Açıklandı: Bu 10 Yapay Zeka Coin Güçlü Çıkış Yapabilir!

Açıklandı: Bu 10 Yapay Zeka Coin Güçlü Çıkış Yapabilir!
Açıklandı: Bu 10 Yapay Zeka Coin Güçlü Çıkış Yapabilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasında birçok dijital token arasında, bu 10 yapay zeka coin toplulukta büyük bir ilgi haline geldi. Kriptokoin.com olarak açıklanan yapay zeka coinlerini sizler için derledik.

Güçlü çıkış yapabilecek 10 yapay zeka coin

The Graph (GRT)

Kendilerini blok zincirleri için merkezi olmayan bir sorgu protokolü olarak adlandıran The Graph, GraphQL’lerini kullanarak kolayca Ethereum ve IPFS üzerinde Dapp’ler oluşturmanıza olanak tanır. Protokollerinin yayınlanmasından önce bile, çok sayıda proje ve kişinin The Graph’a ilgi gösterdiği bildirildi.

Grafik, mevcut merkezileştirilmiş alternatiflerden daha iyi hale getirerek genel Web3 deneyimini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu AI kripto projesi, herkesin alt grafikler adı verilen API’ler oluşturmasına ve yayınlamasına da olanak tanır. Yazma sırasında, geliştiriciler tarafından dağıtılan 3000’den fazla alt grafik vardır.

Türünün tek örneği Sorgu Katmanı ile, geliştiricilerin GraphQL kullanarak indeksleme düğümlerinden oluşan eşler arası bir ağı sorgulamasına ve sonuçları istemcide doğrulamasına olanak tanır. CoinMarketCaps sıralamasına göre The Graph’ın yerel token’ı GRT, ilk 50 kripto para arasında yer alıyor; ancak, en iyi AI kriptoları arasında birinci sırada yer aldı.

SingularityNET (AGIX)

Merkezi Olmayan Yapay Zekanın yeni nesli olduğunu iddia eden SingularityNET, merkezi olmayan, demokratik, kapsayıcı ve faydalı bir Yapay Genel Zeka (AGI) yaratmayı amaçlar. Blockchain teknolojisi sayesinde, bu AI kripto projesi, herkesin AI hizmetlerini kolayca oluşturmasına, paylaşmasına ve bunlardan para kazanmasına izin verecektir.

Uzun vadeli projelerinden biri olan OpenCog Hyperon, öğrenmeyi ve kullanmayı kolaylaştıran çok daha hızlı, ölçeklenebilir ve daha esnek bir tasarım bekliyor.

SingularityNET’in yerel tokeni olan AGIX bile ekosistemlerinde hayati bir rol oynar. SingularityNET, yerel AI kripto tokenini, işlem yönetimi ve merkezi olmayan topluluk yönetişimi için platformlarında kullanılan bir yardımcı token olarak tanımladı. Ayrıca, birçok dijital tokene benzer şekilde AGIX, Ethereum ve Cardano gibi birden fazla ağda kullanılan çok zincirli bir tokendir.

Fetch.ai (FET)

Fetch.ai ağı, Cosmos-SDK tabanlı bir zincirler arası protokoldür. Bu AI kripto projesi ayrıca CosmWasm adlı yüksek performanslı bir WASM tabanlı akıllı sözleşme dilini benimsemiştir.

Fetch.ai, kendisini Ethereum için bir katman-1 ağı olarak tanımlar. Ayrıca, blockchain dünyasının geri kalanına bir zincirler arası köprü görevi görür. Blok zinciri ve yapay zeka özellikleri, herkesin görevleri tamamlamak için otonom yapay zeka kullanarak güvenli veri kümelerine bağlanmasına ve bunlara erişmesine olanak tanır. Fetch.ai ekosistemi, çok paydaşlı ortamlar için uygun olan ve Çoklu Aracı Sistemleri olarak bilinen bir yapay zekadan da esinlenmiştir.

Ekosistemi için hayati önem taşıyan AI kripto projesinin yerel tokeni olan FET, ağındaki işlemler için ödeme yapmak üzere birincil takas aracı olarak kullanılıyor.

Ocean Protocol (OCEAN)

Gelişmekte olan bir yapay zeka kripto projesi olan Ocean Protocol, verinin önemini tespit ederek, misyonunun veriyi halk için ortaya çıkarmak ve böylece veri ve yapay zeka sektöründeki kuruluşların tekelci kontrolünü azaltmak olduğunu duyurdu. Ocean Protokolü, işlemlerin ERC-20 akıllı sözleşme tokenleriyle gerçekleşmesine izin vererek verilerin değerini ortaya çıkarabilir.

Ocean Protocol, verilere açık erişim sağlar, veri yönetişimi sağlar, ağın büyümesini destekler ve her adımın ademi merkeziyetçiliğe doğru bir yolculuk olmasını sağlar. Ocean Protocol’ün yardımcı token’ı OCEAN, kullanıcıların veri alıp satmalarına, küratörlük için veriler üzerinde pay sahibi olmalarına olanak tanır. OCEAN ayrıca Ocean Protocol Market’teki temel değişim birimidir.

Ayrıca, bu AI kripto projesi, yayıncılara ağda veri kümeleri yayınladıklarında ödül kazanma şansı verir. Aynı zamanda, tüketicilerin bulması zor olan veri kümelerini ele geçirmesine olanak tanır.

Exec RLC (RLC)

Yeni nesil İnternet’i yaratma fikriyle iExec RLC, kaynak sağlayıcılar ve kullanıcılar arasındaki boşluğu doldurmaya odaklanır. Bu yapay zeka kripto projesi aynı zamanda Geliştiriciler, Sağlayıcılar ve İstek Sahipleri için verimli bir ortam yaratmak için blok zincir ve gizli bilgi işlemin güçlerini birleştirir. iExec RLC ortamında blockchain, insanların bilgi işlem gücü, uygulama ve veri kümeleri yoluyla ödüller kazandığı bir pazar ağı oluşturur.

iExec RLC, dApp’lerin ağ üzerinden sunuculara, veri kümelerine ve bilgi işlem kaynaklarına kolayca erişmesine olanak tanır. Ayrıca iExec RLC, talep üzerine yüksek performanslı bilgi işlem hizmetleri sağlayan bir Sanal Bulut Altyapısını destekler.

Ayrıca, bu yapay zeka kripto projesinin yerel tokeni olan RLC, işlemleri gerçekleştirmek için bir kanal olarak kullanılır ve kullanıcıların RLC alışverişi yoluyla bilgi işlem varlıklarına erişmesine olanak tanır.

Numeraire (NMR)

2015 yılında Richard Craib tarafından kurulan Numeraire, geliştiricilerin ve veri bilimcilerin makine öğrenimi modellerini gelişmiş güvenilirlikle sergilemelerine olanak tanıyan Ethereum tabanlı bir ekosistemdir. Bildirildiğine göre, bu AI kripto projesinden, öncelikle Numerai Turnuvasına katılan katılımcılar tarafından oluşturulan verilere ve tahminlere dayanarak kriptoyu başlatan ve yatırım stratejisinde makine öğrenimini kullanan ilk hedge fonu olarak bahsediliyor.

Numeraire, benzersiz fikirleriyle katılımcıları, modeli turnuva sırasında iyi performans gösteren bu yapay zeka kripto projesinin yerel madeni parası olan NMR tokenleriyle ödüllendiriyor. Nurmeraire’in stratejisi, turnuvaya daha fazla insan katıldıkça NMR’yi daha değerli hale getirmeyi umuyor. Numeraire’in hisse senedi alım satımına yaklaşımının benzersiz olmasının bir başka nedeni de, kendilerine piyasada ekstra bir avantaj sağlayan yapay zeka tarafından üretilen veri tahminine en önemli ölçüde güvenmeleridir.

Artificial Liquid Intelligence (ALI)

Yapay zeka kripto paralarından biri olan Althea’nın Artificial Liquid Intelligence (ALI), platformu için yönetişim tokeni olarak hizmet vererek, token sahiplerinin platformu etkileyen karar alma sürecine katılmasına olanak tanır. ALI ayrıca Althea AI’nin yenilikçi inovasyon dünyasının kapılarını açarak farklı projelerde kullanıcı erişimine olanak tanır.

Ayrıca Althea, toplulukta Yapay Zekaya büyük bir ilgi olduğu için Business Insider tarafından OpenAI’nin yaklaşan rakibi olarak da adlandırıldı. Althea, Noah’s Ark ve CharacterGPT gibi dApp’lerinin doğum yeri olmasıyla ünlüdür. Kendini ‘dünyanın ilk Akıllı Metaverse’ olarak ilan eden bu yapay zeka kripto projesi, yapay zeka protokolünün özelliklerini birleştirerek kullanıcıların akıllı NFT’ler (iNFT’ler) oluşturmasını sağlayarak yenilikçi etkileşim için bir fırsat geliştirdi.

dKargo (DKA)

Lojistik endüstrisini çok daha verimli hale getirme umuduyla dKargo, sürekli hareket halindeki sektörde karşılaşılan güven sorunlarını çözmek için blockchain teknolojisini hayata geçirdi. Bu AI kripto projesi aynı zamanda dünyanın sonuna kadar Web3 lojistik hizmetleri sağlamayı hedefliyor. dKargo, lojistik sektörünün farklı taleplerini karşılamak için dKlip, dFull, dScanner, M.O.D ve L.O.D gibi çeşitli projeler de sunmaktadır.

Ayrıca, bu AI kripto projesinin teknolojilerinden biri olan Matching On dKargo (M.O.D.), lojistik sektöründe gelişmiş bir deneyim sağlayarak zamandan ve maliyetten tasarruf sağlamak için AIROE’yi (A.I Route Optimization Engine) kullanır.

Covalent (CQT)

Covalent, yatırımcılara ve geliştiricilere kaynaklarını etkili bir şekilde tahsis etmelerine yardımcı olacak iç görüler sağlayan bir büyük veri teknolojisi şirketidir. Bu yapay zeka coin, birden çok kaynaktan gelen bilgileri toplar ve API aracılığıyla verileri tutarlı ve hızlı bir şekilde döndürür.

Ağın kullanıcılarına ait olmasına ve onlar tarafından işletilmesine izin verecek, gücü insanlara geri verecek, ilerici bir ademi merkeziyetçi dünya için Covalent planlar. Bu yapay zeka kripto projesinin yerel tokeni olan CQT, bir yönetişim tokeni görevi görür ve staking varlığı olarak kullanılabilir. Ayrıca CQT, kullanıcıların Covalent ağa erişmesini sağlayarak onu bir yardımcı program tokeni haline getirir.

CQT’nin arkasındaki ekibin buluşu olarak, vergi ödemek gibi çeşitli hizmetler sağlamak için de şubelere ayrıldı. Covalent’in API teknolojisi, DeFi protokolleri, NFT’ler ve DAO’lar için kritik altyapı görevi görür.

Phala Network (PHA)

Teknoloji sektöründeki profesyonellerin fikrinden yola çıkılarak oluşturulan Phala Network, mevcut bulut hizmetleri için gizlilik odaklı bir bulut bilgi işlem ağıdır. Bu AI kripto projesi, temel olarak çeşitli programların gizliliğinin bütünlüğünü korumaya ve sürdürmeye odaklanır.

Phala Network, altyapısı için TEE-Blockchain Hibrit Mimarisini kullanır. Ayrıca, bu yapay zeka coin Substrate tabanlıdır ve Polkadot ekosisteminde bir para zincir olarak çalışır. Bildirildiğine göre Polkadot ekosistemindeki mahremiyete dayalı en umut verici projelerden biri olarak kabul ediliyor.

Ayrıca Phala Network, veri koruma kalitesinden ödün vermeden ölçeklenebilir bulut işlemeyi mümkün kılan güvenilir bir hesaplama platformu da sunar. Phala Network’ün yerel tokeni olan ve birçok yardımcı program tokenine benzeyen PHA, güvenilir bilgi işlem kaynakları, topluluk yönetimi ve daha fazlasını satın almak için hayati bir faktördür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Açıklandı: Bu 10 Yapay Zeka Coin Güçlü Çıkış Yapabilir!