Bu Altcoin Piyasada Çığır Açabilir: 10x’lik Büyüme!

Bu Altcoin Piyasada Çığır Açabilir: 10x'lik Büyüme!
Bu Altcoin Piyasada Çığır Açabilir: 10x'lik Büyüme!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IOTA, sağlık endüstrisi, enerji endüstrisi vb. dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde farklı kullanım durumlarına sahip. Bu doğrultuda altcoin projesi, emtia piyasasını sorumlu bir şekilde dünya piyasasına getirmede büyük bir rol oynayabilir. Bu arada, raporlara göre IOTA, geçen yıl 10 kattan fazla büyüyen bir milyar dolarlık pazar için çığır açan bir teknoloji olarak hizmet ediyor.

Çığır açma potansiyeli olan bir altcoin: IOTA

IOTA, Nesnelerin İnterneti (IoT) için oluşturulan kriptonun yanı sıra açık kaynaklı bir dağıtık defter olarak da mevcut. İşlemleri defterde depolamak için daha verimli Directed Acyclic Graph (DAG) yapısı kullanıyor. Kriptokoin.com okuyucularının bileceği üzere, bu yüzden, diğer tüm dağıtılmış defter ağlarından daha fazla ölçeklenebilirliğe sahip.

İlginç bir şekilde platform, sağlık sektörü, akıllı şehir altyapısı, otomobil, mobilite vb. dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kullanım örnekleri buluyor. IOTA’nın temel yeniliğinin, Tangle, dağıtılmış defter ve Nesnelerin İnterneti protokolü olduğunu belirtmek gerekiyor. Tangle, Directed Acyclic Graph, yani madenci, blok ve ücret yok. Şimdi IOTA’nın kullanım durumlarından bazılarına bakalım.

Altcoin

Mobilite sektöründe IOTA

IOTA, özellikle ABI Research’ün 2025’te sevk edilen kendi kendine sürüş özelliğine sahip 8 milyon tüketici aracı olacağı öngörüsüyle, mobilitede büyük bir rol oynayabilir. Tangle’ın arabalar veya makineler arasında verileri güvenli bir şekilde iletmek için kullanılabileceğini unutmamak önemli. Ayrıca çukurlar, trafik sıkışıklığı, hava koşulları vb. ile ilgili verilerin aktarımı olabilir. Ek olarak, IOTA kullanımı, arabaların pil şarjı, geçiş ücretleri vb. hizmetler için otonom olarak ödeme yapmasını sağlayabilir.

Tedarik zinciri sektörü

IOTA, tedarik zinciri ve küresel ticaret alanında da büyük bir fayda sağlayabilir. Araştırmalara göre, tedarik zinciri ürünlerinin yaklaşık yüzde 10’u hileli. Bunun nedeni muhtemelen şeffaflık, izlenebilirlik ve güven eksikliği. İlginç bir şekilde, IOTA Tangle teknolojisi bu endüstrinin geleceğini değiştirebilir.

Altcoin

Sağlık sektörü

E-Sağlık sektöründe, IOTA hastaların verileri için güvenlik sağlar ve erişimi demokratikleştirir. IOTA (MAM) protokolü, uzak sensörlerden gelen veri akışlarını güvence altına alır ve ayrıca araştırma verilerinin bütünlüğünü kanıtlayan IOTA defteri ile sağlık hizmeti sağlayıcıları arasındaki veri alışverişini güvence altına alır. Farmasötik denemeler alanında IOTA, ilaç denemeleri sürecinin ve değişmez kayıtların güvence altına alınmasını sağlar. Bu, her adımı ve test sonuçlarını Tangle’a kaydederek yapılır.

Enerji sektörü

IOTA Tangle’ın doğası, onu enerji endüstrisinde çok büyük bir potansiyel haline getiriyor. Bu, enerji varlıklarının uzaktan kontrol edilmesini ve şebeke istikrarı için talep yanıt sistemlerini içeriyor. Merkezi olmayan peer-to-peer enerji ticaretine ek olarak, enerji esnekliği piyasası kendi kendine yeten pozitif enerji topluluklarında mükemmel bir reform yapabilir. Bu alandaki kullanım örneği, ‘Tak ve Şarj / M2M mikro ödemelerine dayalı Kesintisiz EV Akıllı Şarj, Sürdürülebilir enerji izlenebilirliği ve REC ticareti yapılabilir sertifika kaynağı’nı da içeriyor. Lityum pazarının 2016’da 2 milyar dolardan 2022’de 45 milyar dolara çıkmasıyla enerji geçişi de hızla toparlanıyor. Bu pazar iki yılda 10 kat fırladı. IOTA’nın sorumlu bir şekilde dünya pazarına sunulması için zemin sağlayabileceği görülüyor.

Endüstriyel IoT

Endüstriyel IoT’de IOTA çok büyük bir rol oynuyor. Bu alanda entegre bir pano, yetkili kullanıcılara otomatik veri bütünlüğü kontrollerinin yanı sıra uzaktan makine kontrolü ile makine denetim izine genel bir bakış sağlar. Bu, dijital ikiz konseptine dayalı olarak, tüm aktörlerin ilgili bilgilere erişebileceği anlamına gelir. Ayrıca makine sahipleri üretim hattını en yüksek teklifi verene verebilirler.

Çevresel insani etki

Altcoin projesinin bir diğer önemli kullanım durumu, çevresel insani etkisi. Araştırmalara göre, yağmur ormanlarının yok edilmesi her yıl 50.000’den fazla türün neslinin tükenmesine neden oluyor. Karbon kredilerinin, çevre dostu satın alımları takip etmede ve sensörlerin ormanda kesilen ağaçlar ile çıkan yangınları tespit etmede ve izlemede çok etkili olduğu kanıtlandı. Bu durumda, Tangle’da saklanan veriler çok yardımcı olabilir.

Altcoin projesinin kurcalamaya dayanıklı teknolojisi, yerel toplulukları güçlendirmede çok etkili bulundu. Küreselleşme insanları topraklarını hiçbir geri ödeme olmaksızın farklı amaçlarla satmaya zorladığından, Amazon yağmur ormanlarındaki yerli halkın 50 yılda 50 milyondan 200.000’e düştüğü söyleniyor. IOTA, bu toplulukları doğrudan karbon kredisi kazanmaları ve satmaları için güçlendiriyor. Teknoloji ayrıca, devlet tarafından onaylanmış bir kimliği olmayan kişilerin tespit edilmesini kolaylaştırıyor. IOTA’nın dağıtılmış defter teknolojisi, insanların kayıtlarının güvenli bir şekilde doğrulanmasını sağlıyor ve manipüle edilemeyen ve yalnızca erişim izni verilenler tarafından görülen değişmez bir denetim izi sağlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin Piyasada Çığır Açabilir: 10x’lik Büyüme!