Yapay Zeka Gelişmeleri Bu Altcoin Fiyatını Patlatabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
3.297 görüntülenme
Yapay Zeka Gelişmeleri Bu Altcoin Fiyatını Patlatabilir!

En popüler yapay zeka coin’i olan SingularityNET, 2021’in ortalarında Cardano Blockchain’e taşınmaya başladı. Cardano, yapay zeka projeleri için özelleştirilmiş yeni bir side-chain olan Hypercycle gibi yapay zekaya odaklanan yeni Blockchain girişimleri başlattı. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, en iyi senaryoda, Ethereum Blockchain’in NFT’ler ve merkezi olmayan finans için ‘lider’ Blockchain haline gelmesi gibi, Cardano da AI için ‘lider’ Blockchain haline gelebilir. Uzman, yapay zeka gelişmelerinin altcoin fiyatına etkisini inceliyor.

Cardano, Blockchain tabanlı yapay zekaya doğru ilerliyor

Cardano (ADA) yatırımcılardan fazla ilgi görmese de son zamanlarda yükselişte. Şu anda yıl için %35 arttı ve yıl boyunca %40 artış gösteren Ethereum (ETH) gibi pazardaki güçlülere ayak uyduruyor. Ayrıca, Kilitli Toplam Değer (TVL) gibi Cardano’ya değer vermek için tipik olarak kullanılan ölçütler de yükseliş eğilimi gösteriyor. Bu da Blockchain’in son zamanlarda merkezi olmayan finansa (DeFi) doğru yönelmesinin işe yarayabileceğinin bir işareti.

Ancak Cardano için potansiyel olarak gerçekten heyecan verici bir büyüme alanı, yatırımcılar tarafından hala göz ardı ediliyor. Cardano, çok sessiz bir şekilde yapay zekaya (AI) doğru ilerliyor gibi görünüyor. İşte bu, Blockchain tabanlı AI’nın geleceğini henüz benimsememiş olan diğer Blockchain ağlarına karşı ona büyük bir rekabet avantajı sağlayabilir. Yapay zekaya yeni bir geçiş, elbette altcoin için çok daha yüksek bir değeri de beraberinde getirecek.

Altcoin

Cardano ve SingularityNET

Cardano’nun yapay zekaya yönelmesinin anahtarı, yılın öne çıkan yapay zeka kripto paralarından biri olan SingularityNET (AGIX). Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SingularityNET, yıl boyunca yaklaşık %1.000 arttı ve büyük ölçüde yapay zeka destekli insansı robot Sophia gibi çığır açan yapay zeka projeleri geçmişi sayesinde yatırımcıların dikkatini çekti.

SingularityNET bir coin değil, bir kripto para, yani kendi Blockchain’ine sahip değil. Yani, çalışması için başka bir Blockchain’e ihtiyacı var. SingularityNET başlangıçta Ethereum Blockchain’de bir token olarak piyasaya sürüldü. Ancak Mayıs 2021’de tamamen Cardano Blockchain’e geçiş sürecine başladı. Gelecekte SingularityNET, işlevsellik, güvenlik ve kararlılık için Cardano Blockchain’i kullanan bir token olacak. Bunu Cardano için büyük bir kazanç olarak görebilirsiniz. Çünkü, üstün performans ve yeteneklerine dayalı olarak Ethereum’dan sıcak bir AI tokeni çekmeyi başardı.

Şimdi Cardano, SingularityNET desteğini artırıyor gibi görünüyor. Örneğin, Şubat ayında Cardano, yakında SingularityNET token sahipleri için AGIX tokenlerini stake etmesini ve pasif gelir elde etmesini çok kolaylaştıran yeni bir özelleştirilmiş stake portalı açacağını duyurdu.

Altcoin

Uzun vadeli düşünüyorsanız, Cardano’nun yapay zekayı benimsemesi çok heyecan verici olabilir. Cardano, diğer AI geliştiricilerini ve kullanıcılarını çekmek için SingularityNET’i bir vitrin projesi olarak kullanabilir. Zaman içinde Cardano, tıpkı Ethereum’un Non-Fungible Token’ler (NFT) ve DeFi için ‘lider’ Blockchain ekosistemi haline gelmesi gibi, yapay zeka için ‘lider’ ekosistemi haline gelebilir. Cardano bir yapay zeka lideri olacaksa, büyük olasılıkla yapay zeka için uzmanlaşmış ana Cardano Blockchain’e bağlı yeni bir side-chain olan Hypercycle’ın sürekli büyümesini gerektirecek. SingularityNET’e göre, bu Hypercycle side-chain, Blockchain tabanlı AI projelerini Big Tech’in üretebileceği her şeyden daha ucuz, daha hızlı ve daha kullanışlı hale getirmek için çok önemli.

AI, altcoin fiyatını artırmaya yardımcı olacak mı?

Yatırımcılar ‘Cardano’yu ne için kullanabilirsiniz?’ diye sorup duruyor. Cevap ‘yapay zeka’ ise, o zaman bu büyük olabilir. Şimdiye kadar, Cardano ile ilgili en yaygın şikayet, hiçbir şeye gerçekten iyi gelmediğiydi. Akademik yönelimli ve pazara yeni yenilikler getirmekte o kadar yavaş ki, üzerinde büyük hiçbir şey ‘canlı’ görünmüyordu. Sonuç olarak, yatırımcılar Cardano’ya hiçbir zaman büyük bir değer biçmediler. Tüm zamanların en yüksek seviyesi, 2021 kripto patlamasının zirvesinde ulaştığı sadece 3,10 dolar. Ve 52 haftanın en yüksek seviyesi sadece 1,24 dolar.

Elbette, yapay zeka ve Cardano hakkındaki bu tartışmanın çoğu oldukça spekülatif. Çünkü hiç kimse Blockchain tabanlı yapay zekanın bir şey olup olmayacağını gerçekten bilmiyor. Ancak ‘Cardano’nun AI projesi’ (yani SingularityNET) hakkında artan sayıda manşeti görmezden gelmek ve biraz merak etmemek zor. Cardano’da kaputun altına ne kadar çok göz atarsanız, işler o kadar ilginç hale geliyor. AI, Cardano için merkezi bir odak noktası haline gelirse, dikkatli olun. Gözden kaçan bu altcoin, tüm zamanların en yüksek seviyelerine herkesin hayal edebileceğinden çok daha hızlı yaklaşıyor olabilir.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dev Şirketten Bu 2 Kripto Para İçin Kapama Kararı!
Dev Şirketten Bu 2 Kripto Para İçin Kapama Kararı! Dijital varlık ticaret şirketi 21Shares, kripto para birimiyle ilgili borsada işlem gören altı ürününü kapatmayı planlıyor. Perşembe günkü bir habere göre, toplam varlıkları 700.000 doların altında olan ETP’lere olan ilginin azalması bu karar verilmesine neden oldu. Altı...
Vural Erkan 1 hafta önce