Geliştiriciler 3 Coini Bırakıyor! Bu 5 Altcoin ise Pik Yaptı!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
500 görüntülenme
Geliştiriciler 3 Coini Bırakıyor! Bu 5 Altcoin ise Pik Yaptı!

Kripto ekosistemi zor kış şartlarına rağmen, kendini geliştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte, piyasanın üzerindeki baskı ve uzayan ayı piyasası geliştiricilerin umudunu kırıyor. Bu yüzden de geliştiriciler bazı altcoin projelerini bırakıyor. CoinShares’in son raporu, terk edilen 3 Blockchain’e dikkatleri çekiyor. Öte yandan Messari’nin Blockchain’lerdeki hız testi sonuçlarında Aptos, göz dolduruyor.

Geliştiriciler üç altcoin projesini terk ediyor!

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, kripto para ekosistemi 2022’de çöküşler, iflaslar ve düzenleyici baskının ortasında ciddi darbe aldı. Yeni yıla bir umutla adım atsa da kripto dünyası, bu darbenin etkisinden kurtulmayı başaramadı. Piyasadaki kış şartları Blockchain projelerini de olumsuz etkiledi. Bazı projeler ayı piyasasına rağmen geliştirmeye devam etse de bazıları önemli ivme kaybı yaşadı ve geliştiriciler bu  Blockchain projelerini terk etti.

Kripto analitik şirketi CoinShares, piyasadaki son durumu değerlendiren bir rapor hazırladı. Bu rapora göre, Solana (SOL), Near Protocol (NEAR) ve Polygon’daki (MATIC) geliştirici aktivitesindeki düşüş dikkatleri çekiyor. CoinShares raporda, 180 günlük süre için Github üzerindeki geliştirici etkinliğini değerlendiriyor. Sonuçlar çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor. Çünkü rapor, son dönemlerin en fazla konuşulan altcoin projelerinden Polygon ağında aktif geliştirici sayısının %66 azaldığını ortaya koyuyor. Polygon, bu çaptaki düşüşle, geliştiricilerin terk ettikleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Altcoin

Katman-1 Blockchain projeleri olan Near Protocol ve Solana, Ethereum katman-2 çözümü olan Polygon’un ardından geliyor. CoinShares’in inceleme döneminde Solana ve Near Protocol, aktif geliştiricilerinin %58’ini kaybetti. Bu arada lider Blockchain Ethereum ve bir diğer katman-1 Blockchain Polkadot da geliştirici kaybı yaşasa da diğerleri kadar dramatik değil. Öte yandan Sui ve Ton gibi Blockchain ağları geliştirici bakımından büyüme kaydetti.

Messari, Blockchain’lerin hızını ölçtü, işte sonuç!

On-chain analitik platformu Messari, bir Blockchain için hayati öneme sahip işlem tamamlanma süreleri ile ilgili bir rapor hazırladı. Messari, söz konusu raporda, katman-1 ve katman-2 Blockchain’lerdeki işlemlerin ortalama sürelerini değerlendirdi. Sonuç olarak, 0,9 saniyelik işlem hızıyla Aptos (APT), ön plana çıktı. Aptos’un ardından ise sırasıyla, Avalanche (AVAX), Fantom (FTM), Cosmos (ATOM) ve Polkadot (DOT) listede yerini aldı.

Messari, araştırmasında Aptos’un bir işlemi ortalama 0,9 saniyede tamamladığını ortaya koydu. Bununla birlikte henüz aktif olmayan bir Blockchain olan Sei, 0,6 saniye işlem hızıyla Aptos’u geçti. Ancak, aktif olmaması nedeniyle Messari değerlendirmeye almadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Hazine Bakanı Konuştu! Bu Altcoin Krizi Büyüyor!
Hazine Bakanı Konuştu! Bu Altcoin Krizi Büyüyor! Silicon Valley Bank’ın (SVB) başarısızlığı, endüstrinin bazı temel tesisatlarının kontrolden çıkmasına neden olduğundan, Bitcoin ve altcoin krizi Cumartesi günü erken saatlerde vites yükseltti. İşte detaylar… SVB krizi altcoin yatırımcılarını etkiledi Düzenleyicilerin kripto parayla bağları olan “banka hücumu”...
Aslı Dinçer 1 hafta önce