OpenAI Duyuru Yaptı: Bu 9 Yapay Zeka Coin Patladı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1.393 görüntülenme
OpenAI Duyuru Yaptı: Bu 9 Yapay Zeka Coin Patladı!

Kripto para piyasasının son trendi şüphesiz yapay zeka odaklı yapay zeka coin projeleri oldu. Bu hype’ın arka planında ise yapay zeka bot’u ChatGPT yer aldı. Şimdi de ChatGPT’nin kurucusu OpenAI, birincil büyük dil modeli GPT-4’ün en son sürümünü duyurdu. Duyuruda, GPT-4’ün birçok profesyonel testte ‘insan düzeyinde performans’ sergilediğini söyledi. Bu haber, piyasada yapay zeka coin projeleri için doping etkisi yarattı.

OpenAI’den GPT-4’ü duyurusu

Yeni bir gelişmede ChatGPT’nin kurucusu OpenAI, yeni yapay zeka modeli olan GPT-4’ü duyurdu. OpenAI, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu açıklamaya yer verdi:

Yetenekler ve uyum konusunda şimdiye kadarki en iyi sonuçlarımızla büyük bir çok modlu model olan GPT-4’ü duyuruyoruz.

OpenAI, GPT-4’ün simüle edilmiş bir bar sınavında %90, SAT okuma sınavında %93 ve SAT Matematik sınavında %89 performans gösterdiğini iddia etti. OpenAI, birincil büyük dil modeli GPT-4’ün en son sürümünü Salı günü duyurdu ve birçok profesyonel testte ‘insan düzeyinde performans’ sergilediğini söyledi. ChatGPT-4, önceki sürümlerden ‘daha büyük’, yani daha fazla veri üzerinde eğitildi ve model dosyasında daha fazla ağırlığa sahip, bu da çalıştırmayı daha pahalı hale getiriyor.

Şu anda, alandaki birçok araştırmacı, AI’daki son gelişmelerin birçoğunun, on milyonlarca dolara mal olabilecek eğitim süreçlerinde binlerce süper bilgisayarda daha büyük modeller çalıştırılmasından geldiğine inanıyor. GPT-4, daha iyi sonuçlar elde etmek için ‘ölçeği büyütme’ merkezli bir yaklaşım örneği. OpenAI, modeli eğitmek için Microsoft Azure kullandığını söyledi. Bu arada Microsoft, startup’a milyarlarca yatırım yaptı. OpenAI, ‘rekabet ortamına’ atıfta bulunarak, modeli yeniden oluşturmak için kullanılabilecek belirli model boyutu veya onu eğitmek için kullandığı donanım hakkında ayrıntılar yayınlamadı.

Yapay Zeka Coin

Yapay zeka coin projeleri haberle birlikte atağa geçti

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasanın son trendi yapay zeka coin projeleri, ilginin etkisiyle yıl başından bu yana güçlü fiyat artışları kaydetti. Bu trendin en önemli figürü ise yapay zeka bot’u ChatGPT oldu. OpenAI’nin GPT-4 duyurusu, piyasadaki pozitif havanın da etkisiyle, yapay zeka coin projeleri etrafında bir coşkuyu tetikledi.

Piyasa performansı açısından yapay zeka coin’leri %50’ye varan günlük artışlarla yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Piyasada az tanınan yapay zeka coin’i FOAM (FOAM), %52 artışla ilk sırada yer alırken, onu %30 artışla piyasanın en popüleri SingularityNET (AGIX) takip etti. Bu arada, bir diğer popüler AI coin’i Fetch.ai (FET) de %20 yükselmeyi başardı.

Yapay Zeka Coin
Fiyat artışına göre ilk 9 yapay zeka coin / Kaynak: CoinMarketCap

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • CNBC

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin, Ünlü Şirketten Yatırım Aldı: Fiyat Fırladı!
Bu Altcoin, Ünlü Şirketten Yatırım Aldı: Fiyat Fırladı! Piyasa yapıcı DWF Labs, yeni bir token satışı yoluyla Blockchain altyapı sağlayıcısı Orbs Network’e 10 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra, altcoin fiyatı fırladı. Orbs Network, DWF Labs’tan yatırımı kaptı, altcoin fiyatı sıçradı Piyasa yapıcı ve yatırım firması...
Vural Erkan 2 hafta önce