Uzak Durun: Bu 5 Altcoin Piyasadan Milyarları Sildi!

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
805 görüntülenme
Uzak Durun: Bu 5 Altcoin Piyasadan Milyarları Sildi!

5 yüksek profilli altcoin patlaması kullanıcıların güvenini sarstı, 2022’nin kripto kışında milyarlarca değeri silindi. Kriptokoin.com olarak piyasada çöküş yaşayan tokenleri sizler için derledik.

Geçen sene patlamalar yaşandı

2022, tüm ekosistem paramparça olduktan sonra birkaç proje çöktüğü ve daha pek çoğu yaşam desteği aldığından, olağanüstü kripto para birimi patlamalarının olduğu bir yıldı. Bu kripto para birimi projelerinin sonuçları, kripto ekonomisinden yalnızca milyarlarca doları çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda güveni de aşındırdı.

Uzak Durun: Bu 5 Altcoin Piyasadan Milyarları Sildi!

Tarih, kripto para piyasası ekonomisinde yıllar içinde birçok başarısızlık olduğunu gösteriyor ve harika bir örnek, 5 Mayıs 2013’te ilk on kripto paradan sekizinin, bazılarının hala değer taşımasına rağmen temelde unutulmuş olmasıdır. 2022 kripto kışı boyunca, birkaç yüksek profilli kripto projesi patladı.

Piyasada oldukça çöküş gören bu 5 altcoin

Celsius (CEL)

1 Ocak 2022’de kripto varlığı Celsius (CEL) kripto para başına 4,26 dolardan işlem görüyordu ve o sırada piyasa değeri açısından 93. en büyük kripto para birimiydi. CEL esasen bir borsa tokeniydi ve artık iflas etmiş kripto kredi kuruluşu Celsius, ERC20 tokeninin ‘Celsius Ağı’nın belkemiği’ olarak reklamını yaptı. Bununla birlikte 13 Haziran 2022’de kripto para birimi borç veren tüm işlemleri durdurdu ve para çekme işlemlerini durdurdu ve 30 gün sonra Celsius iflas koruması için başvurdu.

Uzak Durun: Bu 5 Altcoin Piyasadan Milyarları Sildi!

13 Haziran’dan bu yana CEL son derece değişken ve bu günlerde ERC20 tokeni birim başına 0,48 dolardan işlem görüyor, bu da 2022’nin ilk günkü değerinden %88,73 daha düşük. arzın tamamı iflas eden şirketin cüzdanlarında kilitli ve 100 CEL cüzdanı tüm arzın %98,90’ını elinde tutuyor. Novawulf Digital Management, şirketin yeniden yapılanma planının sponsoru olarak açıklandı.

Terra (LUNA)

421 gün önce 1 Ocak 2022’de Terra (LUNA), 31,86 milyar dolarlık piyasa değeriyle piyasa değeri açısından en büyük dokuzuncu kripto para birimiydi. O gün, LUNA birim başına 88,08 dolardan işlem görüyordu ve ağın stabilcoini UST hâlâ ABD dolarına sabitlenmiş durumdaydı. Bugün, LUNA 55. sırada ve LUNA tokenleri, birim başına 0,00016135 ABD dolarından bir ABD sentinden daha az bir fiyata işlem görüyor. UST artık dolara sabitlenmiyor ve kripto para başına 0,028 dolardan işlem görüyor.

Serpinti sonrasında Terra yeniden markalaştı ve yeni bir LUNA piyasaya sürerken ismi ise LUNA Classic (LUNC) oldu. Terra blockchain ekosisteminin arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın başkanı Do Kwon, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yatırımcıları dolandırmakla suçlandı. Terra geliştirme topluluğunun çoğu LUNA 2.0’a geçmesine rağmen, LUNC’nin hala küçük bir özel destekçi grubu var.

HUSD

HUSD, 27 Ekim 2022’de ABD dolarına sabitlenen bir stablecoin. 19 Eylül 2019’dan beri dolara sabitlendi, ancak şu anda birim başına 0,135 dolardan işlem görüyor. Bu altcoin artık bir stablecoin olmasa da piyasa değeri hala 25.64 milyon dolar. Ancak, son 24 saat içinde HUSD yalnızca 11.830 dolar işlem hacmi gördü ve token yalnızca birkaç borsada listelendi.

Hala dolaşımda 187.817.004 HUSD kripto para var ve 9.448 benzersiz adres HUSD bakiyesine sahiptir. Tipik olarak, günde beşten az HUSD işlemi yapılır. HUSD’nin mevcut piyasa değeri 25 milyon doların biraz üzerindeyken, 23 Mayıs 2021’de 1 milyar doları aşan bir zirveye ulaştı.

Voyager (VGX)

Voyager Token (VGX), Voyager Digital’in işlemleri duraklatıp iflas koruması başvurusunda bulunmasından bu yana önemli ölçüde değer kaybeden başka bir kripto para birimidir. Ocak 2022’de tek bir Voyager Token 2,56 dolardan işlem görüyordu, ancak bugün 0,45 dolara düştü. Celsius (CEL) gibi, bazı yatırımcılar firmanın yeniden yapılandırma planının borsa tokenini destekleyebileceğini umdukları için VGX de bir miktar değer tutabildi.

CEL’e benzer şekilde VGX, VGX’i tutan 6.267 benzersiz adresle çok konsantredir, ancak 100 sahibi, dolaşımdaki kripto paraların %98,6’sına sahiptir. Tipik olarak, günlük olarak 150’den az VGX işlemi yapılır.

FTX Token (FTT)

İflas etmiş bir varlığa bağlı başka bir borsa tokenı olan Ftx token (FTT) de FTX’in Kasım 2022’nin ilk haftasında çökmesinden bu yana önemli ölçüde değer kaybetti. 34. en büyük kripto para birimidir. Bugün, FTT token başına 1,49 ABD Doları değerindedir ve FTX token sözleşmesi konuşlandırıcısından tüm tedarik serbest bırakıldığı için kripto varlığının sıralaması geçerli değildir.

Uzak Durun: Bu 5 Altcoin Piyasadan Milyarları Sildi!

CEL ve VGX’e benzer şekilde, FTX işinin bir bölümünü yeniden yapılandırmayı başarırsa, FTT’nin toparlanabileceğine dair bazı umutlar var. Örneğin, yeni FTX CEO’su John J. Ray III, FTX’in bazı bölümlerini yeniden başlatma olasılığını tartıştıktan sonra, bu altcoin değeri önemli ölçüde arttı. FTT’nin ana dağıtım adresinden yasa dışı bir şekilde serbest bırakılan milyonlarca FTT’den sonra bazı borsalar mevduatları bloke ettiğinden, FTT eskisi gibi borsalarda mevcut değil. FTT ayrıca, tüm FTT arzının %99,20’sine sahip olan ilk 100 sahip ile oldukça yoğunlaşmıştır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Bu Altcoin'i Listeliyor: Fiyat Pik Yaptı!
Binance Bu Altcoin’i Listeliyor: Fiyat Pik Yaptı! En büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, bir altcoin listeleme duyurusu yaptı. Duyurunun ardından, söz konusu kripto para birimi pik yaptı. İşte detaylar… Binance, Liquity’i (LQTY) listeliyor Binance, Liquity’yi (LQTY) Innovation Zone’da (inovasyon kategorisi) listeleyeceğini açıkladı....
Aslı Dinçer 4 hafta önce