Amazon ve Huawei Haberiyle Bu 5 AI Coin Fırladı!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
2.946 görüntülenme
Amazon ve Huawei Haberiyle Bu 5 AI Coin Fırladı!

Kripto para piyasasında son zamanlarda yapay zeka odaklı AI coin projelerine olan ilgi giderek arttı. Bu da AI coin projelerinin fiyatlarına yansıdı ve bazı coinler kripto ayı piyasasına rağmen üç haneli fiyat artışları gördü. Bugün de önde gelen teknoloji devleri olan Amazon ve Huawei’den ‘yapay zeka’ odaklı haberler geldi.

Amazon’dan, ‘yapay zeka’ için 2 ticari marka kaydı

E-ticaret endüstrisinde bir lider ve Amazon Web Services (AWS) ile bulut hizmetlerinde lider olan Amazon, ChatGPT’nin uygulama dosyalayarak metaverse’e ulaşmasının ardından ilgili ticari markalar için yapay zeka (AI) ile yol alıyor. Amazon’un ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) 2 Şubat’ta yaptığı başvurular, 27 Şubat’ta Non-Fungible Token (NFT) ve metaverse lisanslı ticari marka avukatı Michael Kondoudis tarafından yayınlanan bir tweet’te ortaya çıktı. Avukat tarafından paylaşılan bilgilere göre, ticari marka başvuruları yapay zeka özellikli robotları, gözetim ve güvenlik robotlarını ve yapay zeka özellikli robotik makineler için perakende mağazaları kapsıyor.

Bu arada, ödeme devi Visa, çok uluslu otomotiv şirketi Mercedes-Benz, Amerikan bankacılık devi JPMorgan ve küresel Viski markası Jack Daniels dahil olmak üzere diğer sektörlerdeki büyük şirketler de kripto ticari marka kervanına katılıyor.

Huawei Cloud, Web3 ve metaverse ittifakını duyurdu

Çinli teknoloji devi Huawei’nin bulut altyapı kolu olan Huawei Cloud, aralarında Morpheus Labs, DeepBrain Chain, Blockchain Solutions ve Polygon’un da bulunduğu birçok şirketi bir araya getirecek olan metaverse ve web3 ittifakının kurulduğunu duyurdu. Huawei Cloud, 23-24 Şubat tarihlerinde Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen Asya-Pasifik (APAC) İş Ortağı Liderlik Zirvesi sırasında ortaklığı açıkladı.

China Mobile, China Unicom ve China Telecom dahil olmak üzere APAC bölgesinden 100’den fazla Huawei Cloud iş ortağı ve önemli müşterisi, yalnızca davetlilerin katılabileceği etkinliğe katıldı. Şirket, zirvenin müşterilere çeşitlendirilmiş ve daha uzman web3 altyapısı ve çözümleri sunmasını ve ilgili sektörlerdeki ortaklar arasında derinlemesine işbirliği için bir mekan işlevi görmesini amaçladı.

Şirkete göre metaverse ve web3 ittifakı önemli, çünkü internetin bir sonraki yinelemesi Huawei’nin planlarının önemli bir bileşeni. İttifak, üyelerin Huawei’nin bulut hizmetleri için önemli kullanıcı tabanıyla bağlantı kurmasını sağlayarak onlara yüksek değerli, hedeflenmiş teşhir olanağı sağlayacak ve ilgili tarafların yeni iş ilişkileri kurmasına olanak tanıyacak.

Kripto para projeleri ve bulut hizmeti sağlayıcıları arasındaki diğer ortaklıkların aksine, Huawei’nin iş birliği daha çok Metaverse ve Web3 temalarına odaklanacak. Huawei’ye göre ittifak, kullanıcılara çeşitli ve profesyonel altyapı ve çözümler sağlamak için güçlerini birleştiren ortaklarla birlikte ilgili iki alanda kapsamlı bir ekosistem oluşturmayı amaçlıyor.

Çinli teknoloji devleri ChatGPT alternatifi için çalışıyor

En iyi Çinli teknoloji devlerinin tümü, Çinli internet kullanıcıları için bir ChatGPT alternatifi başlatmak için yarışıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Chatbot’ların popülaritesi, dünyanın dört bir yanındaki en iyi teknoloji devlerinin dikkatini çekti. Çinli teknoloji firmaları Baidu, Alibaba, iFlytek ve NetEase, ChatGPT ile rekabet edebilmek için AI Chatbots versiyonlarını duyurdular. Bu arada Çin, Amerikalı sahiplerinin aracı ülkede propaganda yaymak için kullanacağı korkusuyla AI sohbet robotu ChatGPT’yi engelledi.

Çin hükümeti ChatGPT’yi engelleme konusunda kararlı olduğu için, önde gelen Çinli teknoloji şirketleri chatbot versiyonlarını duyurdu. Baidu, bu ayın başlarında ChatGPT rakibi Ernie Bot’u duyurdu. Teknoloji firması, chatbot’unu doğal dil işleme (NLP) ve önceden eğitilmiş geniş dil modellerinde (LLM’ler) yıllarca süren araştırma ve geliştirmenin sonucu olarak adlandırdı. Baidu’nun Ernie Bot’u açıklamasından günler sonra, e-ticaret devi Alibaba’nın araştırma enstitüsü Damo Academy de bir ChatGPT alternatifi geliştirdiğini duyurdu. Ancak şirket, teknolojinin kurumsal sohbet uygulaması DingTalk’ta kullanıma sunulup sunulmayacağını doğrulamadı. Daha önce Google, sohbet robotu Bard’ı da duyurdu.

AI Coin

Sosyal medya ve video oyun devi Tencent şimdiye kadar yalnızca yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği desteklemek için ilgili teknolojilere sahip olduğunu öne sürdü. Tencent, yapay zeka gibi en son teknolojilere yatırım yapmaya ve LLM’ler, makine öğrenimi ve NLP’deki bilgi birikimine dayanarak bu alanlardaki keşiflerini ilerletmeye devam edeceğini açıkladı.

Bugün yükselişe geçen AI coin projeleri

Krippto para piyasasında en fazla tanınan The Graph (GRT), SingularityNET (AGIX) ve Oasis Network (ROSE), yılbaşından bugüne oldukça iyi performans gösteren AI coin projeleri olarak ön plana çıktı. Bununla birlikte, bu hızlı artış son günlerde durağanlaştı ve fiyatlarda biraz düşüş oldu. Bugünün şanslı AI coin projeleri ise daha az tanınanların arasından çıktı.

AI Coin
Son 24 saatte yükselişe geçen ilk 5 AI coin / Kaynak: CoinMarketCap

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Finbold
  • Crypto.news
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance O Skandal İddialara Sert Yanıt Verdi!
Binance O Skandal İddialara Sert Yanıt Verdi! Forbes’in yeni bir raporuna göre Binance, müşterilerinin stablecoin’lerini destekleyen 1,8 milyar dolarlık teminatı onlara haber vermeden sessizce taşıdı. İddiaya göre, müşteri fonlarının büyük çoğunluğu veya 1,1 milyar dolar, Don Wilson’ın DRW’sinin kripto trade kolu olan Cumberland’a aktarıldı....
Vural Erkan 3 hafta önce