SEC Başkanı’nın Bu Açıklamaları, Kripto Piyasasını Ayağa Kaldırdı!

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
510 görüntülenme
SEC Başkanı’nın Bu Açıklamaları, Kripto Piyasasını Ayağa Kaldırdı!

Avukatlar, SEC’in alanı denetlemek için yasal dayanağı olmadığını söyleyerek Gary Gensler’in kripto yönetmeliği iddialarına ağırlık verdi.

Kripto avukatları başkan tarafından yapılan yorumları reddetti

Kripto para avukatları, yakın tarihli bir röportajda Bitcoin dışındaki her kripto para biriminin kendi yetki alanına giren bir menkul kıymet olduğunu iddia eden Amerika Birleşik Devletleri menkul kıymetler düzenleyici başkanı tarafından yapılan yorumları reddetti.

SEC başkanı Gary Gensler, 23 Şubat’ta kriptoyu tartışan geniş kapsamlı bir New York Magazine röportajında, ‘Bitcoin dışındaki her şeyin’ ajansın görev alanına girdiğini iddia etti.

Diğer kripto projelerinin ‘menkul kıymetler olduğunu çünkü ortada bir grup olduğunu ve halkın bu gruba dayalı olarak kar beklediğini’ ekledi, bunun Bitcoin için geçerli olmadığını söyledi. Bununla birlikte kripto savunuculuk grubu Blockchain Association’da bir avukat ve politika lideri olan Jake Chervinsky, 26 Şubat’ta bir tweet’te, kripto sektörü üzerindeki iddiasına rağmen Gensler’in ‘görüşünün yasa olmadığını’ savundu.

SEC’in her bir token üzerindeki yargı yetkisi için ‘mahkemede davasını kanıtlayıncaya kadar ve sürece’, ‘her seferinde bir tane’, o zaman ‘bunlardan herhangi birini düzenleme yetkisine sahip olmadığını’ ekledi. Avukat Logan Bolinger de 26 Şubat’ta tweet atarak ‘Gensler’in menkul kıymet olup olmadığına ilişkin görüşlerinin yasal olarak belirleyici olmadığını’ söyledi. Ayrıca bu, nihai yasal belirleme olmadığı anlamına geliyor.

Token yaratıcılarına dava

Bu arada, yatırım şirketi Delphi Labs’ın genel danışmanı Gabriel Shapiro, bir dizi tweet’te SEC’in kuralını sağlamlaştırmak için sektör üzerinde uygulamak zorunda kalacağı görünüşte imkansız olan yaptırımı özetledi.

Shapiro, Gensler’e göre yaklaşık 663 milyar dolar değerinde 12.300’den fazla tokenin ABD’de yasa dışı olan kayıtsız menkul kıymetler olduğunu ve Chervinsky’nin de belirttiği gibi, ajansın her token yaratıcısına karşı dava açması gerekeceğini söyledi.

Shapiro’ya göre SEC, kripto para birimini iki ana şekilde ele aldı: Ya token oluşturuculara para cezası vermek ve ihraççının kaydolmasını zorunlu kılmak ya da onları para cezasına çarptırmak ve oluşturulan tokenlerin imha edilmesini ve borsalardan çıkarılmasını emretmek.

Shapiro, ‘SEC kaydı, çoğu token yaratıcısı için yalnızca çok pahalı değil, aynı zamanda token kaydı için net bir yol da yok’ dedi ve şunları ekledi:

“Buradaki plan nedir? Kayıt mümkün olmadığından, yalnızca herkes büyük para cezaları ödeyebilir, protokoller üzerinde çalışmayı durdurabilir, tüm geliştirici ön madenlerini yok edebilir ve alım satımdan kaldırabilir. Bu da 12.305 dava anlamına geliyor.”

Tüm kripto işlemleri yasalara tabi

Gensler, Bitcoin dışındaki tüm kripto işlemlerinin menkul kıymetler yasalarına tabi olduğu görüşünü yeniden ileri sürdü. Gary Gensler’in New York Mag (NYMAG) ile yaptığı son röportaj, kripto endüstrisinde bir kez daha ortalığı karıştırdı.

SEC başkanı, Bitcoin için spot ticaret dışında tüm varlıklarının ve tüm geçişlerin ABD menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu düşündüğünü yineledi. Kripto varlıkları henüz resmi olarak sınıflandırılmamış olsa da Gensler, ‘Bitcoin dışındaki her şeyin’ menkul kıymet olduğunu söyledi. Ona göre, tüm projelerinin ve ağlarının arkasındaki insanlar gizlice yatırımcıları tokenleri satın almaya çekmeye çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SEC İş Başında: Dev Metaverse Fonunu Kapattırdı!
SEC İş Başında: Dev Metaverse Fonunu Kapattırdı! ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 75 milyon dolarlık bir metaverse fonunun arkasındaki şirket ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin sonucunda, metaverse fonunun kapatılacağına dair bir açıklama geldi. İşte detaylar… SEC, metaverse fonunu hedef aldı Republic, ABD’deki...
Aslı Dinçer 4 hafta önce