPI) verileri açıklanacak. Beklenti %7,2 seviyesinde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin İçin Kritik Saatler: 4 Analist 'Bu Seviyeler' Dedi!
Bitcoin İçin Kritik Saatler: 4 Analist ‘Bu Seviyeler’ Dedi! Lider kripto Bitcoin (BTC), FTX çöküşünün ağırlığını üzerinden atmaya çalışıyor. Bu doğrultuda, Bitcoin boğaları destek için 17.000 doları çevirmek amacıyla mücadele ediyor. Bu ortamda fiyat hareketi hafta sonu boyunca sakin kaldı. “Bollinger Bantları Bitcoin volatilitesinin yaklaştığını haber...
Vural Erkan 2 ay önce