BTC, ETH, XRP, DOGE, SOL, DOT, EOS: 200 Bin Trader REKT Oldu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 23 Haziran 2021
2 görüntülenme
cryptocurrency coins SOIN19158 927053734 is 1560x880

Bitcoin (BTC), dün neredeyse 29.000 doların altına iniyordu. Diğer altcoin’leri de beraberinde, diğer altcoin’leri de aşağı yönlü bir sarmal içine soktu ve son birkaç hafta süresince görülen en büyük tasfiye günlerinden biri yaşandı.

BTC, ETH ve birçok kripto parada devasa tasfiyeler: Neler yaşandı?

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere dün, Bitcoin, 30.000 doların altına inerek 2021’in Ocak ayından bu yana görmediği düşük seviyeleri gördü. Bu fiyat hareketini takiben XRP, DOT, ADA gibi birkaç büyük kripto para da yüzde olarak çift haneli düşüşler yaşadı. Vadeli işlem ürünlerinin fiyatları da düştü ve ardından uzun bir tasfiye süreci yaşandı.

Dikkat: Bitcoin, Dogecoin, Ripple ve Ethereum’da Yüzmilyonluk Tasfiyeler!

“Tasfiye”, trader’lar ticaret yaptıkları varlıklara daha büyük “bahisler koymak” için aracı kurumlardan veya borsalardan (marj veya vadeli işlemler) fazla sermaye ödünç aldığında meydana geliyor. Trader’lar bu durumda sabit bir ücret öderken, trader’ın teminatı o pozisyondaki zarara eşit olduğunda, borsalar da bu pozisyonları önceden belirlenmiş bir fiyattan kapatıyor. Bu durumda, bir işlem tasfiye edilmiş oluyor.

En çok hangi pozisyonlar tasfiye oldu?

Analiz aracı Bybt verilerine göre dün, bu tür tasfiyelerde 1 milyar doların üzerinde bir kayıp oldu. En çok tasfiye yaşanan varlık, 600 milyon doların üzerinde bir likidasyon ile Bitcoin oldu. BTC’yi, 183 milyon dolarlık tasfiye ile Ethereum (ETH) izledi. Altcoin’ler açısından bakıldığında ise XRP 45 milyon dolar tasfiye gördü, Dogecoin 39 milyon dolar tasfiye gördü; EOS, Polkadot ve Solana sırasıyla 11 milyon dolar, 10 milyon dolar ve 9 milyon dolarlık tasfiye gördü. Bybt, tasfiye olan trader’ları “rekt olanlar” diyerek gösterdi.

Tasfiye edilen tüm trader’ların %54’ü uzun (long) pozisyondaydı, yani yüksek fiyatın görüleceğine dair bahse girdiler. Diğerleri, fiyatların bu sabah yükselişe geçmesiyle, açığa satış (short) işlemi ile tasfiye oldu.  Vadeli işlem borsası Bybit, en fazla tasfiyeyi gördü ve bu borsada 389 milyon doların üzerindeki pozisyon “rekt oldu”.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

bitcoin altcoin 2 1
2 Ünlü Trader: Düşüşler Fırsat! Bu Altcoin’den Aldım Bitcoin fiyatının psikolojik olarak önemli olan 30.000 doların altına düşmesiyle hem en büyük kripto para birimi, hem de altcoin projelerinin volatil bir haftaya girdiği görülüyor. BTC, önemli bir toparlanma yaşamadan önce Salı günü 29.000 doların altına düşmeye...
Aslı Dinçer 23 Haziran 2021