Açıklandı: Bu 17 Altcoin İçin İşlem Durdurma Kararı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 28 Kasım 2022
2.696 görüntülenme
Bu 17 Altcoin İçin İşlem Durdurma Kararı

Piyasanın en büyük DeFi protokollerinden biri olan Aave, 17 altcoin için işlemlerini durdurma kararı aldı. Merkez platformun hamlesi FTX’in çöküşünün ardından geliyor.

Aave, güvenlik nedeniyle bu 17 altcoin için işlemlerini durduruyor

Aave yönetimi, hafta sonu sonuçlanan oylamada 17 altcoin için işlemleri durdurma kararı aldı. Geçici olarak dondurulan borç verme piyasaları arasında 12 Ethereum tabanlı token ve beş stablecoin yer alıyor. DeFi protokolü, daha fazla saldırıdan korunmak için bu yönde adım atmak zorunda kaldı. Borç verme piyasaları, oylamanın ardından hemen sonra donduruldu. İlgili altcoin’ler şu şekilde:

 1. Yearn.finance (YFI)
 2. Curve Finance (CRV)
 3. 0x (ZRX)
 4. Decentraland (MANA)
 5. 1inch (1INCH)
 6. Basic Attention Token (BAT)
 7. Enjin (ENJ)
 8. Ampleforth (AMPL)
 9. DeFi Pulse Index (DPI)
 10. RENFIL
 11. Maker (MKR)
 12. xSUSHI

Bunların dışında, askıya alınacak stablecoin’lerin listesi:

 1. sUSD
 2. Pax Dollar (USDP)
 3. Liquidity USD (LUSD)
 4. Gemini Dollar (GUSD)
 5. RAI

Karar, Aave’nin v3 geçişinde aktif rol oynuyor

Öneriye göre, hareketin amacı Aave v2’nin risklerini azaltmak ve v3’e geçişi teşvik etmekti. Teklif ayrıca şu anda topluluk üyelerinin daha düşük risk toleransına da işaret etti. Bununla birlikte, teklifin yazarları, piyasaları listeden çıkarmak veya yeniden listelemek olabilecek bir sonraki eylem planının likidite ve kullanım seviyelerine bağlı olacağını da vurguladı. Yönetim önerisi, USD Coin kullanılarak CRV’ye yapılan başarısız 60 milyon dolarlık bir saldırıyı takip ediyor.

Aave Duyuru Yaptı: Durduruluyor

Merkezi olmayan protokolün likidite seviyelerinin yanlış hesaplanması nedeniyle saldırı gerçekleştirilemedi. Bununla birlikte, projeye katkıda bulunanlar, protokol üzerinde daha fazla istismar girişimini önlemek için teklif üzerinde çalıştılar. Daha geniş kripto piyasasındaki türbülansa rağmen, DeFi protokolü, Bitfinex ve Ava Labs gibi çeşitli yatırımcılardan 10 milyon dolarlık yatırım toplamayı başardı. Geçen hafta, Cosmos tabanlı ekosistem Onomy, DeFi ile dövizi birleştiren yeni protokolünü geliştirmek için fon sağladı. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları bu makalede ele aldık.

DeFi altcoin projesi hacim kaybetmeye devam ediyor

Aave, kendine özgü DeFi araçlarıyla piyasanın en büyük protokollerinden biridir. Bununla birlikte Ethereum için borç verme protokolü olarak görev alıyor. Yerel tokeni AAVE’de piyasa geneli eşliğinde FTX’in iflasından bu yana düşüşte. Şu anda, son 24 saatte göre %6 değer kaybıyla 59.45 dolardan işlem görüyor. Yıl içinde TVL değerini 19 milyon dolara ulaştırmıştı. Zirveden sonra düşen fiyatlarla birlikte %80 civarında eridi.

Aave’nin en büyük endişesi, Curve üzerinde geçen hafta gerçekleşen manipülasyondu. Büyük bir Aave balinası yüklü miktarda Curve satın alımı gerçekleşti. Bunun ardından CRV fiyatı %30’un üzerinde düştü. Aave yönetimi şimdi benzer olaylardan kaçınmak için 17 altcoin’in geçici süreliğine işlemlerini durduruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Gizli Mücevher Altcoin Patlama Yapabilir
Danışmanlık Devi: Bu Gizli Mücevher Altcoin Patlama Yapabilir! Altcoin projeleri, sert kripto kışına rağmen yeni ortaklık ve geliştirme faaliyetleriyle canlı kalmaya devam ediyor. Danışmanlık devi Fool’un analistleri, Telegram ile bağlantılı bir projenin bu konuda öncü olacağını söylüyor. Bu altcoin gizli mücevher olabilir Terra ve FTX...
Buğra Çağlar 28 Kasım 2022