Finans Şirketi de İsim Verdi: Bu 6 Yapay Zeka Coini Uçabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
1.838 görüntülenme
Finans Şirketi de İsim Verdi: Bu 6 Yapay Zeka Coini Uçabilir!

OpenAI’nin metin tabanlı aracı ‘ChatGPT’ yaygın bir başarı kaydederken, Yapay Zeka (AI), ilgi ve talep toplayan yapay zeka odaklı blokajlar ve dijital varlıklar ile son aylarda giderek daha popüler bir tartışma konusu haline geldi. Bunu göz önünde bulunduran analistler, kripto traderlarının ve yatırımcıların 2023’te dikkat etmesi gereken 6 Yapay Zeka Coini listesini paylaştı performanslarını analiz etti.

İlk yapay zeka coini The Graph (GRT)

Yapay zeka ile ilgili kriptolar arasında bir pazar değeri lideri olan The Graph (GRT), Blockchain’deki verileri endekslemeye ve sorgulamaya yönelik yeni bir yaklaşım sunarak, her geliştiricinin alt grafikler oluşturmasına ve on-chain verilerin nasıl alınacağını, dizine ekleneceğini ve sunulacağını tanımlamasına olanak tanıyor. Böylece, potansiyel olarak geliştiricilerin GRT teşvikleriyle Blockchain verilerine erişim sorununu çözüyor. Staking, ağ içindeki ödemeler ve onu bir bağ eğrisine yatırmak ve indeksleyicilere devretmek için ücret kazanmak için kullanılabilen yerel tokeni, şu anda gün içinde %6,56 ve haftalık bazda %1,02 düşüşle 0,089 dolar fiyatından işlem görüyor. Ancak aylık grafikte hala %59,37 yeşil bölgede.

GRT 30 günlük fiyat grafiği

Ocean Protocol (OCEAN) de listede yer alıyor

AI popülarite dalgasında yer alan bir diğer Yapay Zeka Coini, Ocean Protocol (OCEAN). Proje, geliştiricilerin belirli topluluklar için daha sürükleyici uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyor. Ocean Protocol, yakın zamanda büyük bir Ocean ONDA V4’ten geçen açık kaynaklı bir Blockchain tabanlı veri alışverişi sağlıyor. Sisteme daha fazla güvenlik, esneklik ve yatırım getirisi (ROI) potansiyeli ekleyen ve verileri Non-Fungible Token’lere (NFT) entegre eden güncelleme, kripto para üzerinde satın alma baskısı yarattı. Token, yazının yazıldığı sırada son 24 saatte %3,93 düşüşle 0,3662 dolardan işlem görüyordu. Ancak haftalık bazda %6,97 arttı. Ayrıca,  aylık %123,22 gibi etkileyici bir kazanç kaydetti.

OCEAN 30 günlük fiyat grafiği

Üçüncü yapay zeka coini Fetch.ai (FET)

Yapay zeka destekli peer-to-peer uygulamalar için otonom yazılım aracılarından oluşan bir ağ oluşturmak üzere Blockchain ve yapay zeka teknolojisini birleştiren Fetch.ai (FET), kripto topluluğunun bir cross-chain köprü olarak faydasının ve Nesnelerin Özerkliği (AoT) üzerindeki çalışmalarının daha fazla farkına varmasıyla yıla etkileyici bir başlangıç ​​yaptı. FET, kripto piyasasındaki genel kanıya uygun olarak son 24 saatte %6,56’lık bir kayıp görmesine rağmen, yedi günlük sürede %1,51 arttı. Ayrıca, son 30 günde %188,28’lik güçlü bir kazanç kaydetti.

FET 30 günlük fiyat grafiği

SingularityNET (AGIX)’den muhteşem performans

SingularityNet.io projesi tarafından yaratılan yerel SingularityNET (AGIX) tokeni, yapay zekaya yönelik artan talep ve merkezi olmayan multimedya içerik platformu Mindplex ile işbirliği içinde Mindplex Magazine’in yakın zamanda duyurusu sayesinde harika bir başlangıç ​​yaptı. AGIX, son 24 saatte %7,14 ve haftada %2,19 düşmesine rağmen, son 30 günde %272,74 gibi olağanüstü bir büyüme gösterdi.Yapay zeka coini, şu anda 0,1717 dolardan el değiştiriyor.

Yapay zeka coini
AGIX 30 günlük fiyat grafiği

Artificial Liquid Intelligence (ALI)

Alethea AI tarafından oluşturulan ve seri kripto yatırımcısı ve milyarder Mark Cuban tarafından desteklenen merkezi olmayan bir protokol olan Artificial Liquid Intelligence’ın (ALI) amacı, ‘akıllı NFT ‘ (iNFT) standardı. Platform kısa bir süre önce Polygon ile KarakterGPT dApp’ini (MATIC) piyasaya sürdü. Ayrıca, herkesin AI karakterlerini Polygon’da NFT’ler olarak hızlı bir şekilde oluşturmasına, eğitmesine ve takas etmesine izin vererek ALI fiyatını haftada %3,86 ve ayda %285,09 artırmaya itti. Bununla birlikte token fiyatı, son günde %11 düştü.

Yapay zeka coini
ALI 30 günlük fiyat grafiği

Polygon’un yeni bir yapay zeka projesi var

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2022’nin sonlarında ChatGPT, yenilikçi yapay zeka (AI) kullanımıyla büyük bir sansasyon yarattı. Basitçe kısa bir metin istemi girerek, bu AI Chatbot’tan hemen hemen her şeyi yazmasını isteyebilirsiniz ve bunu birkaç saniye içinde yapabilir. Çığır açan teknoloji o kadar güçlü ki Microsoft şimdi ona milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

ChatGPT’nin gücünden nasıl yararlanabileceklerini anlamaya çalışan birçok insan varken, kripto endüstrisindeki yenilikçilerin de ChatGPT ile deneyler yapması şaşırtıcı mı? Önümüzdeki aylarda çok daha fazla örnek olabilir. Ancak şu anda Motley Fool’un gözüne çarpan bir örnek, Polygon (MATIC) ve onun NFT pazarı için AI teknolojisi ile yaptığı deneyler. Polygon’dan gelen bu proje çok ilginç çünkü bu kripto, Starbucks ve Nike dahil olmak üzere, her ikisi de muhtemelen birçok ilginç uygulama düşünebilen bir dizi son derece yaratıcı markayla ortaklık kurdu.

Yapay zeka coini
MATIC 1 yıllık fiyat grafiği

Polygon’un diğer bir ortağı Walt Disney, Disney’in bu tür yapay zeka teknolojisiyle neler yapabileceğini, aileler için ne tür sürükleyici deneyimler yaratabileceğini ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar için yaratabileceği yeni dijital deneyimleri hayal edin. Dahası, CharacterGPT’nin arkasındaki şirket (Alethea AI) milyarder yatırımcı Mark Cuban’ın desteğine sahip. Geçmişte, Mark Cuban Polygon’a yatırım yaptı ve o, yapay zeka destekli NFT’ler için popüler destek oluşturabilecek türden bir kişi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Finbold
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Türkiye Haberleri: Mutabakat Metni’nde 18 Kripto Maddesi!
Türkiye Haberleri: Mutabakat Metni’nde 18 Kripto Maddesi! Türkiye seçim atmosferine girmeye başladı. Millet İttifakı, bugün ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni bir basın toplantısında açıkladı. Mutabakat metnini incelediğimizde kripto para dünyasının da unutulmadığını gördük. Metinde, kripto para, Blockchain ve dijital varlıkları içeren 18 madde yer alıyor. Millet...
Vural Erkan 2 ay önce