Türklerin de Aldığı Bu Altcoin, Büyük Rekora İmza Attı!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
4.269 görüntülenme
Türklerin de Aldığı Bu Altcoin, Büyük Rekora İmza Attı!

Türklerin de yatırım yaptığı Lido Finance, staking platformunda kilitli 5,9 milyar dolar ile piyasadaki en büyük DeFi protokolü olan MakerDAO’yu geride bıraktı. Lido’nın bu hamlesi, altcoin fiyatına da yansıdı.

Lido Finance büyük rekor kırarken altcoin fiyatı %24 arttı

Lido DAO’nun yönetişim tokeni LDO, Ocak 2023’ün başından bugüne kadar neredeyse %24 arttı. Zirvede olan altcoin, yeni yıla girerken tamamlanmayan iki günde %34 arttı.

LDO fiyat grafiği / CoinMarketCap

Kripto piyasasındaki tüm bu tür anormal hareketler gibi, LDO söz konusu olduğunda da fiyat tablosunda gösterilen sonuçlara yol açan bir sebep var. Bu kez katalizör, Lido DAO’nun toplam kilitli değer (TVL) açısından piyasadaki en büyük stablecoin’lerden biri olan DAI’yi çıkaran MakerDAO’yu geride bırakmasıydı.

MakerDAO, daha önce 5,93 milyar dolarlık TVL ile en üst sıralarda yer alıyordu. Çeşitli ağlardaki likit staking hizmetlerini 5,98 milyar dolara çıkaran Lido Finance onu ikinci sıraya itti. Aynı zamanda, Lido DAO tokenin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 1,17 milyar dolar. Bu, platformda kilitlenen toplam değerin beş katından daha az.

Lido Finance’in TVL tarafından bir numara olarak ortaya çıkması, protokolü yöneten merkezi olmayan özerk kuruluş Lido için kesin bir başarı. Sonuç olarak, yönetim tokeni olan LDO, süreçte daha fazla güç isteyenler için talep ediliyor. Büyük harf kullanımı ve TVL’deki büyük uçurumun yanı sıra ‘artık en büyük’ DeFi projesinde bir güç payı elde etme fırsatı, LDO’yu 2023’te diğerlerinin üzerine çıkardı.

Altcoin

Lider altcoin Ethereum Merge’ü staking çözümlerine olan talebi artırıyor

Lido’nun TVL’sindeki artış, Ethereum staking çözümlerine olan talepteki büyük artışla bağlantılı. Yakın tarihli bir Nansen raporuna göre, Ethereum Merge, bu tür çözümler için yüksek taleple sonuçlandı. Lido Finance, sektördeki konumunu sağlamlaştırmak için bu fırsatı kullandı. Ayrıca, şimdi en iyi DeFi protokolü olarak ortaya çıktı.

Nansen raporuna göre, Lido şu anda yaklaşık %31 ile en yüksek miktarda stake ETH’ye sahip. Bu, sırasıyla %15 ve %8,5’e sahip olan Coinbase ve Kraken dahil olmak üzere büyük kripto borsalarının pazar payına kıyasla önemli bir hakimiyet. Protokolün resmi web sitesine göre, Lido Finance şu anda 5,8 milyar dolarlık staked Ether’e sahip. Öte yandan, Polygon’da yaklaşık 43,9 milyon dolar, Solana’da 23,2 milyon dolar staked ETH var. Ayrıca, Polkadot’ta 11 milyon dolar ve Kusama’da 2,2 milyon dolarlık staked ETH bulunuyor.

Altcoin

DeFi TVL büyük çöküşü kaydediyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere DeFi piyasası geçtiğimiz yıl TVL’sinde büyük bir düşüşe tanık oldu. Böylece, değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. Ayrıca, Ocak 2022’de kaydedilen 167 milyar dolardan bu yazı yazılırken 38,6 milyar dolara düştü.

DeFi alanındaki artan bilgisayar korsanlığı ve siber suçlu oranı da sektördeki genel düşüşe katkı yaptı. Raporlara göre, 2022’de en çok kaybı DeFi protokolleri yaşadı. En büyük istismar, saldırganların 620 milyon doların üzerinde dijital varlık çaldığı Ronin Network hack’i oldu. DeFi getirileri genel olarak baskı altında kalmaya devam ediyor. Bu arada, piyasa şu anda kriptodaki en şiddetli ayı piyasasını yaşıyor. Bu ortamda, DeFi dikkate değer bir direnç gösterdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.Today
  • Cryptopotato

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ÖZEL: BTC, DOGE, ETH ve XRP İçin Haftanın Grafiği ve Seviyeler! -56
ÖZEL: BTC, DOGE, ETH ve XRP İçin Haftanın Grafiği ve Seviyeler! -56 Kripto para piyasası LUNA, CEL, FTX ve BlockFi krizi derken ciddi zararlar kaydetti. LUNA çöküşüyle başlayan ve sonrasında FTX borsasının iflasıyla devam eden düşüş trendi fiyatları baskı altına aldı. Mevcut ortamda Bitcoin ve altcoinler ivme kazanmakta zorlanıyor....
Mehmet Çoban 4 hafta önce