Bu 17 Altcoin İçin Alarm: SEC, Soruşturma Başlattı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
1.192 görüntülenme
Bu 17 Altcoin İçin Alarm: SEC, Soruşturma Başlattı!

Robinhood Markets, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) altcoin listelemeleri, saklama hizmetleri ve platform operasyonları hakkında bir soruşturma celbi aldığını açıkladı. İşte detaylar…

Robinhood’a soruşturma celbi

Hisse senedi ve kripto ticareti uygulamasını yürüten ve Nasdaq’da listelenen Robinhood Markets, Aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) kripto para ticareti ve işlemleriyle ilgili olarak bir soruşturma celbi aldı. Bu gelişme, Pazartesi günü SEC’e sunulan finansal performansa ilişkin K dosyasında ortaya çıktı.  Belgeye göre soruşturma mahkeme celbi, Robinhood’ın “kripto para listelemeleri, kripto para birimlerinin saklama hizmeti ve platform operasyonları” ile ilgiliydi.

Robinhood, Kasım ayında Bahamalar merkezli kripto borsası FTX.com’un çöküşü de dahil olmak üzere 2022’deki birçok iflasın ardından SEC’in kripto endüstrisi incelemesini artırmasıyla mahkeme celbinin Aralık ayında alındığını söyledi. Şirket, daha önce California Başsavcılığı’ndan da “ticaret platformu, işi ve operasyonları, müşteri varlıklarının gözetimi, müşteri açıklamaları ve coin listeleri” hakkında benzer mahkeme celpleri aldığını söyledi. Tüm bu soruşturmalarla işbirliği yaptığını söyledi.

Firma, belgenin 28. sayfasındaki SEC mahkeme celbini, SEC’in belirli bir kripto para birimi sınıflandırmasını menkul kıymet olarak değiştirmesi durumunda şirkete yönelik potansiyel riskleri özetleyen bir bölümde açıkladı.  Robinhood, “Herhangi bir kripto para biriminin menkul kıymet olarak statüsü yüksek derecede belirsizliğe tabidir ve bir veya daha fazla kripto para birimini uygun şekilde tanımlamazsak, düzenleyici incelemeye, soruşturmalara, para cezalarına ve diğer cezalara tabi olabiliriz” dedi. Yani Robinhood, herhangi bir kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu belirlemesi durumunda, kripto para ticaretini durdurmak zorunda kalabileceğini belirtti.

Milyonerler Altcoin 1.104x Yaptı

Robinhood’un desteklediği altcoin projeleri neler?

Peki, Robinhood’un listelediği, dolayısıyla düzenleyici tehlike altında olan coin’ler hangileri? Mevcut durumda Robinhood, Bitcoin’in dışında 17 altcoin listeliyor. Shiba Inu (SHIB), Dogecoin (DOGE) gibi meme coin’lerin yanı sıra, piyasa değeri ile en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) ve ETH fork’u Ethereum Classic (ETC); listelenenler arasında. Ayrıca, bir stablecoin olan USD Coin (USDC) de platformda yer alıyor. Bunların dışında Uniswap (UNI), Tezos (XTZ), Stellar (XLM), Polygon (MATIC), Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Aave (AAVE), Bitcoin Cash (BCH), Cardano (ADA), Chainlink (LINK), Compound (COMP), Litecoin (LTC) de Robinhood’da sunulan coin’ler olarak karşımıza çıkıyor.

SEC’in kripto para şirketlerine yönelik en son hamleleri

SEC, kurumun Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ettiğini söylediği “hizmet olarak staking” programını sunduğu için ABD kripto borsası Kraken’e Şubat ayı başlarında 30 milyon dolar para cezası verdi. Kraken daha sonra staking hizmetini kapattı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi kurum ayrıca, Ocak ayında kripto para birimi kredi kuruluşu Genesis Global Capital ve kripto borsası Gemini Trust’ı, şirketin “Earn” kredi programının kayıt dışı menkul kıymetler teklif etmek ve satmakla eşdeğer olduğunu iddia ederek suçladı.

Amazon ve Huawei Haberiyle Bu 5 AI Coin Fırladı!

Robinhood, düşük işlem ücretleri sayesinde hisse senetleri ve kripto para birimleri için popüler bir uygulama haline geldi. Bununla birlikte, en son kazanç raporuna göre, şirketin kripto kazançları 2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 24 düşüşle 39 milyon dolara geriledi. Bilindiği üzere soruşturma celpleri, başka bir kişi veya kuruluşun talebi üzerine mahkeme tarafından, celp edilen kişi veya kuruluşa karşı yasal işlem başlatılıp başlatılmayacağına karar vermek için gerekli bilgileri elde etmek amacıyla verilmekte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Kripto Para Platformu Hacklendi: Paranızı Çekin!
Bu Kripto Para Platformu Hacklendi: Paranızı Çekin! Popüler bir kripto para projesi olan Algorand ağında bir cüzdan olan MyAlgo, bir hack saldırısına uğradı. Bu nedenle ekip, kullanıcılara paralarını çekmelerini tavsiye etti. İşte detaylar… Kripto para cüzdanı hacklendi Algorand cüzdanı MyAlgo, yakın zamanda tüm kullanıcılarına,...
Aslı Dinçer 3 hafta önce