Bu 2 Kripto Para Platformuna Saldırı: Paranızı Çekin!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
3.519 görüntülenme
Bu 2 Kripto Para Platformuna Saldırı: Paranızı Çekin!

Popüler kripto para birimlerinden olan ALGO’nun arkasındaki Algorand’ın ekosisteminde bazı saldırılar ortaya çıktı. MyAlgo cüzdanı, geçtiğimiz haftalarda bir saldırı sonucu kullanıcıları platformu kullanmamaya çağırmıştı. Şimdi ise Algodex, bir şirket cüzdanının saldırıya uğradığını ortaya çıkardı. İşte detaylar…

Kripto para platformları saldırılardan muzdarip

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Algorand merkezli cüzdan sağlayıcısı MyAlgo, Şubat ayında bir güvenlik ihlalinin haberini vermişti. Bunun ardından yakın zamanda, ardından kullanıcıları tekrar paralarını çekmeye çağırdı. Bu arada, merkezi olmayan borsa Algodex, bir Twitter gönderisinde, kötü niyetli bir aktörün 5 Mart’ta “Algorand ekosisteminde şu anda olanlara benzer görünen” bir hareket ile bir şirket cüzdanına sızdığını ortaya çıkardı.

Algodex, 6 Mart’ta paylaştığı bir gönderide, önceki sabahın erken saatlerinde kötü niyetli bir aktörün bir şirket cüzdanına sızdığını açıkladı. Algodex’e göre, saldırıdan önce USDC ve hazine tokenleri ALGX tokenlerinin büyük kısmının güvenli yerlere taşınması da dahil olmak üzere önlemler alındı. Ancak sızan cüzdan, Algodex’in likidite ödül programına bağlıydı ve ALGX tokenına ekstra likidite sağlamaktan sorumluydu.

Algodex, “Bu, kötü niyetli aktörün ALGX tokenına ek likidite sağlamak için oluşturduğumuz Tinyman havuzundaki Algo ve ALGX’i kaldırabilmesiyle sonuçlandı” dedi. Borsa, likidite ödülleri sağlamak amacıyla ALGX tokenlerinde 25.000 dolar alındığını belirtti. Ancak bunun tamamen tazmin edileceğini belirtti. Hırsızlıktan kaynaklanan toplam kaybın 55.000 dolardan az olduğunu, ancak Algodex kullanıcılarının ve ALGX’in likiditesinin etkilenmediğini ekledi.

Popüler Bitcoin Borsası, Bu 10 Altcoini Listeliyor!

MyAlgo, uyarısını yineledi

Bu arada, Algorand ağının cüzdan sağlayıcısı MyAlgo, kullanıcılara varlıklarını geri çekmeleri veya paralarını mümkün olan en kısa sürede yeni hesaplara aktarmaları için uyarılarını yeniledi. MyAlgo’da 19 Şubat ile 21 Şubat arasında meydana gelen ve yaklaşık 9,2 milyon dolar kayıpla sonuçlanan bir güvenlik ihlalinin ardından birden fazla uyarı yayınlandı. 27 Şubat’ta MyAlgo ekibi, geçen hafta “bir grup büyük MyAlgo hesabına yönelik” hedefli bir saldırı düzenlendiğine dair bir uyarı tweet’i attı.

Cüzdan sağlayıcı ayrıca, cüzdan saldırısının nedeninin bilinmediğini belirtti ve fon transfer ederek veya hesapları yeniden şifreleyerek ” “herkesi varlıklarını korumak için ihtiyati tedbirler almaya” teşvik etti. Ağın yönetişim organı Algorand Vakfı’nın baş teknoloji sorumlusu John Wood, aynı gün Twitter’da bu durumdan yaklaşık 25 hesabın istismardan etkilendiğini söyledi. O sırada “Bu, Algorand protokolü veya SDK ile ilgili temel bir sorunun sonucu değil” dedi. Şu anda ALGO fiyatı 0.22 dolardan el değiştiriyor ve son 24 saatte yatay hareket ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Oyun Coini Büyük Ortaklık Kurdu: Fiyatı Sıçradı!
Bu Oyun Coini Büyük Ortaklık Kurdu: Fiyatı Sıçradı! Popüler bir oyun coini olan Immutable X (IMX), geçtiğimiz gün önemli bir duyuru yaptı. Duyuruya göre web3 oyun platformu Immutable, Guild of Guardians’ın 2023 versiyonunu oluşturmak için oyun geliştiricisi Mineloader ile iş birliği yaptı.  İşte detaylar… Oyun...
Aslı Dinçer 3 hafta önce