Deneyimli Analist: Bu 10 DeFi Blue Chips Altcoin’inde Fırsatlar Gizli!

Zeki Uyanık
Zeki Uyanık 27 Eylül 2021
12 görüntülenme
defi 1

DeFi’nin kendisi henüz o kadar yeni ki, herhangi bir DeFi projesini “DeFi Blue Chips” olarak taçlandırmak için biraz erken olabilir. Buna rağmen Kriptokoin.com olarak şimdi “blue chips” (mavi çipler) olarak değerlendirilebilecek 10 DeFi Blue Chips altcoini üzerinde duracağız.  Bunlardan önce Solana üzerinde durmak gerekiyor.

Solana’nın yükselişi

Solana’nın DeFi ekosistemi hızla büyüyor. Birkaç yüksek kaliteli proje, ağın blue chipleri olmak için yarışıyor. Bu protokolleri erken kullanarak, kullanıcılar ekosistem gelişmeden önce pozisyonlarını almak istiyorlar. Solana’nın ani fiyat artışının ardından akıllı sözleşme platformunun DeFi ekosistemi patladı. Solana’da pek çok yeni proje yer alırken, hızlı büyümeden faydalanmak için sayısız fırsat var.

DeFi Blue Chips altcoinleri

Solana yaz boyunca katlanarak büyürken, Ethereum hala kripto alanında DeFi’nin tartışmasız mekanı. 2020’nin “DeFi yazını” takiben, bir avuç üst düzey proje, merkezi olmayan alanda geleneksel finansal piyasaların işlevlerini kapsayan Ethereum üzerinde DeFi “mavi çipleri” olarak kendilerini kurdular. Bununla birlikte, bugün Ethereum üzerinde DeFi kullanmanın maliyeti birçok kullanıcıyı üzdü. Optimism ve Arbitrum gibi Katman 2 çözümleri, ağı kullanmanın maliyetini düşürmeyi vaat ederken, ilerleme yavaş olmuştur. Bu nedenle, Solana gibi diğer Katman 1 chainleri, DeFi pazar payının bir kısmını Ethereum’dan almak için iyi bir konumdadır.

Solana, gelecek vaat eden bir DeFi odaklı Katman 1 için tüm özelliklere sahip. Hızlı blok süreleri ve Proof of History mekanizması, ön çalıştırmayı önler ve node ölçeklenebilirliği, ağın teorik olarak tıkanıklığı önleyebileceği ve işlem maliyetlerini düşük tutabileceği anlamına gelir. Bunu akılda tutarak, Solana kendi gelişen DeFi ekosistemini geliştirme yolunda ilerliyor. Şu anda birkaç DeFi projesi Solana’nın DeFi blue chipsi olmak için yarışıyor. Kullanıcılar, potansiyel projeleri belirleyerek, erken benimseyenlerden ve bununla birlikte gelen airdrop, likidite madenciliği ve daha fazlası gibi tüm avantajlardan yararlanabilir.

Potansiyel DeFi Blue Chips

Ethereum’daki en büyük DeFi mavi çiplerinden ikisi Compound ve Aave’dir. Bu protokollerin her ikisi de merkezi olmayan bankalar gibi hareket eder ve kullanıcıların faiz kazanmak için varlıklarını yatırmalarına ve varlıkları ödünç almak için teminat olarak kullanmalarına izin verir. Gelişmiş verim çiftçileri, çeşitli DeFi protokollerinde ek verim elde etmek için varlıkları ödünç almak için “para legoları” istiflemek için temel katman olarak genellikle Compound ve Aave kullanır.

Port Finance ve Solend, merkezi olmayan bankalar olarak hareket etmek için yarışan iki Solana tabanlı proje. Port Finance, DeFi Llama’ya göre şu anda Solana’daki en büyük 11. dApp’tir ve toplam kilitli değeri (TVL) yaklaşık 122 milyon dolardır. Port, Compound ve Aave ile aynı şekilde çalışır ve şu anda USDC, USDT ve PAI stablecoinlerini ve ayrıca Serum gibi birkaç Solana’ya özgü varlığı destekler. Port şu anda, kullanıcıların yatırılan varlığa ödenen faize ek olarak protokolün yönetişim tokeni PORT kazanabilecekleri bir likidite madenciliği programı yürütüyor.

Solend, Solana’nın DeFi bankalarından bir diğeridir. 64,4 milyon dolarlık daha düşük bir TVL ile Solend, şu anda en büyük 13. Solana dApp’dir. Raydium ve Ethereum’un eklenmesiyle, Port ile aynı varlıkların çoğuna sahiptir ve kullanıcıların daha çeşitli varlıklara karşı borç almalarına olanak tanır. Solend henüz bir yönetim tokeni yayınlamadı, ancak bir tokenin Eylül ayında bir likidite madenciliği programı aracılığıyla tanıtılacağını doğruladı. Programın ödülleri geriye dönük olacaktır, bu nedenle protokolü erken kullanmak ek bir bonus sağlayabilir.

Ethereum’un başlıca DeFi unsurlarından bir diğeri, stablecoin odaklı merkezi olmayan değişim aracı Curve Finance’tir. Curve’de kullanıcılar, stablecoinler ve sarılmış varlıklar gibi sabitlenmiş varlıkları düşük aktarma ücretleriyle verimli bir şekilde değiştirebilirler. Solana’da, sabitlenmiş varlıkları takas etme talebi, ağdaki mevcut en yüksek TVL’ye sahip protokol olan Saber tarafından karşılanır. Saber, USDC-USDT, stake edilmiş ve edilmemiş SOL ve BTC-renBTC gibi çok sayıda sabitlenmiş varlık çifti sunar. Kullanıcılar, varlıkları takas etmenin yanı sıra, faiz kazanmak için likidite de sağlayabilir. Ethereum dApps’deki çoğu likidite havuzunun aksine, Saber’in havuzları, kullanıcının her iki varlığı da eşit miktarda yatırmasını gerektirmez. Getiri oranı, sağlanan likidite miktarına ve havuz kullanımına göre dalgalanırken, kullanıcılar Saber’de %3 ila %10 APY kazanmayı bekleyebilirler. Ancak, getiri elde etme fırsatı burada bitmiyor.

Sunny projesi

Kullanıcılar likidite sağlayıcı (LP) tokenlerini aldıktan sonra, ekstra ödüller kazanmak için onları getiri toplayıcı Sunny’ye devredebilirler. Kullanıcılar Saber’de likidite sağlamak için SBR kazanabilir ve Sunny toplayıcı, likidite havuzuna bağlı olarak değişken bir APR ile SUNNY tokenleri de öder. Bu ek getiri katmanı, Sunny’ye yatırılan yaklaşık 1,4 milyar dolarlık Saber LP tokenleriyle halihazırda yüksek oranda kullanılıyor ve ona Solana’daki en yüksek ikinci TVL’yi veriyor.

Solana’da çeşitli DeFi fırsatları mevcut olsa da, birçok kullanıcı SOL’lerini %6 ila %8 arasında değişen bir getiri için stake etmeyi tercih ediyor. Fonlar bir kez stake edildiğinde likit olmazlar, yani kilitlenirler ve diğer DeFi protokollerinde takas edilemez veya yatırılamazlar. Bununla birlikte, likit stake olarak bilinen bir aktivite, kullanıcıların kilitli olmayan, stake edilen SOL’u temsil eden sentetik bir varlık üretmesine olanak tanır. Bu, kullanıcıların SOL’lerini eşzamanlı olarak belirlerken ek getiri fırsatlarına erişmelerini sağlar.

Marinade Finance, kullanıcıların SOL’lerini stake etmelerine ve karşılığında mSOL almalarına izin vererek piyasadaki bu boşluğu dolduruyor. mSOL, takas edilebilir olan ve diğer DeFi platformlarında ek getiri elde etmek için kullanılabilen SOL’dur. Örneğin, bir kullanıcı %6 ila %8 kazanmak için Marinade’nin likit hissesinden yararlanabilir, ardından ek getiri elde etmek için mSOL’lerini Saber’in SOL-mSOL likidite havuzuna yatırabilir.

Diğer bir mavi çip Maker DAO

Solana eşdeğeri elde etmek için başka bir Ethereum mavi çipi MakerDAO‘dur. Maker protokolü, kullanıcıların belirli kripto paralarını kasalara yatırmasına ve yatırılan varlığın değerine eşdeğer miktarda DAI stablecoin basmasına olanak tanır. Sonuç, ABD dolarına yumuşak sabitlenmiş, merkezi olmayan, teminat destekli bir kripto para birimidir.

MakerDAO gibi, Solana’nın Parrot Finance’ı da kullanıcıların varlıklarını kilitlemelerine ve karşılığında PAI stablecoin’i basmasına izin veriyor. SOL, SRM veya RAY gibi tekli varlıkların yatırılmasına ek olarak, Saber’den alınan LP tokenleri de mint PAI için teminat olarak kullanılabilir. Parrot’un şu anda basılabilecek PAI miktarı üzerinde bir sınırı var, ancak platform büyüdükçe ve talep istikrara kavuştukça bu kısıtlamaların kaldırılması muhtemel. Son zamanlarda Parrot, Port Finance ile ikili bir likidite madenciliği programına girerek, kullanıcıların PAI ve pSOL yatırmasına izin vererek, düzenli faize ek olarak hem PRT hem de PORT tokenleri kazandı.

Solana’nın popüler DeFi projelerinden bir diğeri, Solana’da varlık alışverişi yapmak için otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) olan Orca’dır. Solana, Serum ve Raydium gibi varlıkları değiştirmenin yollarını zaten sunarken, Orca, AMM deneyimini basitleştirir ve bir dizi yükseltme sunar. Protokolün havuzlarına likidite sağlamadan önce, 1.000 dolar başına kazanılan token miktarı görüntülenir ve bu da kullanıcıların ödüllerini tahmin etmelerini kolaylaştırır. Ek olarak, işlemleri onaylarken Orca, CoinGecko‘daki fiyat izleyicilerinden veri çekerek, oranların veya kaymanın beklenenden yüksek olması durumunda kullanıcıları uyarır.

Solana ekosisteminde getiri elde etmek için tüm kazançlı fırsatlarla birlikte ağ, önümüzdeki aylarda daha fazla sermaye çekmeye hazır görünüyor. Erken dahil olmak, Ethereum’daki birçok DeFi protokolünde olduğu gibi, genellikle temettü ödeyebilir. SOL’un fiyatı şu anda aşırı ısınmış görünse de, Solana’da gelişen ekosistem burada kalacak gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

7443 1
ABD Yetkilisi, Tüm Coin’leri Eleştirirken Bu Altcoin’i Övdü! Eski ABD Hazine Müsteşarı Rosie Rios, diğer kripto para birimlerini eleştirirken popüler altcoin XRP’yi övüyor. Birlikte Rosie Rios’un yorumlarını inceleyelim… Eski ABD Hazine Müsteşarı Rosie Rios popüler altcoin XRP’yi övüyor! Eski ABD Hazine Müsteşarı Rosie Rios, kısa...
Serkan Eser 27 Eylül 2021