Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor!

Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor!
Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geliştiriciler, çoğu kripto para birimini GitHub‘ı kullanarak açık kaynaklı yazılımlarla halka açık olarak oluşturuyor. Bu da yatırımcıların favori projelerinin teknik alanında neler olup bittiğine dair değerli göstergeler sağlıyor. Bunun yanı sıra geliştirme faaliyetlerini takip etmelerini mümkün hale getiriyor.

GitHub’daki en iyi kripto para: Bitcoin

Kripto para yatırımının temel analizini artırmak için GitHub metriklerinden değerli içgörüler toplamak mümkün. Bu bağlamda, Masuch’un endeksine göre en iyi beş kurucunun hangileri olduğunu bulmak için geliştirici Lukas Masuch’un bir GitHub deposunda paylaştığı ve ‘Kripto Para Birimleri’ kategorisindeki 48 projeyi sıralayan sonuçları topladık. Lukas Masuch, tüm projeleri, GitHub’dan ve farklı paket yöneticilerinden otomatik olarak topladığı çeşitli ölçümlere göre hesaplanan bir proje kalite puanına göre sıralıyor.

En iyi 5 kripto para birimi. Kaynak: Lukas Masuch @ GitHub

En yüksek puan, piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan Bitcoin’e (BTC) gidiyor. Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, bu durum hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü, Bitcoin bu endüstrinin ve son 15 yılda yükselen diğer tüm projelerin yaratılmasından sorumlu açık kaynaklı yazılımı. Masuch’un metodolojisine göre Bitcoin, GitHub kullanıcılarının açık kaynaklı projeyi beğendiklerinin bir göstergesi olarak verdikleri 100.000’den fazla yıldızla 46 puan alıyor. İlginçtir ki, yazı sırasında Bitcoin’in toplam piyasa değeri 510,40 milyar dolar civarında. Bu da BTC’de her bir yıldız için 5.104 dolar değer anlamına geliyor.

Geliştirme aktivitesinde Bitcoin’i takip eden diğer projeler

Cross-chain bir kripto para birimi olan Cosmos (ATM), 43 puan alıyor. Böylece altcoin 22.000 yıldızla ikinci sırada yer alıyor. Cosmos, mevcut durumda 2,35 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Bu durumu göz önüne aldığımızda, ATM’nin her bir yıldız için 106 doları var. Stellar (XLM) 36 puan ve 8.500 yıldızla üçüncü sırada yer alıyor. XLM’nin 3,54 milyar dolarlık piyasa değeri ile her bir yıldız için 417 dolar elde ediyor.

Kripto para

Özellikle, ‘piyasa değeri/yıldızlar’ bölümündeki sonuç ne kadar yüksekse, bu piyasa göstergesine göre bir kripto para birimi o kadar aşırı satın alınıyor demek. Algorand (ALGO) 2.900 yıldızla 35 puan alarak 34 puanla beşinci sıradaki XRPL’nin (XRP) üzerine çıktı. Ancak XRPL daha yüksek sayıda yıldıza (6.900) sahip. Bu da her bir proje değerlendirilirken diğer ölçümlerin de dikkate alındığını gösteriyor.

ALGO 709,36 milyon dolar piyasa değerine sahip. Bu da yıldız başına yaklaşık 244 dolar getiriyor. 25,44 milyar dolar piyasa değerine sahip Ripple tarafından geliştirilen yazılım, yıldız başına 3.687 dolar ile ilk beş kurucu arasında ikinci ‘en pahalı’ kripto para oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor!