Reklamı kapat

BtcTurk’ün Başarılı CEO’su Özgür Güneri ile Söyleşimiz

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 26 Temmuz 2018
129 görüntülenme

KriptoKoin ekibi olarak geçtiğimiz hafta BtcTurk CEO’su Özgür Güneri’yi BtcTurk ofisinde ziyaret ettik ve kendisini yakından tanıma fırsatımız oldu. Çok keyifli geçen bir saatlik sohbetimizde Özgür Bey ve BtcTurk hakkında daha önce yayınlanmamış bilgiler edindik. Bu bilgiler ışığında sizler için bir yazı derledik. Şimdiden keyifle okumanız dileğimle.

Kendinizden bize biraz bahseder misiniz?

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri

Gaziantep’te doğdum ve orada büyüdüm, lise sonrasında İstanbul’a geldim. Finans alanında bir kariyer hedeflediğim için Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümüne başladım. Sınav sonrasında biraz dinlenmek istediğim için İngilizcem iyi olduğu halde hazırlık sınavına girmeyerek ingilizce hazırlık sınıfına başladım. O nedenle bir süre sonra iş bakmaya başladım ve okulda bir yazı gördüm, bilgisayara veri girecek biri aranıyor şeklinde bir ilandı. Aradım, çağırdılar görüşmek için ve Global Menkul Değerler’de çalışmaya başladım.

2 aylık bir projede çalışmaya başlamıştım işe ancak bu iki ay boyunca gerçekten işimi severek yaptım. Yıl 1991 ve o zamanlar Global Menkul Değerler’in 12. çalışanıydım. Daha sonra çalışmaya devam ettim, 1998 yılında ayrıldığımda şirketin yaklaşık 480 çalışanı vardı ve New York, Londra gibi şehirlerde de ofislerimiz vardı. O yüzden bu sektöre giriş açısından oldukça şanslıydım diyebilirim.

Finans sektöründe analist olarak yani araştırma bölümünde başlamıştım. Sonrasında Ege Bank grubuna katıldım. 2000 yılında Finansbank’a geçiş yaptım. 18 yıl boyunca Finansbank’da çalıştım ve yılbaşından beri BtcTurk’deyim.

Özel hayatımda da uzun mesafe triathlon sporu ile ilgileniyorum. Yaklaşık on yıldır dayanıklılık sporları yapıyorum. Şu ana kadar bir Ironman 70.3 yarışını tamamladım. Spor tercihimin iş hayatım üzerinde de çok büyük olumlu etkileri oldu diyebilirim.

Bunun haricinde beslenmeme dikkat ediyorum ve ketojenik besleniyorum. Yani karbonhidrat ve şekerden uzak duruyorum. Böylelikle kan şekerimi belirli bir dengede tutuyorum ve gün içerisinde açlık hissetmiyorum. Ayrıca yoğun tempo çalışmama rağmen enerji çöküşleri yaşamıyorum. Özellikle sporu ve işi birlikte götürebilmemin en büyük yardımcısı beslenme düzenim diyebilirim.

Özellikle 18 Yıl boyunca Bankacılık Sektöründe Çalıştıktan Sonra Blockchain Tarafına Geçmek Nasıl Oldu?

Aslında bu tarafa geçme kısmında benim Blockchain teknolojisine inancım etkili oldu. Teknolojinin gelecekte çok daha önemli yerlere geleceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bir süredir bu tarafı takip ediyordum. Gelecekte Bitcoin ve Blockchain çok daha iyi yerlere gelirse ben inandığım bir kariyer yoluna gitmeyip mevcut işimde devam etmiş olmak istemedim, en kötü yeni şeyler öğrenmiş olurum ve yoluma devam ederim dedim. O nedenle de yılbaşından sonra BtcTurk’e geçtim.

Ayrıca ben daha önce çalıştığım sektörün blockchain ve kripto sektöründen pek farklı olduğunu düşünmüyorum ve bana kalırsa işin özü aynı. Yaptığımız iş bir nevi insanlara finansal hizmetler sunmaktı ve burada da aslında aynı işi yapıyoruz, yalnızca ürün biraz daha fütüristik. Bu sayede şirkete çok daha fazla katma değerim olabileceğini düşündüğüm için bu değişikliği yaptım.

Bunun haricinde ben kripto ile ilgili ne kadar negatif konuşan, kötüleyen bizim sektörden insanların gerçek hayatta aslında böyle düşünmediklerini görüyorum. Hatta BtcTurk’e ortak olmak isteyebileceklerini biliyorum ancak tabii ki bazı sorumluluklarınız oluyor. Tabii ki yine bir kesim var, onlar parayı, teknolojiyi ya da ekonomiyi de tam olarak anlayamadıkları için bu işe ileride de karşı çıkmaya devam edecekler. Onlar için de söylenecek bir şey yok maalesef.

Nasıl bir iş disiplinine sahipsiniz?

Benim normalde iş hayatına bakış açım biraz daha farklı. Şu anlamda, iş dediğin bir şekilde yapılıyor. İyi ya da kötü iş yürüyor çok kötü bir ekip değilsen. Ancak ben en çok insan kaynağının önemine inanıyorum. Bir şirkette çalışanlar ne kadar iyiyse şirket de ancak o kadar iyi olabilir. Çalışanlar arasında uyum varsa, saygı varsa ve çalışma esnasında fikirlerin çatıştığı bir ortam oluşturulabiliyorsa gerisi çok kolay oluyor.

BtcTurk’e geldiğinizden beri köklü bir değişiklik yaptınız mı? Nasıl bir şirket yapınız var?

Tabii ki ekip olarak çok büyük değişiklikler yaptık ancak bunlardan bahsetmeden önce şirket yapısından bahsetmek daha doğru olur. Burada iki farklı şirket var aslında, BtcTurk ve BTCTrader. BTCTrader BtcTurk’ün tüm teknolojik altyapısını sağlayan şirket. Yani BtcTurk’ün kullandığı web sitesi ya da yazılımlar vs. hepsi BTCTrader’a ait ve BtcTurk’de teknoloji adına çalışan hiç kimse yok. Aynı zamanda BtcTurk BTCTrader’ın en önemli müşterisi konumunda. İki şirket arasında bir gelir paylaşım modeli var. Ayrıca BTCTrader ile sözleşme imzalayan iki farklı firma daha var. Biri körfezde diğeri de avrupa’da. Daha önce Kore’de bir firma ile anlaşmamız olmuştu ancak çeşitli sorunlardan ve platforma eklemek istedikleri altcoinlerin güvenliğine ilişkin endişelerimizden dolayı bazı sıkıntılar oldu ancak önümüzdeki üç dört ay içerisinde BTCTrader altyapısı ile çalışan üç dört farklı firma daha göreceğiz.

Şirketimiz içerisinde, ocak ayı gibi yaklaşık 10 kişilik bir kadromuz vardı BtcTurk ve BTCTrader beraber. Bu gün bu sayı 85’e çıkmış durumda. Bu anlamda belki de bu denli yatırım yapan tek firmayız diyebilirim. Yalnızca kısa vadeli kâr amacı güden bir kuruluş olsaydık şu anda ofisimiz bu kadar büyük olmazdı ya da bu kadar fazla kişiyle bir operasyon yürütüyor olmazdık. Ancak biz yalnızca bu günü değil, bu işin geleceğini de düşünerek ileriye yönelik yatırımlar yapıyoruz. Türkiye’deki açık ara en güvenilir, en şeffaf, en kurumsal, yasalara ve kurallara göre en uygun hareket eden şirket olmak istediğimiz için yatırımlarımızı bu yönde yapıyor ve adımlarımızı bu hedefe göre atıyoruz. O nedenle insan kaynakları tarafında değişimden ziyade önemli bir büyümeye gittik. Önümüzdeki dönemde de piyasanın büyümesiyle beraber daha da büyümeyi planlıyoruz.

Daha önceki çalışma şeklim ne ise BtcTurk’ü de bu şekilde yönetiyorum. Bütün bölümlerin farklı farklı görevleri ve çalışma alanları var. Bu gün için yasal anlamda ihtiyaç olarak görmediğimiz durumlarda bile çözüm üretebilecek fonksiyona sahip ekip şirket içerisinde var. Yasal uyum bölümü, iç denetim, muhasebe, mali kontrol, hazine operasyon, insan kaynakları gibi kısa vadede çok daha basit ölçekte yönetilebilecek bir iş için çok büyük, kaliteli ve donanımlı bir ekip kurduk. Yaptığımız işin önemli olduğunu bildiğimiz için işimizi bu denli ciddiye alıyoruz. Kullanıcılarımız bize varlıklarını emanet ediyorlar ve bizler de bunun bilincinde olarak hareket ediyoruz ve etmek zorundayız. Buraya geldiğimde üç noktaya önem verdim; teknolojik altyapımız, sunduğumuz hizmetler ve insan kaynakları. Bu üç noktada da çok büyük ilerlemeler kaydettik ve müşterilerimizin memnuniyeti için elimizden geleni yapmaya da devam ediyoruz.

Bunun haricinde biz Türkiye’de herhangi bir anonim şirketi için gerekli şartları sağlayan, vergisini veren ve kurallara uyan bir şirketiz. Yani yasal anlamda kurallar ve kanunlar neyi gerektiriyorsa en iyi şekilde bu gereklilikleri yerine getiriyoruz. Regülasyon yok diyoruz ancak resmi bir şirket olduğumuz için kripto regülasyonu olmasa dahi yasal sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Şu anki yasal altyapımız sanal pazar yeri olarak değerlendiriliyor. İnsanları bir araya getiren bir pazar alanı gibi çalışıyoruz. Ancak insanlar birbirlerinden bisiklet, kitap ya da ayakkabı almıyor, bunun yerine kripto para alıp satıyorlar. Dolayısıyla bu anlamda da resmi bir altyapıya oturuyoruz. Fakat bu noktada çok dikkatli davranıyoruz.

Örnek olarak insanlara paranızı getirin, biz kriptoya yatıralım tarzında bir çağrıda bulunmuyoruz çünkü böyle bir çağrı yasa dışı olur ve buna lisansımız yok. O anlamda regülasyonu olan bir alana girmekten uzak duruyoruz. Bu alanlara gireceksek bile bir gün kripto para portfoy yönetimi diye bir regülasyon çıkarsa ona uyarak, gerekli şartları sağlayarak gireceğiz. Yine yatırım danışmanlığı da yapmıyoruz. Çünkü bunun da nerede, nasıl, kim tarafından yapılacağı belirli ve böyle bir davranış yasaları ihlal edebilir. O nedenle tüm bu kuralların, yasaların ve regülasyonların bilincinde hareket ediyoruz.

İleriye yönelik planlarınız neler?

Teknoloji tarafında yirmi beş kişi çalışıyor şu anda ve önümüzdeki dönem daha çok büyüyeceğimiz alanlardan bir tanesi de bu olacak. Çünkü BTCTrader için exchange altyapısı yalnızca bir ürün. Bunun yanında kripto ödeme hizmetleri gibi farklı ürünler üzerinde de çalışıyoruz. CTO’muz olan Ozan Bey kripto ve blockchain camiasında bilinen ve saygılı duyulan birisidir ve Türkiye’de bu anlamda çok az sayıda bu tarz insan var. O yüzden bu tarafta büyümeye gideceğiz öncelikli olarak. BtcTurk tarafında da 40 kişi müşteri hizmetleri bölümünde çalışıyor. 7/24 canlı desteğimiz var ve yakında ses ile de iletişime geçiyoruz ve artık arayabilir, aranabilir bir hâle geleceğiz. Mobil uygulamaya sahip olan tek şirketiz. Mobil uygulamamız da yeniden yazılıyor şu anda.

Aslında bunlar az sayıda üyeye sahip olan işletmeler için büyük şeyler değil. Yani bin kadar üyeniz olsa anında destek de verirsiniz her gün telefon ile de bilgilendirebilirsiniz. Ancak BtcTurk olarak 516 bin üyemiz ve 96 bin aktif kullanıcımız var ve müşteri desteği anlamındaki çalışmalarımız cesaretli kararlar gerektiriyor. Bu kadar kullanıcıya canlı olarak destek vermek yatırım gerektiriyor ve altyapımıza bu anlamda büyük yatırımlar yaptık.

Fakat bu kadar değişikliğin içerisinde yoğun bir altı ay geçirdik. İş gerçekten yoğun ve hesaplamamız gereken bir çok şey var. Ayrıca büyürken kaliteyi de korumamız gerekiyor ve ekip oluştururken çok dikkatli davranmamız gerekiyordu. Kalabalık bir şirket olmak iyi iş yapmak anlamına gelmiyor. O nedenle çalışan sayısında büyümeye giderken nelerin gerekli olduğunun da farkındaydık. Bu değişiklikleri yapmadan önce şirketi nereden alıp nereye götürmek istediğimiz konusunda net bir fikrimiz vardı ve göreve geldiğimde bu hedefe ulaşmak için çalışmaya başladık.

Karar alma aşamasında da durum değerlendirmesi yaparak tercihlerimin beni hedefime yaklaştıracağını mı yoksa uzaklaştıracağını mı belirleyip buna göre hareket ediyorum. Daha önceden de bahsettiğim gibi, adım adım bu şekilde ilerlediğinizde karar alma süreciniz hızlanıyor ve hedefinize daha kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Önümüzdeki altı ay içerisinde de neler yapacağımız, neler başarmak istediğimiz ve neleri hedeflediğimiz belirli. Planlarınız net olduğu sürece başarılı olmamanız için bir engel kalmıyor.

Kriptonun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Hemen bir örnek ile açıklayayım, ben hem Fenerbahçe kongre üyesiyim, hem de 1907 Fenerbahçe derneği üyesiyim. Şu anda kombineler tamamen tükendi. Geçen yıl satılan kombine sayısı on bindi. Geçen yıldan bu yıla aslında çok bir şey değişmedi. İnsanlar aslında Fenerbahçe’yi seviyor, destekliyordu ancak onları harekete geçirecek bir katalizör gerekiyordu ve bu katalizör de başkanın değişmesi oldu.

Tıpkı bu örnekteki gibi sıradan insanlar için global ölçekte kriptoyu tanımanın katalizörü fiyat oldu. Yani Bitcoin fiyatının abartı bir şekilde çıkması ve düşmesi çok iyi oldu, hatta düşmesi daha iyi oldu bence. İnsanlar risk ihtimalini yaşayarak görmüş oldu. Bazıları balon ya da kötü teknoloji diye Bitcoin hakkında konuşabiliyor ve %60’ın üzerinde değer kaybını örnek gösteriyorlar ancak bu gün baktığınızda Türk borsasında en güvenilir ve bilinen şirketler de dolar bazında %60’a varan değer kayıpları yaşadı. Bu değer kaybı şirketlerin kötü olduğunu göstermediği gibi Bitcoin’deki değer kaybı da kötü olduğunu göstermiyor ve bu tür değer kayıpları piyasalarda olabiliyor.

İlerleyen zamanlarda farklı katalizörlerin de etkisiyle bu işin çok daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Bugün zaman zaman bize “koinci” diyen kesimin de zamanla bizimle iş yapmak isteyeceğini hissedebiliyorum. Ancak regülasyon kısmında belirli adımlar atılmadan bizlerin kurumsal anlamda Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak değerlendirmemiz çok zor. O yüzden bu tarz büyük hareketler için biraz daha vakit olduğunu düşünüyorum.

Ben sosyal medya üzerinden fiyat tahmini ya da senaryo paylaşımı yapmıyorum ancak benim ana senaryom yakın gelecekte Global finansal piyasalarda önemli bir düzeltme yaşayacağı yatırımcıların kripto paralara yöneleceği yönünde. Zaten gelişmekte olan ülkelerin kurlarında bir düzeltme başladı. Gelişmiş piyasalarda da faizin zamanla yükseleceği ve bunun da yine Bitcoin’e yarayacağını düşünüyorum. Şu anda özellikle Bitcoin’in farklı varlık sınıflarıyla korelasyonu yok, yani altın düşünce Bitcoin yükselmiyor ama yavaş yavaş bu korelasyon ortaya çıkan alanlar var, VIX endeksi gibi. Yatırımcıların piyasaya duydukları güven azalmaya başladığında Bitcoin fiyatının artış gösterdiği de gözlemlenebilir. O yüzden global anlamdaki düzeltmeler, piyasalardaki oluşacak endişelerin Bitcoin’e yarayacağını düşünüyorum.

Burada bir de Bitcoin’in altyapısı bir avantaj olarak öne çıkıyor. Örnek olarak altına yatırım yapmak istediğinizde çok maliyetli bir yatırım oluyor. Almak, saklamak, sonradan bozdurmak gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bitcoin için böyle bir durum söz konusu değil, hiç bir ek masraf gerektirmeden saklanabiliyor. Özellikle kurumsal ve büyük ölçekli yatırımcı isenız bunlar çok önemli faktörler. Ayrıca kurumsal yatırımcıların ilgisi de giderek artıyor, bunu da haberlerden görüp takip etmek mümkün.

Yine bu tarz finansal endüstrilerde adaptasyon ve büyümenin ana kaynağı bireysel yatırımcılardan ziyade kurumsal yatırımcılardır. Bugüne kadar Bitcoin’i bireysel yatırımcılar bu noktaya getirmiş olsa da bir noktadan sonra kurumsal yatırımcıların tavrı fiyat üzerinde etkili olmaya başlayacak ve adaptasyon noktasında ilerleme sağlanmasına yardımcı olacak. Şu aşamada kurumsal yatırımcıların resmi olarak Bitcoin’e yatırım yapacağı bir yöntem yok ancak Amerika’da bu regülasyonlar üzerinde çalışmalar devam ediyor ve inanıyorum ki yakın gelecekte kurumsal firmalar da Bitcoin’e resmi olarak yatırım yapabilecek.

Ayrıca Blockchain yeni ve devrim niteliğinde bir teknoloji benim gözümde. Tıpkı zamanında internet çıktığında yayılması ve herkes tarafından bilinmesi yıllar sürmesi, insanların ilk beş on yıl boyunca interneti anlamaya uğraşmış olması ve önemsiz bir buluş olarak görmesi gibi Blockchain’in de zamanla anlaşılacağına ve yaygınlaşacağına inanıyorum. Fakat teknoloji ve bilgi paylaşımının bu kadar ileri seviyede olduğu bir yıldayız ve bu adaptasyonun televizyonun ki ya da internetin ki kadar uzun sürmeyeceğini, çok daha kısa sürede insanların bu teknolojiye ayak uyduracaklarını düşünüyorum.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Litecoin
Litecoin Yaratıcısı: Bitcoin Altın ise Elmas Ripple Kripto para dünyasına yön veren isimlerden olan eski Google çalışanı ve Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, Çin’li medya kanalı Golden Finance ile bir röportaj gerçekleştirdi. Konuşmalarında tüm neden tüm Litecoin’lerini sattığı ve Litecoin ile Bitcoin’in nasıl ilişkili olduğu...
Burak Can Senyelli 26 Temmuz 2018