Danışmanlık Devi: Bu 2 Altcoin, Ethereum’u Geçebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
5.078 görüntülenme
Danışmanlık Devi: Bu 2 Altcoin, Ethereum'u Geçebilir!

Ethereum, Layer-1 Blockchain alanında lider olmaya devam ederken kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, iki altcoin projesi üstün uzun vadeli büyüme beklentileriyle Ethereum’u geçme potansiyeline sahip.

Lider altcoin içi iki önemli rakip: Solana ve Avalanche

Solana ve Avalanche 2022’de en kötü performans gösteren kripto paralardan ikisiydi. Ancak bu, uzun vadeli sözlerini yerine getirmeye başladıklarında 2023’te değişebilir. Geçen yıl kesintisiz görünen bir dizi piyasa erimesine ve kripto fiyaskolarına rağmen, Ethereum (ETH) 2022’nin sonunda Katman-1 Blockchain alanının açık lideri olarak ortaya çıktı. Eylül ayında başarıyla tamamlanan The Merge’den sonra Ethereum, şimdi bir sonraki büyüme turu için hazır görünüyor.

Bu nedenle, bir zamanlar ‘Ethereum katili‘ olarak lanse edilen Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) gibi eski kripto paraların bazılarına beklendiği kadar ilgi gösterilmedi. Aslında Solana ve Avalanche, 2022’de yılın en kötü performans gösteren kriptolarından ikisiydi. Ancak kripto toparlanması hız kazanmaya başladığında, bu ikisinin önümüzdeki yıllarda Ethereum’u geride bırakabileceğini düşünüyorum.

Altcoin

İlk olarak Solana’ya (SOL) bakalım

Çok abartılı son ağ kesintilerinin tümü için Solana, Ethereum’dan daha hızlı ve daha ucuz bir Blockchain ağı olmaya devam ediyor. İlgili örnek: Solana, saniyede 50.000 işlem yapabilir, bu da Visa’nın işleyebileceğine (saniyede 65.000 işlem) neredeyse eşit. Buna karşılık, Merge sonrasında bile, Ethereum hala başlangıçta vaat edilen saniyede 100.000 işlemin yakınında değil. Bu alandaki açık eksikliklerini telafi etmek için Ethereum, Katman-2 ölçekleme çözümlerinin kafa karıştırıcı bir karışımına güveniyor.

Solana’nın muazzam hızı ve üretim kapasitesi, çok düşük işlem ücretleriyle birleştiğinde, onu 2022’deki piyasa çöküşünden önce önemli yapan şeydi. Ve şimdi, Solana’nın gerçek rekabet avantajı için bu hız ve üretim kapasitesinden yararlanabilmesinin çeşitli yollarını görmeye başlıyoruz. 2022’de Solana Pay ve Solana Mobile gibi iki yeni stratejik girişim başlattı. Şimdi bunları dünyanın ilk kripto telefonunu içerecek kapsayıcı bir web3 stratejisine entegre etmeyi planlıyor. 2023’te gelişen Solana ekosistemi, Nesnelerin İnterneti için merkezi olmayan bir mobil ağ olan Helium’un (HNT) entegrasyonunu içerecek.

Dahası, Solana birkaç önemli dikeyde lider altcoin Ethereum’un hakimiyetinden uzaklaşmaya başlıyor. Örneğin, Non-Fungible Token (NFT) alanında, Ethereum rakipsiz bir şekilde hüküm sürdü ve en iyi yeni NFT koleksiyonlarının tümü her zaman Ethereum’da başlatıldı. Artık durum her zaman böyle değil ve Solana artık NFT arenasında 2 numaralı oyuncu konumunda. Ethereum’un ilk hamle avantajının aşınmaya başladığı Blockchain oyunları ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi alanlarda da durum hemen hemen aynı.

Altcoin

Lider altcoin için güçlü bir rakip: Avalanche (AVAX)

Solana’ya benzer bir şekilde Avalanche, inanılmaz derecede yüksek işlem işleme hızları, düşük ücretler ve Ethereum’dan çok daha fazla verim kapasitesi ile sahneye çıktı. Avalanche, işlemleri kapatırken hıza ve fiyatlandırmaya önem veren DeFi kullanıcılarının favorisi haline gelmesinin haklı bir nedeni var. Ve şimdi Avalanche bu vaadin bir kısmından yararlanmak üzere gibi görünüyor. DeFi açısından, Avalanche’ın belirtilen hedeflerinden biri ‘dünya varlıklarını dijitalleştirmek’ ve bu cephede ileriye doğru birkaç adım attı. 2022’de dikkate değer bir örnek, gezegendeki en büyük özel sermaye oyuncularından biri olan KKR’den devasa, milyarlarca dolarlık bir sağlık fonunu tokenleştirme yeteneğiydi.

Avalanche ayrıca ekosistemi için GameFi’ye (oyun ve finansın bir kombinasyonu) büyük girişler de dahil olmak üzere çok daha geniş bir teklif yelpazesi oluşturuyor. Ancak asıl büyük haber, Avalanche’ın Amazon gibi şirketlerle ortaklık anlaşmaları imzalayabilmesi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ocak ayında, şirketin Amazon Web Services (AWS) birimi, kurumsal ve devlet müşterilerine Avalanche Blockchain hizmetleri sunmaya başlayacağını duyurdu. Ayrıca, Çinli internet devi Tencent Holdings’in bulut bilişim birimi olan Tencent Cloud ile de ortaklık anlaşması imzaladı. Bu anlaşmalardan herhangi biri büyük bir şeye dönüşürse, Avalanche’ın gelecekteki fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Solana mı yoksa Avalanche mi satın alınmalı?

Benim bakış açıma göre, Solana ve Avalanche’ın hala çok ilgi çekici uzun vadeli büyüme hikayeleri var. 2021’de her ikisi de 2022’de izlenecek en sıcak isimlerden bazıları olarak lanse edildi. Bunun yerine kripto sektöründe bir dizi çöküş ve patlama yaşadık. Bu kadar çok katliamla karşı karşıya kalan yatırımcılar haklı olarak güvenliğe bir kestirme yol yaptılar. Bu arka plana karşı, Ethereum güvenli seçenek gibi görünüyordu.

Altcoin

Ancak 2023’te şu ana kadar olanlara bir bakın. Solana kapıdan %108 çıktı ve Avalanche bugüne kadar %50,8 gibi etkileyici bir artış gösterdi. Karşılaştırıldığında, Ethereum yıl boyunca %30 arttı. Riskten kaçış senaryosunda, Solana ve Avalanche korkunç yatırımlar gibi görünüyordu. Ancak bir risk senaryosunda, bu iki altcoin, Ethereum’dan daha üstün uzun vadeli büyüme beklentilerine sahip olabilir. Bu nedenle, her ikisinin de Ethereum’u geride bırakabileceğini düşünüyorum.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Krizde Hangi Kripto Paralar Alınır? Ünlü Şirket İsim Verdi!
Krizde Hangi Kripto Paralar Alınır? Ünlü Şirket İsim Verdi! Bitcoin, piyasa düşüşlerinden geri dönme konusunda uzun bir geçmişe sahip ve küresel bazda giderek çeşitleniyor. Ethereum ise önde gelen Katman 1 Blockchain ağı olmaya devam ediyor ve çok çeşitli bir Blockchain ekosistemine sahip. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya...
Vural Erkan 3 hafta önce