İşte Bu Hafta BTC, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 13 Gelişme!

Emre Borsan
Emre Borsan 1 ay önce
659 görüntülenme
İşte Bu Hafta BTC, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 13 Gelişme!

BTC için Şubat ayı geçen ayın kazanımlarını karşılayamadığı ve ince bir buz üzerinde ilerliyor gibi göründüğü belirtiliyor. Kriptokoin.com olarak bu hafta etkili olabilecek gelişmeleri sizler için derledik.

BTC fiyatı haftalık kapanışla hayal kırıklığı yarattı

Bu hafta BTC fiyat hareketini analiz etmek söz konusu olduğunda, bu iki Bitcoin’in hikayesidir. BTC/USD, Ocak ayındaki olağanüstü kazançlarının çoğunu, yani toplamda neredeyse %40’ı korumayı başardı. Aynı zamanda, bir geri dönüşün işaretleri de kartlarda. 23.000 doların biraz altında nispeten güçlü olmasına rağmen, haftalık kapanış bir öncekini yenemedi ve 2022 ortasından itibaren önemli bir direnç seviyesinde bir ret anlamına geldi.

Popüler trader ve analist Rekt Capital, 5 Şubat’ta konuyu ‘BTC şu an için ~23400 dolarlık yeniden testinde başarısız oluyor’ şeklinde özetledi. Eşlik eden haftalık grafik, oyundaki destek ve direnç bölgelerini vurguladı. “Önemli BTC, yukarı yönlü bir şans için bu seviyenin üzerinde Haftalık Kapanış yapabilir. Ağustos 2022, başarısız bir yeniden testin BTC’nin mavi-mavi aralığında daha derine düşebileceğini gösteriyor’ diye devam etti.

Traderlar, potansiyel bir gerilemenin nerede sona erebileceği ve hangi seviyelerin Bitcoin’in yeni bulunan yükseliş ivmesini daha da ileriye götürmek için kesin destek görevi görebileceği konusunda şimdiden bahis yapıyor. Bunlar şu anda psikolojik olarak önemli bir rakam olan ve aynı zamanda Bitcoin’in 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı 20.000 dolar civarındadır.

Trader Credible Crypto, 5 Şubat’ta emir defteri etkinliği hakkında ‘Bazı teklifler bu son düşüşte dolduruldu (yeşil kutu), ancak aşağıdaki kalan tekliflerin çoğu çekildi (kırmızı kutu),’ dedi. Bu arada, sessizce kendine güvenen bir Il Capo of Crypto için, trendin tersine çevrilmesi söz konusu olduğunda zaten sıkıntılı bir zamandır. Ocak kazanımları boyunca yeni makro diplerin destekçisi olan trader ve sosyal medya uzmanı, 22.500 doların altına kırılmanın ‘düşüş onayı’ olacağını savundu.

Fed yetkilileri piyasanın gözü TÜFE olarak konuşacak

Makroda hafta, ruh halini tanımlamak için daha az veri ve daha fazla yorum seti ile Şubat ayının başlangıcına kıyasla kesinlikle sakin görünüyor. Bu yorum, Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere Fed yetkilileri tarafından, kendi dillerinde potansiyel olarak değişen piyasalara yönelik herhangi bir politika değişikliği ipucu ile birlikte gelecek.

Önceki hafta, Powell’ın Fed’in %0,25’lik bir faiz oranını artırma hamlesine eşlik eden bir konuşma ve soru-cevap oturumu sırasında ‘enflasyonda düşüş’ kelimesini en az on beş kez kullandığı için, tam da böyle bir fenomenin ortaya çıktığı görüldü. Önümüzdeki hafta yeni kilit veriler öncesinde, analitik çevrelerinde Fed’in kısıtlayıcı bir ekonomi politikasından uyumlu bir ekonomi politikasına nasıl ve ne zaman geçebileceği konuşuluyor.

Herkes ABD’nin enflasyonu düşürme söz konusu olduğunda ‘yumuşak iniş’i gerçekleştireceğine ve bunun yerine bir durgunluk yaşayacağına inanmıyor. Franzen, durgunluğun şu anda ABD ekonomisi için uygun bir tanım olmasa da, geçmiş yıllardaki bu tür üç vakaya atıfta bulunarak, koşulların ileriye dönük olarak daha da kötüleşebileceğini kabul etti.

Eve daha yakın, gelecek haftaki TÜFE açıklaması birçokları için şimdiden radarda. Ocak ayı verilerinin azalan enflasyon anlatısını ne ölçüde desteklediği kilit nokta olmalıdır. Ticaret şirketi QCP Capital, geçen hafta Telegram kanalı abonelerine gönderilen ileriye dönük rehberlikte, ‘FOMC sonrası, önemli ISM hizmetleri ve NFP dahil olmak üzere bir yığın 2. kademe veri yayınımız var’ diye yazdı.

Madenci ‘rahatlaması’ BTC satışlarıyla çelişiyor

Bitcoin’e dönersek, ağ temelleri şu anda çalkantılı bir ortamda bir miktar istikrar sunuyor. BTC.com’un güncel tahminlerine göre, altı gün içinde yalnızca mütevazı bir negatif yeniden düzenleme tahmini dışında, zorluk tüm zamanların en yüksek seviyelerinde sabit. Bu, Bitcoin fiyat hareketine bağlı olarak olumlu sonuçlanabilir ve hash oranı verilerine bir bakış, madencilerin şiddetli rekabet içinde kaldığını gösteriyor.

Madencilerin ekonomik davranışları şeklinde bir karşı eğilim ortaya çıkıyor. Zincir üstü analitik firması Glassnode’un en son verileri, madencilerin BTC satışlarının artmaya devam ettiğini ve rezervlerinin 30 günlük dönemlerde daha hızlı düştüğünü gösteriyor. Buna karşılık rezervler, madencilerin bakiyesi 1.822.605,594 BTC ile 6 Şubat’ta bir ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Bununla birlikte, ticaret paketi Decentrader’ın kurucu ortağı Philip Swift genel olarak, mevcut fiyat hareketinin madenciler için ‘rahatlama’ sağladığını söyledi. Geçen hafta bir tweet’te Swift, daha iyi karlılığı yansıtmak için ‘teslimiyet bölgesini’ terk eden, çıkarılan BTC’nin göreli değerinin bir ölçüsü olan Puell Multiple’e atıfta bulundu.

“Kapitülasyon bölgesinde 191 günün ardından Puell Multiple toparlandı. Artan gelir ve muhtemelen azalan satış baskısıyla madenciler için rahatlama gösteriyor” yorumunu yaptı.

NVT, oynaklığın başlayacağını öne sürüyor

Bazı zincir üstü veriler, BTC fiyat artışlarındaki yavaşlamaya rağmen hala yükseliyor. Bu hafta ilgi çekici olan, Bitcoin’in şu anda yaklaşık iki yıldır görülmeyen seviyelerde olan ağ değerinden işleme (NVT) sinyali.

NVT sinyali, zincir üzerinde aktarılan BTC’nin Bitcoin piyasa değerine göre değerini ölçer. NVT oranı göstergesinin bir uyarlamasıdır, ancak ham veriler yerine 90 günlük hareketli ortalama işlem hacmini kullanır. Çok yıllık zirvelerdeki NVT endişe kaynağı olabilir. Ağ değeri, aktarılan değere kıyasla nispeten yüksektir bu senaryo, yaratıcısı Willy Woo’nun sözleriyle ‘sürdürülemez’ olabilir.

Bununla birlikte NVT’nin belirli bir fiyata zincir üstü değerin karmaşık bir resmini sağlamak için çeşitli enkarnasyonlarını birbirinden ayırmasına neden olan çok sayıda nüans var.

Kripto yatırım şirketi Capriole’nin CEO’su Charles Edwards, 6 Şubat’ta dinamik aralık NVT olarak adlandırılan NVT’nin başka bir ince ayarı hakkında ‘Bitcoin’in NVT’si değer normalleşmesinin ve yeni bir piyasa rejiminin başlangıcının belirtilerini gösteriyor’ dedi.

Küçük Bitcoin cüzdanı ‘Trader iyimserliğini’ gösteriyor

Bir umut ışığı olarak, zincir üstü araştırma şirketi Santiment, bu yıl daha küçük Bitcoin cüzdanlarının sayısının arttığını belirtiyor. BTC/USD 13 Ocak’ta 20.000 doları bir kez daha geçtiğinden, maksimum 0,1 BTC’ye sahip 620.000 cüzdan yeniden ortaya çıktı.

Santiment’e göre bu olay, cüzdan sayılarındaki müteakip büyümenin 19 Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı anlamına gelen ‘FOMO’nun piyasaya geri döndüğü’ anı işaret ediyor.

Twitter yorumu 6 Şubat’ta ‘FOMO’nun geri döndüğü 13 Ocak’ta fiyatın 20 bin doları yeniden kazanmasından bu yana ağda yeniden ortaya çıkan ~ 620 bin küçük Bitcoin adresi var’ dedi.

Bu arada Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne bir bakış, ‘açgözlülüğün’ hâlâ piyasa duyarlılığının birincil tanımı olduğunu gösteriyor. Endeks, 30 Ocak’ta Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan Kasım 2021’den bu yana ‘en açgözlü’ seviyesine ulaştı.

Haftanın kritik gelişmeleri

Bu hafta gerçekleşecek olan gelişmeler şu şekilde belirtilmiştir:

 • 6 Şubat Pazartesi Saat 21:00
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Konuşma Yapacak
 • 7 Şubat Salı Saat 20:40 ve 22:00’da
  • Fed başkanı Powell ve Fed/Barr Konuşma Yapacak
 • 8 Şubat Çarşamba 17:45, 18:00 ve 21:45’de
  • Fed/Williams, Fed/Barr ve Fed/Waller Konuşma Yapacak
  • AVAX ve Amazon Blok Zinciri Webinar Gerçekleşecek
 • 9 Şubat Perşembe
  • ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Gerçekleşecek (Beklenti ise 194K Önceki ise 183K)
 • 10 Şubat Cuma 13:00 ve 20:30
  • Avrupa Liderler Zirvesi Gerçekleşecek
  • Fed/Waller Konuşma Yapacak
 • 11 Şubat Cumartesi 00:00
  • Fed/Harket Konuşma Yapacak
 • 12 Şubat Pazar
  • APT Kilit Açılışı Gerçekleşecek (75,5 Milyon Dolar)

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Büyük Balina Saldırıları Başladı: Bu 2 Altcoin İzlenmeli!
Büyük Balina Saldırıları Başladı: Bu 2 Altcoin İzlenmeli! Santiment analitik platformu, kutuplaşan iki altcoin için balina seviyesindeki işlemlerin yükselişine dikkat çekti. Bu 2 altcoin için balinalar devrede Bir ağda değeri 100.000 ABD doları veya daha fazla olan büyük işlemler ani yükselmeye başladığında, bu tarihsel olarak...
Emre Borsan 1 ay önce