Bu 5 Altın Tahminine Dikkat: Sırada Bu Rakamlar Var!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
544 görüntülenme
Bu 5 Altın Tahminine Dikkat: Sırada Bu Rakamlar Var!

Altın fiyatları, güçlenen doların baskısıyla Perşembe günü üç seanslık galibiyet serisi yolunda ilerledi. Bu arada, değerli metalin görünümü, ABD Merkez Bankası’nın daha fazla faiz artırımına gideceğine dair beklentiler tarafından gölgelenmeye devam ediyor. Analistler piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altın ve diğer değerli metaller için zorluklar devam ediyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere spot altın, önceki seanslarda bir haftalık zirveye ulaştıktan sonra, %0,2 düşüşle 1.832,60 dolardan işlem gördü. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,4 düşüşle 1.838,30 dolara geriledi. The Institute for Supply Management (ISM)’nin Çarşamba günü yayınladığı anket, hammadde fiyatlarının geçen ay arttığını ve fabrika çıkış fiyatlardaki toparlanmanın enflasyonun bir süre daha yüksek kalabileceğinin işaretini verdiğini gösterdi. UBS analisti Giovanni Staunovo, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın ve diğer değerli metaller için daha fazla faiz artışı konusunda kısa vadeli zorluklar sürüyor. Piyasa katılımcılarının odak noktası, ABD ekonomik verileri ve bunun Fed’in para politikasını nasıl etkilediği üzerinde olmaya devam ediyor.

Altın

“Altın fiyatları sadece konsolide oluyor”

ABD merkez bankası yetkilileri Çarşamba günü, son yüksek enflasyon verilerinin ve sürekli sıcak olan istihdam piyasasının daha da kısıtlayıcı faiz oranları mı yoksa daha uzun bir süre sıkı para politikasını sürdürmek için sabır mı gerektireceği konusunda ikiye bölündü  Singapur merkezli GoldSilver Central’ın genel müdürü Brian Lan, altın konusunda şu yorumu yapıyor:

Altın fiyatları sadece konsolide oluyor. Dolar güçlendi ve bu nedenle altın fiyatlarının biraz düştüğünü görüyoruz. Altın, biz daha fazla veri elde edene kadar muhtemelen menzile bağlı olabilir. Birçoğu içim kilit soru, ‘ABD Federal Rezervinin bu ay bir araya geldiklerinde ne yapacağı ve faiz oranlarını artırmaya devam edip etmeyecekleri ve ne kadar artıracakları?’ olmaya devam ediyor.

“Sarı metal, bu verilen birleşimi ile tırmandı”

Wolfpack Capital baş yatırım yetkilisi Jeff Wright’a göre, altın, Çin’den gelen güçlü ekonomik verilerin ve başlıca para birimlerinde ABD dolarının düşmesinin birleşimi ile tırmandı. Wright, Çin’in üretim verilerinin, şu anda Çin’in yeniden açılış anlatısına öncülük eden tahminlerden daha yüksek olduğunu söylüyor. Ayrıca Wright, ABD dolarındaki zayıflığa katkıda bulunan diğer bir faktörün de eurodaki güç olduğunu belirtiyor.

Altın

Yatırımcılar ayrıca ABD’deki faiz oranlarının patikası üzerindeki belirsizliği de değerlendirdiler. Minneapolis Federal Rezerv Başkanı Neel Kashkari Çarşamba günü Güney Dakota, Sioux Falls’ta iş liderlerine ‘bu noktada 25 baz puan mı yoksa 50 baz puan mı olduğu konusunda açık fikirli’ olduğunu söyledi. Ayrı bir gelişmede, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Çarşamba günü Fed’in faiz oranlarını hedef aralığı %5 ile %5,25 arasında olana kadar artırmaya devam etmesi gerektiğini kaydetti. Merkez bankasının hedef oran aralığı şu anda %4,5 ile %4,75 arasında.

“Altın, zorlu bir Şubat’tan sonra biraz destek buldu”

Bu arada Çarşamba günü ABD verileri, S&P Küresel ABD imalat PMI’sinin Şubat ayındaki 47,8’lik ilk veri karşısında 47,3’lük son veriye gerilediğini gösterdi. Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün imalat anketi, önceki aya göre %47,4’ten %47,7’ye yükseldi, ancak %50’nin altındaki rakamlar imalat sektörünün hala daralmakta olduğuna işaret ediyor. Kinesis Money’in piyasa analisti Rupert Rowling, şu yorumu paylaşıyor:

Altın, değerli metalin iki ayın en düşük seviyesine gerilediği zorlu bir Şubat ayının ardından fiyatın tekrar 1.830 dolara çıkmasıyla biraz destek buldu.

Altın

“Parlak metal, 1.775 dolarda bir taban bulacak!”

Altın fiyatı, 200 Günlük Hareketli Ortalamasının (DMA) üzerinde kalmayı başardı. Credit Suisse raporundaki stratejistlere göre, bu seviye 1.775 dolarda bulunuyor ve parlak metali tabana indirmesi bekleniyor. Bu bağlamda stratejistler, şu açıklamayı yapıyor:

Altın, şu anda 1.859 dolarda görülen 55-DMA’nın altına düştü. Ancak, şu ana kadar şu anda 1.775 dolarda görülen uzun vadeli 200-DMA’nın üzerinde kalmayı başardı. Bunun bir taban olarak kalmasını ve daha geniş riskin zamanı geldiğinde buradan tekrar yükselmesini tahmin etmeye devam ediyoruz. 1.973/98 doların yeniden test edilmesinin önünü açmak için 1.890/1.900 doların üzerine ihtiyaç var. Bunun ötesinde, 2020 ve 2022’nin 2.070/72 dolar rekor seviyelerinden uzun vadeli bir direnç testi için yukarı yönlü bir eğilimi yeniden savunmak için gerekli görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Marketwatch
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Gelişmeyle Bitcoin ve Ether Sert Satış Gördü!
Bu Gelişmeyle Bitcoin ve Ether Sert Satış Gördü! Cuma gününe birçok kripto para düşüşle başladı. Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere büyük kripto para birimleri, müşterilerin Perşembe günü ABD ticareti sırasında hisseleri yüzde 58 düşen kripto bankası Silvergate’ten kaçmasıyla yüzde 5’ten fazla düştü. Piyasa değerine...
Aslı Dinçer 3 hafta önce