Reklamı kapat

FTX’ten Sonra Bu 2 Bitcoin Borsası İşlemleri Kapatıyor!

4 görüntülenme
FTX'ten Sonra Bu 2 Bitcoin Borsası İşlemleri Kapatıyor!

Kripto para piyasalarında yaşanan olumsuzluklar devam ediyor. Son haberler göre FTX krizinin ardından bu 2 Bitcoin borsası da işlemlerini kapatıyor. Bitcoin borsası Liquid, FTX Trading’in talimatları doğrultusunda platformundaki tüm alım satım işlemlerini durduracağını duyurdu. AAX ise türev pozisyonları kapatacağını açıkladı.

Her iki Bitcoin borsası da işlemleri durduruyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Birçok kripto borsası FTX bulaşmasından kaynaklı olarak işlemleri durdurdu. Bitcoin borsası Liquid tarafından, 20 Kasım tarihinde Twitter adresinde yapılan duyurdu da şunlara yer verdi:

FTX çöküşünün ardından bir değerlendirme yaptık ve bu çözümü bulduk. Bu sorunlar üzerinde çalışıyoruz ve zamanı gelince daha kapsamlı bir güncelleme vermeye çalışacağız.

Liquid’in operasyonel durması ise borsanın gönüllü Bölüm 11 işlemlerinin gerekliliklerine uygunluğu gerekçesi ile geldi. Borsanın hareketi ise platformundaki tüm para çekme işlemlerini askıya almasından beş gün sonra geldi. Japonya Finansal Hizmetler Ajansı, FTX’in başka bir yerel yan kuruluşundan da talepte bulundu. Sonuç olarak FTX Japan’dan 10 Kasım’da iş emirlerini askıya alması talep edildiği aktarılmaktadır.

Tek bağlantılı şirket Liquid değil!

Liquid, ana şirketinin devam eden iflas işlemleri nedeniyle sorunlarla karşılaşan tek FTX yan kuruluşu değil. Voyager Digital, FTX ABD’nin varlıklarını Eylül ayında satın almasının ardından başka bir alıcı bulmaya çalışıyor. Kripto borsası CrossTower, Voyager’ın teklif verme sürecini yeniden değerlendiriyor. Bununla birlikte Voyager’ın varlıkları için revize edilmiş bir teklif üzerinde çalıştığı belirtilmektedir.

bitcoin  borsası

FTX US Derivatives olarak iş yapan LedgerX de dahil olmak üzere diğer FTX bağlantıları, FTX’ten ayrılmak için aktif olarak çalışıyor. FTX varlıklarının stratejik bir incelemesine göre LedgerX, FTX’in iflas başvurusunda borçlu olarak muaf. Perella Weinberg, yapılan bir incelemede ise şu ifadelere yer verdi:

FTX’in düzenlenmiş veya lisanslı birçok yan kuruluşu ödeme gücü olan bilançolara, sorumlu yönetime ve değerli franchise’lara sahiptir.

Perella Weinberg, FTX Japan, Quoine, FTX Türkiye Teknoloji Ve Ticaret, FTX EU, FTX Exchange FZE ve Zubr Exchange dahil olmak üzere bazı FTX yan kuruluşlarının borçlu oldukları belirtilmektedir. Bitcoin borsası Liquid, FTX’in Bölüm 11 iflas koruması başvurusundan kaynaklı tüm alım satım işlemlerini durduruyor.

AXX işlemleri durduruyor

Hong Kong merkezli kripto borsası AAX, pazar günü bir açıklama yaptı. Bitcoin borsası AAX, bir hack’in ardından normale dönmeye çalışırken türev pozisyonlarını kapatacaklarını söyledi:

Kullanıcıların haklarını ve çıkarlarını korumak için, sistem bakım süresi boyunca AAX, platformdaki tüm vadeli işlem pozisyonlarını otomatik olarak tasfiye edecek.

AAX ilk olarak Cumartesi günü yayınlanan bir bildiride türev opsiyonlarını kapatma niyetini açıkladı. Borsa, kötü niyetli bir saldırının müşteri bakiyelerini doğrulamayı veya para çekme işlemlerine izin vermeyi imkansız hale getirmesinin ardından 13 Kasım’dan bu yana kapalı.

15 Kasım tarihli bir açıklamada şirket, o hafta sonuna kadar yeniden açılmak için daha fazla sermaye artırmayı umduklarını belirtti:

Yeterli fon alma şansı olduğunda ve önümüzdeki haftalarda normal faaliyetlerine devam edecek.

Yapılan açıklama ise FTX’in hack’lenme duyurusunun ardından geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Tarih Verildi: 4 Analist, Altın İçin Yeni Rakamları Duyurdu!
Tarih Verildi: 4 Analist, Altın İçin Yeni Rakamları Duyurdu! Traderlar, merkez bankalarının faiz oranı stratejisine ilişkin yeni ipuçları bekliyor. Bu ortamda altın, geçen hafta dolardaki yükselişin baskısıyla beş yılın en kötü haftasını geçirdi. Sarı metal fiyatındaki düşüş, Pazartesi günü de devam ediyor. Analistler piyasayı yorumluyor ve...
Vural Erkan 2 hafta önce