Dikkat: Vitalik Buterin’in Aldığı Altcoin Duyuru Yaptı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
2.181 görüntülenme
Dikkat: Vitalik Buterin'in Aldığı Altcoin Duyuru Yaptı!

Son günlerin kripto para piyasasındaki en fazla konuşulan altcoin projesi şüphesiz USD Coin (USDC) oldu. Silicon Valley Bank’ın batışının ardından USDC ihraççısı Circle, bankadaki rezervlerine ulaşamadığı için stablecoin’in dolar peg’i bozuldu ve piyasada bir karmaşa yaşandı. Federal Reserve’in devreye girmesinin ardından sular duruldu. Şimdi de Circle CEO’su Jeremy Allaire, şirketinin Pazartesi günü Silicon Valley Bank hesabındaki rezerv varlıklara erişebildiğini açıkladı.

Gündemdeki altcoin projesi için önemli gelişme!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın başarısızlığı, ABD piyasaları üzerinde yıkıcı bir etki yarattı. Ancak, bunun ardından bulaşmanın yaratacağı sistemik riski önlemek amacıyla ABD Merkez Bankası ve Federal Depozit Insurance Corparation (FDIC) devreye girdi. Bu gelişmeden sonra piyasalardaki panik atlatıldı. Güncel bir gelişme olarak Circle CEO’su Jeremy Allaire, gidişata ilişkin son durum hakkında bilgi paylaşımı yaptı.

Kripto piyasası, SVB ile ilgili bulaşmanın ABD finans sektörüne yayılmasıyla bu hafta yükselişe geçti. Bu arada, yüksek oynaklığın ortasında, birkaç banka hissesi işlemi bile durduruldu. Öte yandan, düzenleyici kurumlar, mevduat müşterilerine güvence verince, panik atlatıldı. Bununla birlikte, ABD’deki banka batışları Fed’in faiz artışlarındaki agresif tutumunu gevşeteceği şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine ABD TÜFE verileri de beklentiler doğrultusunda gelince kripto piyasasına bir coşku hakim oldu. Bitcoin fiyatı üç ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, son gelişmelerin ardından USD Coin (USDC) neredeyse 1 dolar sabitini geri kazandı.

Altcoin

Silicon Valley Bank’ın kapatılmasıyla ilgili haberler çıktıktan sonra, toplu satışlar nedeniyle birçok stablecoin değer kaybetti. Bu, Circle’ın Silicon Valley Bank’ta 3,30 milyar dolarlık riske sahip olduğunu belirten bir bildiri yayınlamasının ardından tetiklendi. Ancak SVB ile ilgili açığı kapatmak için kurumsal fonların çekilmesini içeren bir kurtarma planı, USDC’nin yaklaşık 1 dolar değerine geri dönmesine yol açtı.

Circle, SVB’nin rezerv varlıklarına erişim sağladığını onayladı

En son gelişmede, Circle CEO’su Jeremy Allaire, şirketinin Pazartesi günü Silicon Valley Bank hesabındaki rezerv varlıklarına erişebildiğini açıkladı. Şirketin varlıkların ne kadarına erişebildiğinden bahsetmese de Allaire, şirketin bu konuda yakında bir bilgilendirme yapacağını söyledi. Bu bağlamda Allaire, şunları kaydetti:

Pazartesi gününden itibaren, başarısız olan borç veren SVB’deki mevduatlara erişebildik. Yakında bununla ilgili bir bilgilendirme yapacağız.

Ayrıca, şu anda ABD bankalarının etrafındaki tüm FUD’ların ortasında, USDC’nin internetteki en güvenli dijital dolar olduğuna inandığını söyledi. Bu arada, Bitcoin fiyatı, en son ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının, beklentiler doğrultusunda %6’ya gerilemesinin ardından 26.000 dolarlık dönüm noktasını gördü. Basın zamanında Bitcoin, 24.600 dolardan işlem görürken, altcoin projeleri de çoğunlukla yeşilde ilerliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Bu Altcoin'den Biriktiriyor: Fiyat Uçtu!
Binance Bu Altcoin’den Biriktiriyor: Fiyat Uçtu! Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Liquity’nin (LQTY) arzının önemli bir kısmını tutuyor. Bu arada, altcoin fiyatı piyasada göz kamaştıran bir performans sergiliyor. Binance, fiyatı uçan altcoin’i biriktiriyor Liquity’nin fiyatı, LQTY, hafta başından bu yana %40’tan fazla...
Vural Erkan 2 hafta önce