Bitcoin’in Ötesine Bakmak: Bu 3 Altcoin Yıldızı Parlattı!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
559 görüntülenme
Bitcoin'in Ötesine Bakmak: Bu 3 Altcoin Yıldızı Parlattı!

Genel olarak Proof-of-Work (PoW) altcoin projeleri duyduğumuzda aklımıza hemen Bitcoin gelir. Ancak, orada çok sayıda başka PoW coin’i var. Şimdi ABD pazarında da kripto yatırımcıları için birçok kısıtlama görüyoruz. Yine de, başka PoW seçenekleri de mevcut. Kripto uzmanı Camille Lemmens, BTC’ye alternatif 3 altcoin’i inceliyor.

İlk sıradaki altcoin Kadena (KDA)

Kadena, çoğu PoW Blochkchain’den farklı. Yeni başlayanlar için, ölçeklenebilir ve hızlı. PoW Blochkchain’lerle birleştirme eğiliminde olduğumuz iyi bilinen özellikler olması gerekmez. Kadena’nın bir diğer ilginç yönü de çift katman teknolojisini kullanıyor olmaları. Başka bir deyişle, farklı kullanım durumlarına sahip iki Blochkchain. Örneğin Avalanche benzer bir şeye sahip. Bir platform Blochkchain (P-Chain) ve sözleşmeli EVM Blochkchain (C-Chain) kullanırlar. Kadena’nın iki Blochkchain’i,

  1. Chainweb: Katman 1 Blochkchain. PoW algoritmasını bulacağınız yer burası. Aynı zamanda madenciliğin gerçekleştiği yer. Ölçeklenebilirlik için sharding kullanıyor. Sharding’i kalabalık bir mahallede yalnızca bir pompanın bulunduğu büyük bir benzin istasyonu olarak düşünün. Bu, büyük bir kuyruğa yol açar. Ancak sharding ile benzin istasyonu daha fazla pompa açar ve kuyruk ortadan kalkar.
  2. Kuro: Burada bir Byzantine  Hata Toleransı algoritması bulacaksınız. Bu, platformun ölçeklenebilirliğini destekler. Aynı zamanda hızlı işlemleri barındırır.

İkinci sırada RavenCoin (RVN) var

RavenCoin, kodunu kullanarak Bitcoin’den ayrıldı. Ayrıca artık açık kaynak kodu kullanıyor. Bitcoin’den farklı olarak, maksimum arzı 21 milyon değil, 21 milyar token. RavenCoin platformu size token oluşturma ve aktarma şansı sunar. Ancak, RavenCoin’i diğerlerinden ayıran şey, bu yeni tokenlerin gerçek dünya varlıklarını temsil etmesi. Örneğin: menkul kıymetler, altın, arazi tapuları, etkinlik biletleri ve hava milleri. Token yaratıcısı olarak, yeni tokenleri nasıl yayınlayacağınız konusunda tam kontrole sahipsiniz. Örneğin, güvenlik olarak veya koleksiyon olarak. Ya da token sayısı? Oluşturduğunuz her tokenin özelliklerine siz karar verirsiniz.

Bitcoin’in 10 dakikalık blok süresinin aksine, RavenCoin’in blok süresi sadece 1 dakika. Platform ayrıca KAWPOW gibi farklı bir algoritma kullanıyor. Madenciliği daha da merkezsizleştiriyor. Madencilik amaçları için özel donanıma ihtiyacınız yok. Aksine, CPU’nuzu kullanarak madencilik yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, madencilik RVN’sine kolay bir giriş. Blok ödülü, blok başına 5.000 RVN. Token oluşturucu olarak, kodunuza mesajlaşmayı da ekleyebilirsiniz. Bu, tüm veya belirli sahiplere yaklaşan etkinlikler hakkında bilgi vermenizi sağlar. Örneğin, yeni tekliflere oy vermek.

Son altcoin: DigiByte (DGB)

DigiByte gerçek bir kripto OG’si. 2014’te piyasaya sürüldü. Bir PoW Blockchain için bazı harika özelliklere sahip. Örneğin,

  • Her 15 saniyede bir blok üretir.
  • TPS (saniyedeki işlem sayısı) 1066’da.
  • Düşük ücretler, işlem başına 0,01 dolardan az.

Bu, tipik PoW Blockchain gibi gelmiyor, değil mi? DigiByte size diğer şeylerin yanı sıra aşağıdaki özellikleri sunuyor: Uygulamaları başlatın, Dapp sorunları ve Dijital kimlikler kullanın. Bu arada yüksek bir güvenlik sunar. DigiByte bunu başarmak için en az beş farklı madencilik algoritması kullanıyor. Örneğin bu algoritmalardan biri Odocrypt. Her 10 günde bir algoritmayı değiştiriyor. Sonuç olarak, ASIC direnci oluşturuyor ve koruyor. RavenCoin gibi, herhangi bir özel donanıma ihtiyacınız yok. DGB’yi tüketici düzeyinde donanımla basabilirsiniz. DigiByte üç farklı katman kullanıyor. Örneğin,

  1. Uygulama katmanı: Herkesin bu katmana erişimi var. Tüm dapp’lara erişim sağlar ve burada DGB tokenini kullanabilirsiniz.
  2. Mutabakat katmanı: Burası, madencilerin yeni DGB tokenlerini serbest bıraktığı ve işlemleri kaydettiği yer.
  3. Ağ katmanı: Bu temel katman. Burada, örneğin çalıştırma prosedürlerini veya iletişim tanımlarını bulabilirsiniz.

DigiByte, maksimum 21 milyar DGB token arzına sahip. Her blok %1 daha az DGB tokeni çıkarıyor. Ancak, bu projenin ortalıkta olduğu süre boyunca pek bilinmiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Sıcak Gelişme: Coinbase 6 Altcoin Delist Ediyor!
Sıcak Gelişme: Coinbase 6 Altcoin Delist Ediyor! Fiyatlar Çakıldı Kripto para borsası Coinbase, gözden geçirme sonrasında kriterlerini taşımadığı gerekçesiyle 6 altcoin projesini listeden çıkarma kararı aldı. Coinbase’den 6 altcoin için de-list kararı Önde gelen kripto para borsalarından Coinbase, bugün yaptığı bir duyuruda, gözden geçirme sonrası, listeleme...
Vural Erkan 1 hafta önce