Finans Şirketi: Türklerin Aldığı Bu 4 Altcoin Yükselmeyecek!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
1.421 görüntülenme
Finans Şirketi: Türklerin Aldığı Bu 4 Altcoin Yükselmeyecek!

Yılın ilk iki ayında büyük bir kripto rallisi, birçok altcoin için yükseliş anlamına geldi. Ancak her coin aynı miktarda artmadı. Bitcoin ve Ethereum gibi piyasanın önde gelen coin’leri sırasıyla yüzde 40,91 ve yüzde 36,24 artarken, Solana gibi daha spekülatif olan kriptolar bu yıl için yüzde 125’ten fazla arttı. Bu arada, kıyaslandığında yetersiz getiri sağlayan bir avuç kripto var. ABD merkezli finans şirketi The Motley Fool’un analistlerinden Dominic Basulto, bu yıl piyasada muhtemelen düşük performans gösterecek altcoin’leri analiz etti. İşte detaylar…

Popüler altcoin DOGE yükselecek mi?

Görünüşte, Dogecoin çok fazla potansiyele sahip gibi görünüyor. Bir noktada, yıl boyunca yaklaşık yüzde 30 arttı ve yatırımcıların meme coinlere yığıldığı Ocak ayında çok dikkat çekti. Ancak, analiste göre, sürekli bir ralliyi desteklemek için altta yatan temeller yok ve Dogecoin Şubat ayında dünyaya geri dönmüş gibi görünüyor. Örneğin, Dogecoin’in bir proof-of-stake Blockchain’ine dönüşmesi için hala bir plan yok ve bu gerçekleşene kadar genel faydası sınırlı olacak.

Meme Coin Rekor Kırdı DOGE Geçildi

Ayrıca, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarının neredeyse tamamı tek bir faktöre bağlanabilir: Elon Musk. Musk, Twitter’ı satın aldığında, parayı bir ödeme seçeneği olarak Twitter’a entegre edeceğine dair spekülasyonlar hemen arttı. Ancak şimdiye kadar bu olmadı. Sonuç olarak, analist, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda meme coinin olduğu bir zamanda büyük getiriler sağlamayan DOGE için düşüş beklediğini aktarıyor.

ApeCoin için de olumsuz görüşler var

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, ApeCoin (APE) Mart 2022’de ticarete başladığında, NFT piyasasının neredeyse tam zirvesindeydik. Geçen yıl boyunca, NFT pazarı çöktü ve bu da ApeCoin’in kaderini buna göre aşağı çekti. Ne de olsa ApeCoin, Bored Ape Yacht Club ekosisteminin yönetişim tokenıdır, bu nedenle NFT piyasası kötü performans gösteriyorsa, o zaman Bored Ape NFT’lerinin de kötü performans gösterme olasılığı yüksektir. Analiste göre NFT pazarında bir toparlanma olana kadar, ApeCoin için uzun vadeli görünüme güvenmek zor.

Santiment: Şimdi Alınacak Metaverse Coinler Bunlar!

Ayrıca, analiste göre ApeCoin’i yatırım açısından daha da çekici olmayan bir dizi karmaşıklaştırıcı faktör var. Örneğin, Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcısı Yuga Labs, şu anda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) odağında. SEC, bu NFT koleksiyonunun kayıtsız bir menkul kıymetler arzı olabileceğini iddia ediyor.  Yuga Labs ayrıca, yatırımcılar tarafından potansiyel olarak ApeCoin için daha fazla volatiliteye yol açan bir toplu dava ile karşı karşıya.

Ayrıca ApeCoin için token kilit açma programıyla ilgili tartışmalar da çok. Önümüzdeki üç yıl boyunca, ApeCoin her ay piyasaya milyonlarca coin sürecek. Analiste göre sadece arz ve talep yasasına dayanarak, bunun fiyat üzerinde ciddi bir aşağı yönlü etkisi olabilir. ApeCoin, Şubat ayında 7,3 milyon tokenın kilidini açtığında, hemen fiyatta yüzde 10’luk bir düşüşe yol açtı. Analist, “Şimdi bunun Mart 2026’ya kadar aylık olarak gerçekleştiğini hayal edin. Ben almayayım, teşekkürler,” ifadelerini kullandı.

Analist Alacağı 4 Altcoin Verdi

XRP için beklenti ne yönde?

SEC’in 2020’de aleyhine açtığı davada bir karar beklerken, XRP, şu anda bir belirsizlik halinde.  Analiste göre XRP davada olumlu bir karar almazsa, ABD pazarındaki uzun vadeli beklentilerinde önemli bir bozulma ile karşı karşıya kalabilir. Analiste göre uluslararası olarak faaliyette olsa da, ABD pazarında faaliyet gösterme yeteneğinin sınırlı olması büyük bir olumsuzluktur. Şu anda olduğu gibi, bazı ABD merkezli kripto para birimi borsaları kripto para ticaretini bile askıya aldı.

XRP yaklaşık on yıl önce ilk kez adını duyurduğunda, blockchain tabanlı Ripple ödeme ağı yenilikçi ve sınıfının en iyisiydi. O zamanlar sadece bir avuç kripto vardı ve Ripple, blockchain ödemelerinin geleceği gibi görünüyordu. XRP, dünyanın her yerine ucuz, hızlı ve güvenli sınır ötesi ödemeler sunuyordu. Ama artık durum böyle değil. Başka blockchain ödeme seçenekleri var ve çoğu daha az düzenleyici risk içeriyor. Sonuç olarak analist Basulto, bu coin’ler için aşağıdakileri söylüyor:

Ne yazık ki, bu üç kriptodan herhangi birinin yakın zamanda toparlanacağını düşünmüyorum. Hepsi yatırımcı duyarlılığındaki kısa vadeli dalgalanmalara dayalı olarak patlama potansiyeli göstermiş olsa da, uzun vadeli yatırım başarısı için gerekli olan güçlü katalizör türlerini görmüyorum. Şimdilik onlardan kaçınıyorum ve kripto pazarında başka yerlerde daha iyi seçenekler arıyorum.

Bugün Bu 51 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

InvestAnswers, altcoin Polygon için uyardı

Son olarak, popüler bir kripto analisti, altcoin Ethereum (ETH) layer-2 ölçeklendirme çözümü Polygon (MATIC) hakkında bir uyarı yayınladı. InvestAnswers’ın anonim sunucusu, 441.000 YouTube abonesine, Polygon’un, özellikle Arbitrum’dan “büyük bir rakip” olarak bahsederek, layer-2 rekabetiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Ayrıca, Polygon’un çözümünü kullanmak için NFT projeleri için ödeme yapmasından endişe duyduğunu söylüyor. Bunun dışında sunucu, Polygon’un hızının, şişmesinin ve “ağır” balina yoğunluğunun da tehlike işaretleri olduğunu düşündüğünü belirtiyor.

Analist, Polygon’un ayı piyasasında çok iyi iş çıkardığını kabul etse de, “ayı piyasasında tipik olarak iyi giden şeyler boğa piyasasında iyi sonuç vermiyor” dedi.  Böyle bir geçmişi olan Chainlink’e işaret ederek 2018 ve 2022’deki LINK fiyat hareketlerinin mevcut MATIC uyarısına yönelik “çok iyi bir analog” olduğunu söyledi. Analist, elindeki MATIC’inin yüzde 65’ini Ethereum rakibi Solana (SOL) ile değiştirdiğini belirtiyor. Geçen hafta, Polygon Labs, proje işgücünün yüzde 20’sine denk gelen yaklaşık 100 çalışanını işten çıkardığını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Themotleyfool
  • Dailyhodl

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Hangi Altcoinler Patlayabilir? Danışmanlık Devi İsim Verdi!
Hangi Altcoinler Patlayabilir? Danışmanlık Devi İsim Verdi! ABD merkezli danışmanlık devi The Motley Fool’un analistlerinden olan RJ Fulton, altcoinler hakkında bir yazı paylaştı. Yazıda, çeşitli altcoin sektörlerini analiz ederek yatırım yapılabilecek olanları belirledi. İşte detaylar… Analist, altcoinler için bu 3 sektöre işaret etti Analist...
Aslı Dinçer 3 hafta önce