Büyükler Erirken Bu 5 Altcoin Çift Haneli Zıpladı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
708 görüntülenme
Büyükler Erirken Bu 5 Altcoin Çift Haneli Zıpladı!

Bitcoin’in güçlü aylık performansı, APT, GALA, T, MANA ve SOL’de büyük kazançlara dönüşerek onları Ocak ayında en iyi performans gösteren altcoin projeleri haline getirdi. Kripto uzmanı Nivesh Rustgi, çift haneli irtifa kaydeden bu altcoin’lere yakından bakıyor.

Kripto piyasasının yeni yıl serüveni nasıl başladı?

Kripto para piyasalarındaki ralli, Ocak ayının başlarında, büyük ölçüde short’lanan altcoinlerde ve Mart ayında yapılacak olan ağ yükseltmesi nedeniyle Ethereum (ETH) likit staking türevi (LSD) tokenlerindeki artışla başladı. Kısa süre sonra, alıcılar arayı kapatmaya başlayınca kazançlar genel olarak kendini gösterdi. Düşen enflasyon ve ABD’de istikrarlı bir istihdam sektörü gibi gelişen makroekonomik koşullar, pozitif ralli için ek arka rüzgarlar sağladı. Bitcoin, 2013’ten bu yana en etkileyici Ocak kapanışın yaptı. BTC fiyatı, 16.530 dolarlık yılbaşı açılış değerinden bu yana %40 arttı.

Ocak 2023’teki ralli için bir diğer önemli katalizör, kripto pazarında ‘short squeeze’ oldu. FTX fiyaskosunun ve niş alan için boğa anlatılarının olmamasının ardından çoğu yatırımcı, büyümenin 2023’te yavaşlamasını bekliyordu. Potansiyel bir Digital Currency Group (DCG) serpintisi, Rusya ile Ukrayna arasındaki jeopolitik gerilim ve Fed’in agresif niceliksel sıkılaştırma politikaları nedeniyle durgunluk riskleri gibi çözülmemiş sorunlar var. Bu nedenle çoğu trader, yılın bu kadar erken dönemlerinde güçlü fiyat artışları beklemiyordu.

Görünen o ki, vadeli işlem piyasasındaki olumsuz hava ve kalabalık pozisyonlar yukarı yönlü hareket etmeye devam etti. Bu arda, keskin kazanımların hemen ardından güçlü bir geri çekilme şansı var. Geri çekilme seviyelerinin alıcılar için onu orta-uzun vadeli bir yükseliş trendine dönüştürmeye yetecek kadar çekici olup olmadığı henüz görülmedi. Ocak ayı için en iyi performans gösteren altcoin projelerine bir göz atalım.

Altcoin
Ocak ayında kripto piyasasında en çok kazananlar / Kaynak: CoinMarketCap

İlk sıradaki altcoin Aptos (APT)

Ekim 2022’de piyasaya sürülen Aptos, Facebook’un (Meta) atılan projesi Libra’nın teknolojisinden yararlanan, alanda nispeten yeni bir Blockchain. Move programlama dilini de oluşturan eski Meta mühendislerinden oluşan yönetici ekibi, Blockchain’i ölçeklenebilir ve merkezi olmayan hale getirmek için çalışıyor. Bununla birlikte, proje çok itibar taşırken, temelleri fiyatı haklı çıkarmaz. Yatırımcılar arasındaki güvensizlik, APT fiyat rallisinin arkasındaki nedenin bir parçası. Dört aylık bir proje için 3 milyar dolarlık bir piyasa değeri, birçok izleyiciyi şaşırttı. Ayrıca, Upbit’teki APT/KRW paritesinde, Kimchi primine yol açan şüpheli piyasa manipülasyonu var. Güney Kore’deki talebi yönlendiren belirli bir faktörü saptamak zor.

APT/USD, lansmanı sırasında kaydedilen önceki zirvesi olan yaklaşık 10 doların üzerine çıktı. Teknik olarak, token şu anda fiyat keşif modunda. Bu nedenle, en son 20 dolarlık zirve ve 25 dolarlık psikolojik seviyenin yanı sıra birkaç satış tarafı direnç seviyesi var. Kalıcı takaslar için negatif fonlama oranındaki pozitif katalizörler ve Kimchi primi soğumadıkça, ralli hala kanatlara sahip olabilir.

Fiyat momentum göstergesi Göreceli Güç Endeksi (RSI), aşırı satış bölgesine yükseldi ve geri çekilme olasılığını öne çıkardı. Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) göstergesi, fiyata kıyasla metrikte daha az keskin bir artışla birlikte hafif bir yükseliş sapması gösteriyor. Yine de, satın alma hacminin varlığı APT boğaları için güven verici. Token için destek 14,75 dolar ve 10,40 dolar.

RSI ve MACD göstergeli APT günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Popüler metaverse coin’i Gala (GALA) da kazandıranlardan

Aptos’a benzer şekilde, GALA da vadeli işlem piyasasındaki aşırı olumsuz pozisyonlardan faydalandı. GALA’nın 0,02 dolardan 0,07 dolara yükselmesi, öncelikle short pozisyonların silinmesine bağlanabilir.

GALA fiyatı (sarı) ve fonlama oranı / Kaynak: Coinglass

Altcoin, günlük 17.123.286 GALA civarında önemli bir enflasyona maruz kaldı ve bu, cari fiyatlarla aylık yaklaşık 28,2 milyon dolara tekabül ediyor. Bu da son fiyat artışının kısa ömürlü olabileceği endişelerini artırdı. 25 Ocak’ta Gala’nın ekibi, enflasyonu düşürmek ve yeni bir yakma mekanizması getirmek için tokenomikleri güncellemeye çalıştıkları projenin yeni bir yol haritasını tanıttı. İşlem ücretlerini ödemek için GALA’nın kullanılacağı bağımsız bir Gala Chain üzerinde çalışıyorlar.

Bunun da ötesinde, yarılanmayı Temmuz 203’ten daha yakına getirmek için zamana dayalı yarılanma programını arza dayalı bir programa dönüştürmek için yapılan oylamanın ardından GALA’nın günlük yayımı da azalabilir. Yükseltme duyuruları, satın alma hacmindeki artışta açıkça görülen GALA’daki satın alma baskısını artırdı. Token, 200 günlük üstel hareketli ortalamasının üzerinde 0,052 dolardan işlem görüyor. Alıcılar bu seviyenin üzerinde destek oluşturursa, fiyat Temmuz 2022 kırılım seviyelerine, 0,164 dolara doğru ilerleyebilir.

Altcoin
GALA günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Kazandıran bir diğer altcoin Threshold (T) oldu

Threshold, merkezi olmayan bir köprü ağı oluşturmak için teknolojilerini birleştiren Keep Network ve NuCypher adlı iki projenin birleşmesinden doğdu. Threshold ağındaki node operatörleri, Bitcoin ve Ethereum arasındaki transferleri doğrulamak için platformun yerel tokeni T ve Ether’i paylaştırıyor. Bu teknoloji, Keep Network’ten ödünç alınırken, NuCypher protokole bir gizlilik katmanı ekliyor.

Ocak ayında, projenin yerel tokeni, V2 lansmanından ve Coinbase’in listeleme duyurularından yararlanarak neredeyse üç katına çıktı. Threshold protokolünün yükseltilmiş sürümü, Bitcoin tarafından desteklenen ve BTC fiyatına 1:1 sabitlenen Ethereum üzerinde tBTC (Threshold Bitcoin) basımını etkinleştirecek. Threshold Ağı aracılığıyla Ethereum’da tBTC basımının başlaması, ağın toplam kilitli değerini, yani TVL’yi muhtemelen artıracak. Ayrıca, Threshold node’larını daha değerli hale getirecek. Başlangıçta, proje yarı merkezi olmayan bir versiyon olan Optimistic Minting’i başlatacak ve kademeli olarak merkezi olmayan bir node sistemine geçecek.

RenBTC’nin dağılmasından sonra Threshold için önemli bir pazar fırsatı var. Wrapped Bitcoin (WBTC) şu anda Ethereum’a köprülenen toplam Bitcoin’in %93,6’sına hakim bir paya sahip. Yine de, son %190’lık artış, özellikle Coinbase liderliğindeki yükselişi hesaba katarak, “söylentiyi al, haberi sat” türü bir olayın belirtilerini göstermeye başlıyor. Alıcılar için destek 0,027 dolarda ve bir sonraki direnç seviyesi 0,145 dolarda.

Metaverse coin’i Decentraland (MANA) da listeye girdi

Metaverse temalı projeler Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND), Apple’ın VR başlık koleksiyonunu 2023 baharında piyasaya süreceği söylentisiyle VR anlatısının yeniden canlanmasına tanık oldu. Daha yakın bir zamanda, Decentraland ekibi, geliştirici ve içerik oluşturucu topluluğunu büyütmeye odaklandığını vurgulayan bu yıl için manifestosunu yayınladı. Decentraland, gelecekteki Web3 pazarını ele geçirmek için büyük bir fırsata sahip en eski metaverse projelerinden biri. Bununla birlikte, mevcut ralli kısa vadede aşırı alım özellikleri gösteriyor.

RSI göstergesi yükseliş direncinin üzerinde bir veriyi gösteriyor. MACD göstergesi, 28 Ocak’taki %16,5’lik artışı tamamlamak için metrikte çok az değişiklik olan veya hiç değişiklik olmayan bir sapma gösteriyor.

MANA günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

ununla birlikte, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki kırılma ve 0,70’teki FTX çöküş seviyelerinden gelen direnç, teknik alıcılar için cesaret verici. Artışın short emir avından mı yoksa gerçek talepten mi kaynaklandığı henüz belli değil. Token desteği 50 günlük EMA’da, şu an 0,54 dolarda ve 2022’nin en düşük seviyesi 0,27 dolarda.

Son sıradaki altcoin Solana (SOL)

Solana, Blockchain’in geleceği hakkındaki aşırı olumsuz duygulardan faydalandı. Fiyat rallisi, vadeli işlem piyasasındaki klasik bir ‘short squeeze’ durumuydu. Temel göstergeler fiyatında bir ölüm sarmalına işaret ederken, piyasa satıcılardan daha iyi oynadı. Alıcılar, düşük likidite koşullarından yararlanarak, birkaç satıcı kalana kadar fiyatları yükseltmeyi başardılar. Piyasa yapıcı ve girişim kapitalisti varlık Alameda Research, Solana’nın DeFi projeleri için birincil likidite kaynağıydı. Aynı zamanda ekosistem projelerinin en büyük destekçilerinden biriydi. Bu yüzden DeFi topluluğu, likidite eksikliği nedeniyle Solana içinde önemli zorluklarla karşılaşacak.

Altcoin

Solana geliştiricileri ve vakıf, ağı istikrarlı ve merkezi olmayan hale getirmek için çok çalışıyor. Bununla birlikte ağ, FTX fiyaskosu sırasında istikrarını korurken, sık sık kesintiler nedeniyle piyasanın güvenini kaybetmiş görünüyor. Ayrıca Alameda/FTX, toplam SOL arzının yaklaşık %10,7’sine sahip. Bu da muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl için satış baskısını artıracak. Solana, NFT alanında, cross-chain ticaret hacmi açısından ikinci sırada yer alıyor. Öte yandan, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, DeGods, y00ts ve son olarak F Studio gibi en iyi performans gösterenlerin ayrıldı. Topluluğun yeniden inşa edilip edilemeyeceği ise henüz net değil. Görev, en üretken destekçilerinin desteği olmadan zorlu olacak.

Uzun zaman dilimlerinde, 30 dolar SOL için çok önemli bir direnç ve destek seviyesi. Alıcılar bu seviyenin üzerinde konsolide olursa, altcoin fiyatındaki pozitif ivme muhtemelen 2023’ün ilk çeyreğine kadar uzayacak. Ardında, muhtemelen anlamlı bir çalışma şekillenene kadar bir birikim dönemi gelecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin'den Milyarlık Piyasaya Boşaltıldı! Fiyat Ne Olur?
Bu Altcoin’den Milyarlık Piyasaya Boşaltıldı! Fiyat Ne Olur? dYdX Vakfı, 1 milyar DYDX tokeni yayınladı. DYDX tokenlerinin ilk tahsisi, geçmiş yatırımcılar, kurucular, çalışanlar, danışmanlar ve danışmanlar için ayrıldı. Peki, tokenlerin kilidinin açılmasının altcoin fiyatı üzerindeki potansiyel etkisi nasıl olur? Protokolü yönetecek 1 milyar DYDX tokeni...
Vural Erkan 2 ay önce