Yapay Zeka: Bu 3 Kripto Para En Düşük Arz Enflasyonuna Sahip!

Yapay Zeka: Bu 3 Kripto Para En Düşük Arz Enflasyonuna Sahip!
Yapay Zeka: Bu 3 Kripto Para En Düşük Arz Enflasyonuna Sahip!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), insanlık tarihinde ilk kez bir dijital varlık için sınırlandırılmış arz enflasyonu sunarak finans dünyasında devrim yarattı. O zamandan beri binlerce kripto para birimi farklı arz enflasyonu dinamikleriyle yükselişe geçti. Kripto fiyatları hem arz enflasyonuna hem de piyasa talebine bağlıdır. Sınırlı bir arz için yüksek bir talep, fiyatın diğer para birimleri karşısında yükselmesine neden olur. Bu nedenle yapay zekadan en düşük arz enflasyonuna sahip 3 coin’i seçmesini istedik.

Arz enflasyonu en düşük 3 kripto para

Kripto para birimlerinin yıllık arz enflasyonunu hesaplamak için bir GPT-4 API botuna başvurduk. Dahası, ChatGPT botu, alandaki en iyi bilinen merkezi olmayan paralar arasındaki en düşük oranlardan bazılarının bir listesini sundu.

En düşük arz enflasyonuna sahip 3 kripto para birimi. Kaynak: ChatGPT-4

İk sırada Nano (XNO) var

İlk seçim, yıllık arz enflasyon oranı %0 olan Nano (XNO). Bu kripto para biriminin dolaşımdaki arzı 133,24 milyon XNO. Mevcut fiyatlarla (0,70 dolar) 93,27 milyon dolar piyasa değerine sahip. Özellikle, genesis bloğunda yaratılan tüm Nano birimleri halihazırda dolaşımda. Bu da bu düşük sermayeli kripto para birimi için arz enflasyonu olmadığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, Nano Kasım 2022’den bu yana tutarlı bir talep artışı görmedi. XNO, kripto piyasasındaki en düşük arz enflasyonuna sahip olmasına rağmen bir yıl içinde değerinin %11,4’ünü kaybetti.

XNO 1 yıllık fiyat grafiği.

NANO için yukarıdaki sonuç, herhangi bir anlamlı büyümenin ekstra satış baskısı olmaması nedeniyle yükseliş eğilimini tetikleyebileceği değer kazanımına yönelik artan talebin önemini kanıtlıyor.

İkinci sırdaki kripto para: Monero (XMR)

ChatGPT-4, Monero’yu (XMR) ikinci en düşük arz enflasyonuna sahip kripto para birimi olarak seçti. Monero, Mayıs 2022’de blok başına 0,6 XMR’lik bir kuyruk emisyonu uyguladı. Her iki dakikada bir yeni bir blok çıkarıldığı düşünüldüğünde, günlük 423 XMR çıkarılıyor ve bu da Monero’nun dolaşımdaki arzına yıllık 157.680 XMR eklenmesine neden oluyor. Bu da yazı sırasında tedavülde olan 18,35 milyon coin için %0,86’lık bir enflasyon oranıyla sonuçlanıyor. Monero, 2022 Kasım’da token başına 158 dolardan işlem görüyordu. Mevcut durumda ise yıllık %6,96’lık kazançla 169 dolara el değiştiriyor. Bu durum, arz enflasyonuna rağmen gizlilik odaklı kripto paraya yönelik talebin arttığını gösteriyor.

Kripto para
XMR 1 yıllık fiyat grafiği.

Son olarak lider kripto para Bitcoin (BTC) var

Bu arada Bitcoin, bu üç ChatGPT-4 seçimi arasında en büyük arz enflasyonuna sahip ancak yine de piyasadaki en düşük yıllık oranlara sahip kripto para birimlerinden biri. Her 10 dakikada bir blok başına 6,25 BTC’lik mevcut emisyonla, günlük 900 BTC dolaşımdaki arza giriyor. 2023 yılı sonuna kadar 365 gün içinde 328.500 BTC dolaşıma girecek. Mevcut 19,53 milyon BTC’lik (678,14 milyar dolar piyasa değeri) dolaşım arzında yıllık %1,68’lik bir enflasyon oranı demek. İlginç bir şekilde, Bitcoin bir yıl içinde büyük bir talep artışı yaşadı. Böylece, 21.150 dolardan 34.723 dolara ulaşarak %64 kazanç kaydetti. Dahası, arz enflasyonu 2024 yılında blok sübvansiyonunun yarıya inecek olması nedeniyle yarı yarıya azalacak.

Kripto para
BTC 1 yıllık fiyat grafiği.

Bununla birlikte, BTC’nin tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaşması halinde Bitcoin’in 66.666 dolardan işlem göreceğini söylemek önemli. Bu, 2021’deki aynı piyasa değerinde, ATH fiyatı olan 69.045 dolardan %3,44 daha düşük bir fiyat. Gördüğünüz kadarıyla, piyasada orta vadeli olumlu sonuçlar için iyi arz temellerine sahip olmak yeterli değil. İster spekülatif ister faydalı nedenlerle olsun, talep kripto paralar için önemli bir rol oynuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yapay Zeka: Bu 3 Kripto Para En Düşük Arz Enflasyonuna Sahip!