Bu 6 Altın Tahmini Hesapları Şaşırttı: İşte Beklenen Seviyeler!

Vural Erkan
Vural Erkan 30 Eylül 2022
0 görüntülenme
Bu 6 Altın Tahmini Hesapları Şaşırttı: İşte Beklenen Seviyeler!

Altın fiyatları, doların bir haftanın en düşük seviyesine yakın seyretmesiyle Cuma günü yükseldi. Ancak Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol altına alma taahhüdü, değerli metali 2021’in başından bu yana en büyük üç aylık düşüşü için rotasında tuttu. Analistlerin altın tahmini ve piyasa yorumlarını okuyucularımız için derledik.

“Altının yukarı yönlü momentumu azalıyor”

Spot altın, yazı sırasında %0,5 artışla 1.667,99 dolardan işlem görüyordu. Fiyatlar çeyrekte şu ana kadar %7’den fazla düştü. Ancak iki haftalık düşüşün ardından bu hafta %1,5 arttış kaydetti. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,4 artışla 1.675,30 dolara yükseldi. City Index analisti Matt Simpson’ın altın tahmini şu yönde:

Zaten, altının yukarı yönlü momentumu azalıyor. Ayrıca 1.660 –1.680 dolar alanı civarındaki bir önceki konsolidasyon bölgesinde duraklatıldı. Dolar için başka bir düşüş görmezsek, altının yükselişi muhtemelen sınırlı olacak.

Altın tahmini

“Altın konusunda fazla düşüşte değilim”

Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust Holdings, Perşembe günü 0,29 ton artış kaydetti. Bu da iki haftadaki ilk girişi işaret etti. Mumbai’deki Kedia Commodities direktörü Ajay Kedia, altın tahmini için şu yorumu yapıyor:

Diyelim ki Ekim, Kasım’a doğru ilerlerken Hindistan ve Çin’den gelen fiziki talep destekleyici olacak. Bu nedenle, altın konusunda fazla düşüşte değilim. Fiyatlar, muhtemelen 1.600 dolar civarında destek bulacak.

Altın tahmini: Biraz rahatlama mümkün, ancak…

Altın, enflasyona karşı bir önlem olarak kabul görür. Bununla birlikte, ABD faiz artışları, sıfır getirili metali elde tutmanın fırsat maliyetini artırdı. Ayrıca, doları tercih edilen güvenli liman haline getirdi. Bu arada, Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları, Almanya’daki enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşmasıyla, bir başka büyük faiz artırımına daha fazla destek verdiklerini de dile getirdiler. OANDA kıdemli analisti Edward Moya ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bugün biraz daha zayıf bir doların altın için biraz rahatlama sağlaması mümkün. Ancak, ana paketin, faizlerde olan şey olacak. Çünkü, eğrinin kısa ucu hala güçlü bir şekilde yükseliyor. Muhtemelen dolar ve Fed beklentileri ile ilgili her şeye tepki verecek bir altın piyasasına bakıyorsunuz.

Altın tahmini

TDS altın tahmini: Bir sonraki aşamada daha da düşmesi mümkün

Birkaç Fed yetkilisi, Fed’in artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını agresif bir şekilde artırma taahhüdünü yineledi. TD Securities bir notta, altın tahmini için şu hususların altın çiziyor:

Faiz piyasaları, yüksek faiz oranlarının bir süre daha devam etme potansiyelini fiyatlıyor. Altın fiyatlarının, yürüyüş döngüsünün bir sonraki aşamasında daha da düşmesi mümkün.

“Fed’in şahin politikası, altın üzerinde iki kat olumsuz etki yarattı”

Kinesis Money’de piyasa analisti olan Rupert Rowling, altının geri çekilmesini üst düzey Fed yetkililerinden gelen son şahin söylem dalgasına bağlıyor. Analist, görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Fed’in faiz oranlarını yükseltme yönündeki şahin politikası, getirisi olmayan varlıkları daha az çekici hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda altının tipik olarak ters korelasyonu göz önüne alındığında ABD dolarının rekor seviyelere çıkmasına yardımcı oluyor. Bu yüzden, altın üzerinde iki kat olumsuz bir etki yarattı.

Altın tahmini: Kısa vadeli bir düzeltme görüyor

Doların hareketi, diğerleriyle karşılaştırıldığında yirmi yıldan uzun bir sürenini en güçlüsü oldu. Bu nedenle, kısa vadede altına sahip olmak için daha geleneksel nedenlerden daha ağır bastı. Permanent Portfolio Family of Funds başkanı ve portföy yöneticisi Michael Cuggino, gelişmeleri şu şekilde değerlendiriyor:

Yine de, bu durum, muhtemelen uzun vadede sürdürülemez. Küresel faiz oranları yükseldikçe zamanla iyileşecek. Bu da, altının, para arzının büyümesine karşı uzun vadeli bir varlık ve belirsizliğe karşı bir korunma olarak geleneksel rolünü sürdürmesine izin verecek.

Ayrıca Cuggino, altının yıldan yıla düşüşle kısa vadeli bir düzeltme gördüğünü söylüyor. Ancak, mevcut fiyatın, uzun vadeli temel nedenlerinde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen, faydalarını arzulayan uzun vadeli yatırımcılar için makul bir giriş noktası sunduğunu kaydediyor.

Altın tahmini

“Altında kapitülasyon riski artıyor”

TD Securities ekonomistleri, ABD dolarının da talep görmesi nedeniyle sarı metalin baskı altında kalmasını bekliyor. Buradan hareketle, şu hususların altını çiziyorlar:

Kısa bir rahatlama döneminin ardından USD’deki toparlanma ve artan getiriler değerli metaller üzerinde yeniden baskı oluşturmaya başladı. Bir sonraki Fed toplantısından önce kilit işgücü piyasası ve enflasyon verileriyle birlikte Ekim ayına hareket eden sarı metal için kapitülasyon riski devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Konutta Kumpasa Dikkat!
Konutta Kumpasa Dikkat! Kamunun sosyal konut projesini açıklamasıyla birlikte yapılacak 250 bin konut için başvuru sayısının resmi olarak 5 milyona ulaşması size de enteresan gelmedi mi? Gerçekten konuta olan ihtiyaç mı bu yoğun ilginin nedeni? Konutun en önemli müşteri kitlesi...
Murat Muratoglu 30 Eylül 2022