Bu 8 Altcoin İçin Büyük Uyarı: DeFi Balinalarının Elinde!

Emre Borsan
Emre Borsan 3 hafta önce
652 görüntülenme
Bu 8 Altcoin İçin Büyük Uyarı: DeFi Balinalarının Elinde!

Bu 8 altcoin için kurucuları ve risk sermayesi firmaları tarafından kontrol edilen büyük miktarlarda token arzı hâlâ var.

Balinalar projeleri izledi

DeFi araştırmacısı Thor Hartvigsen’in son bulguları, balinaların en iyi kripto projelerinden bazılarını ne ölçüde kontrol edebileceğini ortaya çıkardı.

28 Şubat’ta araştırmacı, sekiz ‘güçlü performans protokolü‘ arasında en iyi balinaların izlenmesinden elde edilen bulguları açıkladı.

Ayrıca, bulgular ufuk açıcı ancak kripto proje finansmanının doğası göz önüne alındığında pek de şaşırtıcı değil. Projelerin çoğu risk sermayesi destekli ve bu devler hala büyük token torbaları tutuyor.

Bu 8 altcoin için DeFi balinalarının savaşı

Likit staking platformu Lido, geçen yıl kayda değer bir büyüme kaydettiği için analiz edilecek ilk proje oldu. Bununla birlikte risk şirketleri Paradigm Capital ve Dragonfly Capital, altcoin arzının %10’unu kontrol ediyor. Bu, mevcut LDO fiyatlarında tahmini 309 milyon dolar değerinde yaklaşık 100 milyon tokene eşittir. Araştırmacı, ‘Paradigm’in 100m LDO yetkilendirme turu Mayıs 2023’te sona eriyor ve Dragonfly, 25 Ağustos 2023’te 10m ek LDO tokeninin kilidini açıyor’ dedi.

Merkezi olmayan sürekli değişim GMX’in de çok fazla balina etkisi vardır. Dolaşımdaki arzın yaklaşık %7’si, 15 milyon dolar değerinde 200.500 GMX tokenine sahip olan en iyi balina Arthur Hayes dahil olmak üzere sadece dört balina hesabı tarafından tutuluyor.

Frax Finance, birçoğu hala FXS tokenleriyle dolu balina cüzdanlarını kontrol eden bir dizi VC yatırımcısına sahiptir. Hartvigsen’in bulgularına göre, dolaşımdaki FXS arzının %15’i sadece beş balina hesabı tarafından tutuluyor.

DeFi stablecoin getiri platformu Curve, balina etkisine sahip bir başka platformdur. Araştırmacı, bir avuç kurucu cüzdanın yaklaşık 400 milyon CRV tokeni tuttuğunu keşfetti. CRV’nin mevcut dolaşımdaki arzı 752 milyon, ancak bu kurucu tokenler önümüzdeki birkaç yıl boyunca hak kazanmak için kilitlendi. Ağır balina hakimiyetine sahip diğer platformlar arasında dYdX, Synthetix (SNX) ve Polygon (MATIC) bulunur. Beş VC balina hesabı, tüm MATIC arzının yaklaşık %8’ini elinde tutuyor.

Merkezi olmayan argüman

Kripto projeleri, özellikle DeFi’de ne kadar ademi merkeziyetçi olduklarını öne sürmeyi sever. Bununla birlikte, bir avuç balinanın devasa çantalarıyla yönetişim oylamasını etkileyebildiği durum bu değildir.

Ek olarak, o sırada token fiyatlarını etkileyecek olan ağır zulalarından bazılarını bir hevesle tasfiye edebilirler. Her zamanki gibi, bunun olması durumunda yanacak olan küçük perakendeci olacaktır.

Ayrıca, son zamanlardaki en göze batan örnek, Andreessen Horowitz’in (a16z) bir Uniswap yönetim oylaması üzerindeki etkisiydi. Bu ayın başlarında, firma bir teklife karşı oy kullanmak için 15 milyon UNI token oylama bloğunu kullandı. Teklif, BNB Zincirinde Uniswap V3 dağıtımı için Wormhole köprüsünün kullanımına yönelikti. a16z, dağıtım için tercih ettiği rakip köprü platformu LayerZero’ya büyük yatırım yaptı.

Bazı platformlar için DeFi’nin ‘merkezi olmayan’ kısmı yeniden ele alınmalı gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Elon Musk Haberiyle Bu Yapay Zeka Coinler Fırladı!
Elon Musk Haberiyle Bu Yapay Zeka Coinler Fırladı! Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin yapay zeka destekli yeni bir sohbet robotu üzerinde çalışacağını açıkladı. OpenAI’nin ChatGPT’sinin başarısıyla yola çıkan diğer teknoloji şirketleri de aynı şeyi yapıyor. Özellikle, yakın zamanda, Tesla ve Twitter CEO’su Elon Musk’ın da...
Aslı Dinçer 3 hafta önce