’20 Ayın En Büyük Düşüşü’ Bu 4 Altın Fiyatı Tahmini Korkuttu!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
231 görüntülenme
'20 Ayın En Büyük Düşüşü' Bu 4 Altın Fiyatı Tahmini Korkuttu!

Altın fiyatı Salı günü iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Daha güçlü bir dolar ve ABD Merkez Bankası’ndan daha fazla faiz artırımı beklentisinin baskısı ile  sarı metal, 2021 Haziran’dan bu yana en büyük aylık düşüşünü gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Standard Chartered’ın son notuna göre, Şubat ayındaki %6’lık düşüşle birlikte altın piyasası kısa süre içinde fiyat tabanını test edecek.

“Yılın başında ralliyi yönlendiren üç sütundan biri zayıfladı”

Düşüş ivmesi, yapışkan enflasyon korkusuyla pekiştirilen, daha uzun süre için daha yüksek faiz artışı görünümü tarafından yönlendirildi. Altın fiyatı düşmeye devam ediyor ve aşırı satım bölgesinde kapandı. Standard Chartered değerli metal analisti Suki Cooper, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Makro ters rüzgarlar artmaya devam etti ve yılın başında ralliyi yönlendiren üç sütundan biri zayıfladı. Piyasa en yüksek faizleri fiyatlandırmaya başladı ve ABD doları zayıfladı. Bu yüzden, taktik faizdeki değişim destekleyici hale geldi. Ancak faiz artış beklentileri yükseldikçe, açık faiz verileri pozisyonların geri çekildiğini gösteriyor.

Altın fiyatı

“Altın fiyatı aşağı yönlü riskle karşı karşıya kalacak”

Altının satışını durdurmak için ihtiyaç duyduğu iki temel faktör, güçlü fiziksel talep ve merkez bankalarından değerli metale olan ilginin devam etmesi. Cooper, “Piyasa zemini ve ikinci iki sütun muhtemelen test edilecek: birincisi Çin’in talebi ve ikinci ve en önemlisi resmi sektör talebi,” diyor. Ayrıca analist, şu açıklamayı yapıyor:

Altının bir sonraki destek seviyesi 1.788 dolar. Hala yukarı yönlü risklerin çoğunun ilk yarıda gerçekleşeceğini ve altının ikinci yarıda aşağı yönlü riskle karşı karşıya kalacağını düşünüyoruz.

ETF çıkışları, altın piyasası üzerinde ağırlık yaratmaya devam ediyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, Şubat başında 1.940 doların üzerinde işlem görürken 1.825 dolara geriledi. Endişelerden biri, Çin’in resmi sektör talebinin yavaşlıyor olabileceği. Çin, Ocak ayında merkez bankası rezervlerine Kasım ve Aralık aylarında bildirilen 62 tondan daha az 15 ton ekledi. Cooper, şu yorumu yapıyor:

Resmi sektör alımları, 2022’de altın piyasasının ana güç direklerinden biriydi. Ancak akışın büyük kısmı bildirilmedi. Çin’den daha yavaş bildirilen alımlar, hissiyat üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir.

Altın fiyatı

Hong Kong Nüfus Sayımı ve İstatistik Dairesi verilerine göre, Çin’in Hong Kong üzerinden yaptığı net altın ithalatı da Ocak ayında %47 düşüşle 23 tona geriledi. Bu arada, Hindistan’ın fiziki talebi zayıflıyor. Hindistan’ın altın ithalatı, artan yerel fiyatlar ve daha yüksek ithalat ücreti nedeniyle Ocak ayında bir yıl öncesine göre %76 düşerek 11 tona geriledi. Bunun da ötesinde, ETF çıkışları, özellikle Avrupalı ​​yatırımcının başı çekmesiyle altın piyasası üzerinde ağırlık yaratmaya devam etti. Bu konuda Cooper, şunları söylüyor:

Çıkışlar şu ana kadar Şubat ayında 20 tona ulaştı ve son dört seansta 11 ton gerçekleşti. Bölgesel bazda, Kuzey Amerika’daki varlıklar istikrar kazandı, ancak Avrupa net geri ödemelerde başı çekmeye devam ediyor. Makro ortam henüz daha istikrarlı varlıkları desteklemiyor gibi görünüyor.

“Altın fiyatı, bu aralığa düşebilir”

Sarı metal, Şubat başında Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak kısa süre sonra rotasını tersine çevirdi. Güçlü ekonomik verilerin dirençli bir ABD ekonomisine dair işaretler göstermesinin ve ABD merkez bankasının daha fazla faiz artırımına gideceği endişelerini artırmasının ardından altın bu ay şimdiye kadar %6’dan fazla düştü.

Altın fiyatı

Kinesis Money dış analisti Carlo Alberto De Casa, piyasanın faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasını beklediği için altının negatif bir ay geçirdiğini söylüyor. Bu bağlamda analist, “Enflasyon yükselmeye devam ederse, altın 1.730-1.740 dolar aralığına düşebilir,” tahmininde bulunuyor.

OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, altının 1.780 dolar ile 1.800 dolar arasındaki çok ilginç bir destek alanına doğru ilerlediğini, ancak ekonomik verilerin bunun ne kadar sağlam bir destek bölgesi olacağını belirleyebileceğini söylüyor. Analist, “Bu seviyeye nasıl tepki vereceği, şu anda piyasalarda güçlü bir duyarlılık göstergesi verebilir,” diyor.

“Bu olursa, altına destek sağlayabilir!”

Altın genellikle enflasyona karşı bir önlem olarak görülür, ancak onu elde tutmanın fırsat maliyeti, enflasyonu düşürmek için faiz oranları artırıldığında artar. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Soru hala, ‘Fed’in yeniden fiyatlandırmasını şahinleştirmek için ne kadar daha fazlası var?’ Bu, büyük ölçüde ABD verilerinin nasıl sonuçlanacağına ve özellikle enflasyondaki düşüş eğiliminin inişli çıkışlı olmaktan biraz daha yerleşik olup olmayacağına bağlı. Fed’in şahin yeniden fiyatlandırmasında bir duraklama, USD’nin momentumunun gevşemesini neden olabilir ve bu da altına destek sağlayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco
  • Reuters

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Mart Tahminleri 9 Altcoin Seçildi
Trader’ların Mart Tahminleri: Bu 8 Altcoin Seçildi! Altcoin piyasası hacmini korumayı başardığı orta halli bir hafta geçirdi. Yeni ayda boğa koşusu pek yakın gözükmese de, kripto piyasası istikrara kavuşmuş olabilir. Bu yazıda, iki tanınan kripto analistinin listesinden Mart ayında hareketlilik gösterebilecek 8 altcoin’e yönelik...
Buğra Çağlar 4 hafta önce